Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wojtek Górecki – wirtuoz pejzażu

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 lutego 2019 19:22

Wojtek Górecki jest uznanym gdańskim malarzem i grafikiem, autorytetem w dziedzinie malarstwa pejzażowego. Nie ma drugiego takiego w Polsce. Uprawia realistyczną twórczość opartą na założeniach malarstwa impresjonistycznego, może dziś już nie modną, ale nadal robiącą duże wrażenie i mogącą się podobać.


Swoją konwencją zbliża się do wielkich mistrzów. Może pochwalić się dwiema prestiżowymi nagrodami przyznawanymi przez The Renewal Center. Nagroda przyznawana w Stanach Zjednoczonych, wyróżniająca za przywracanie wysokich standardów sztuki malarskiej jest sporym wyznacznikiem poziomu jego twórczości. Ukończył gdańską PWSSP i boleje nad słabym wykształceniem bądź co bądź malarzy kończących uczelnię. Chętnie powróciłby do podstaw akademickiego wykształcenia, które kiedyś wyznaczała uczelnia w Krakowie. Pamięta, że kończąc pod koniec lat 80. gdańskie studia miał duże zastrzeżenia co do sposobu nauczania. Oczywiście już sam jak wielu innych artystów, z którymi ostatnio rozmawiałem nadrobił zaległości i nabył nowe. Jak mówi do dziś już tylko jedna pracownia malarska w Gdańsku utrzymała wysoki poziom malowania, ale to już inny problem.

alt

Wojtek Górecki, Wenecja, 2016, olej, płótno


Rozmawiając o wielkich grafikach architektury europejskiej ostatnich dwustu lat poza Giovannim Piranesim i Johannem Carlem Schultzem wymienił jedynie jeszcze swojego idola, niedoścignionego Hugo Ulbricha, chętnie odwiedzającego Gdańsk i Malbork. Wyjątkowo dopracowana w szczegółach technika niemieckiego artysty przełomu XIX i XX wieku do dziś jest wielkim drogowskazem dla prac Góreckiego. Ostatnio gdańszczanin poważnie zbliżył się do doskonałości Ulbricha. Jego gdańskie akwaforty są dziś, gęste, pełniejsze, bogatsze w niuanse, cienie, półcienie, wydobywa miejscowy klimat nadając pracom wysokie walory artystyczne.

alt

Wojtek Górecki, Żaglowce na Motławie, 2015, akwaforta


alt

Wojtek Górecki, Wenecja, 2013, akwaforta


Wojtek Górecki specjalizuje się w malarstwie pejzażowym i tak jak w grafice dąży do doskonałości. Dziś pejzaże wychodzą z mody, ale prawdziwi koneserzy sztuki nadal uważają, że doskonały kunszt malarski najdobitniej można zaobserwować właśnie w twórczości pejzażowej. Pejzaż nadal prezentuje zachwyt nad naturą i urodą świata. To właśnie fascynacja od najmłodszych lat nad literaturą i przygodami Indian wprowadzała młodego Góreckiego w zachwyt nad przyrodą. Jak się później okazało tworzenie takich obrazów nie było proste, trzeba było zapoznać się z wieloma technikami obrazowania przestrzeni, umieć zapisać efekty świetlne i atmosferyczne, nadto trzeba było za pomocą pewnych technik uchwycić odpowiednią perspektywę, wyrazić głębię, złapać konwencję przestrzeni powietrznej, przesuwać horyzont itd. To oczywiście lata pracy i nauki. Problem tylko w tym, kto może tego wszystkiego nauczyć, ostatni genialni pejzażyści lata temu poumierali w Krakowie, a w Gdańsku pozostała już tylko jedna taka pracownia, o której wspomniał już wcześniej, co zdolniejsi studenci mogą jeszcze skorzystać. Nie wymieniam nazwiska profesora bo i tak można się łatwo domyślić, a innym nie będzie przykro.

alt

Wojtek Górecki, Żurawie już przyleciały, olej, płótno


alt

Wojtek Górecki, Gdańsk - Długie Pobrzeże, olej, płótno


Wojtek Górecki sam dochodził do tajemnic pejzażowego rzemiosła, które okazywało się wysmakowaną sztuką najwyższej próby. Nadal uważa, że im bliżej natury gdzie wszystko się zaczyna tym lepiej. Uważa bowiem, że jej przesłanie jako pewien kult wszechobecnej przyrody stanowi niewidzialną oznakę siły i tajemnicy boskiej. Realistyczne malarstwo artysty podszyte jest impresjonistycznym spojrzeniem na pejzaż. Poza warsztatem i techniką artysta sięga dalej, otaczająca rzeczywistość musi być uchwycona tu i teraz, to dana chwila decyduje o wyglądzie krajobrazu, kąt i kierunek padania światła, jego natężenie decydują o ostatecznym wyglądzie obrazu. Tu pojawia się głębsza analiza powstającego dzieła, to ulotne zjawisko, zapisuje jako subiektywne doznanie, zależne od nastroju oraz czasu i miejsca obserwacji. Wrażenia w tym wypadku są mniej ważne. Górecki swoje najlepsze pejzaże malował w warunkach praktycznie uniemożliwiających pracę np. na Żuławach, przy wielostopniowych temperaturach poniżej zera, czy w plenerach Syberii.

alt

Wojtek Górecki


Artysta jest podróżnikiem, ostatnio przebywał dwa miesiące w Wenecji wcześniej w Bretanii i w Grecji. Dziś jak mówi, tajemnice swojego warsztatu chętnie przekazałby zdolnym studentom, tylko czy istnieje taka potrzeba? Malarstwo pejzażowe powoli zanika, tak jak zanika jego nauczanie, bo właściwie komu i do czego ono może być potrzebne? Wystarczy wziąć japoński aparat i po sprawie. Tylko czy to zaspokoi wszystkie oczekiwania? No właśnie. Wojtek Górecki trwa nadal, a jego obrazy cały czas cieszą się dużym powodzeniem. Oglądanie ich, to jedno z tych przeżyć, które pozwala nam poczuć się lepiej w świecie owładniętym komputerami. Chętnie zobaczyłbym je ponownie na wystawie, gdzie piękno nadal jest najważniejsze.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież