Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pete True - Hell Flower [RECENZJA]

Piotr Truchel wydaje się być jednym z bardziej niedocenionych muzyków trójmiejskiej sceny alternatywnej. Czy płyta „Hell Flower” to zmieni tego nie wiem, ale na pewno zasługuje na spore zainteresowanie.


Kilka lat temu powstał zespół Absyntia. Nieco psychodeliczny, mroczny, czasem wręcz liryczny czy mistyczny. Dźwięki wiolonczeli, w połączeniu z ciekawymi tekstami dotykającymi najróżniejszych sfer życia, dawały naprawdę świetny efekt. Zwłaszcza na żywo. Coś się jednak w Absyntii popsuło – częste zmiany personalne sprawiły, że jej ojciec, Piotr Truchel, postanowił odłożyć ją na chwilę w kąt i zająć się działalnością solową.


I tak, jako Pete True, zadebiutował płytą „Hell Flower”. Przy okazji uznał też, że jest to dobry moment do odkurzenia Absyntii. Chociaż nieco dziwnie jest mówić o debiucie w przypadku człowieka, który już niejeden koncert zagrał i niejedną płytę wydał. Ale niech już będzie.


Płyta za wiele wspólnego z wcześniejszą działalnością Truchela nie ma. No, chyba że na upartego będziemy starali się szukać łączników tylko dlatego, że używa czasem podobnego instrumentarium – wiolonczeli czy fortepianu. Jednak wszystko jest oparte na gitarze. Sześć strun w zupełności wystarczy, żeby zrobić kawałek niezłego materiału.


Na „Hell Flower” znajdziemy dziewięć autorskich utworów oraz jeden cover („I'm Your Man” z repertuaru Leonarda Cohena). I poniekąd ten cover właśnie może najlepiej pokazywać w jaką stronę w swojej solowej działalności będzie zmierzał Piotr. Moda na współczesnych bardów czy singer/songwriterów osiągnęła apogeum. Pełno mamy muzyków, którzy chcą komponować w stylu Hoziera czy Jamesa Baya. Może gdzieś nawet jak zapomniane już Secondhand Serenade.


Na polskim podwórku też da się tak grać i osiągnąć sukces – patrz Skubas czy Kortez. Jednak czy popyt jest aż tak duży? Jeśli Truchelowi uda się zrobić szum w sieci, jest szansa, że dołączy do tej dwójki. Tym bardziej, że ma ku temu spory potencjał. „Hell Flower” to piosenki o wewnętrznych rozterkach, miłości, o życiu. Nieco intymne, pamiętnikowe, po prostu własne. Ta muzyka nie mówi o ogóle, lecz o jednostce.


Na pewno nie można rozprawiać o czymś odkrywczym w przypadku solowego debiutu Truchela. Ale z drugiej strony czy tacy są wielcy dziś Hozier, Bay czy bardziej syntetyczny Jack Garrat? Nie. Oni bazują na oklepanych schematach, którym dodali po prostu nieco innowacji. Jeśli i w tę stronę zmierza Piotr, tym lepiej dla niego. Póki co naprawdę warto zwrócić uwagę na „Hell Flower” oraz na autora. Bo na pewno nie można mu odmówić zaangażowania i chęci do działania. Ponadto widać, że ma w głowie kilka ciekawych pomysłów. No i czas najwyższy, aby na dobre wyszedł z lokalnego podwórka.


Pete True - "Hell Flower" [Full Album]


Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież