Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Reklama
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lechia wróci do gniazda na Traugutta?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 maja 2023 17:06

altMinęły pierwsze dni od degradacji Lechii Gdańsk do I ligi. Zanosi się, że "wielkie" Trójmiasto będzie pozbawione najwyższej klasy rozgrywkowej w polskim futbolu.


Jeszcze nie opadł kurz po pozorowanej walce o ligowy byt a już są rozpisywane scenariusze: co dalej z Lechią? co dalej z Areną Polsat Sport z jedną z największych aren sportowych w naszym kraju?


Najprawdopodobniej kierujący klubem już kilka miesięcy temu postanowili "postawić krzyżyk" na projekcie Lechia Gdańsk. Zatrudnienie zagadkowego prezesa, powoływanie do zarządu kolegi syna czy wreszcie zatrudnienie na stanowisku dość przypadkowego trenera, który nie posiada jakichkolwiek znanych osiągnięć w tym trudnym zawodzie - to jedne z niektórych dowodów na tezę, że chyba tylko kibicom zależało na ekstraklasie w Gdańsku.


I środowe oświadczenie Adama Mandziary niczego w tym względzie nie zmienia. Nikt nie wierzy w to, że "Spadek z Ekstraklasy to jedna z największych porażek jakie przeżyłem. Jestem wkurzony i rozczarowany całą sytuacją (...) Lechia przeżyje ten spadek finansowo i sportowo. Ważne są teraz praca nad startem do nowego sezonu w I lidze i jak najszybszy powrót do Ekstraklasy. Tylko awans może być celem Lechii w następnym sezonie. Powrót do 4. Ligi, może być tylko powrotem drugiej, a nie pierwszej drużyny".


Wtajemniczeni twierdzą, że upadek drużyny, która jeszcze 9 miesięcy temu wojowała w europejskich rozgrywkach jest wynikiem ostrego konfliktu przedstawiciela większościowego właściciela (95 % udziałów) - Adama Mandziary z przedstawicielem grupy właścicieli mniejszościowych - Dariuszem Krawczykiem. Ten drugi przez ostatnie lata w niezwykle zaangażowany sposób skupował pojedyńcze akcje od tzw. "mniejszościowych" oferując niejednokrotnie podwójną i potrójną ceną ich nabycia. W sumie na aktualnie posiadanych 5% udziałów które pozostały w rękach tzw. strażników pieczęci, sam Krawczyk legitymuje się ok. 3 % udziałem. W zarządzaniu klubem i decyzyjności zupełnie bez znaczenia.


Trwająca na trybunach bezkompromisowa wojna (olbrzymie sektorówki oskarżające o mafijne układy) z właścicielem klubu i jego rodziną sprawiła, że coraz głośniej było o tym, iż Lechia w odwecie zostanie pogrążona. Wstrzymanie środków finansowych od stycznia br. ze strony właściciela spółki, powołanie do pracy w klubie zupełnie przypadkowych ludzi z trenerem i prezesem na czele dało zaciężnym grajkom i ich menedżerom jasny sygnał: EWAKUACJA. Gracze także okazali się przypadkowi jak cała reszta. Z drugiej strony wielu z nich to naprawdę owoce tzw. transferów towarzyskich (Abu Hana, De Kamps, Castergen, Poznanski czy Clemens). Zorientowani w porę menadżerowie już wcześniej załatwili swoim co lepszym podopiecznym dobre kontrakty (Raków: Zwoliński i Conrado). Prawdziwy Titanic, ratuj się kto może!


Co teraz? Wobec milionowych długów i zobowiązań, zerwania kontraktów reklamowych podpisanych na grę w ekstraklasie, a co za tym idzie zmniejszenia budżetu o prawie 70 %, najprościej dla właściciela jest ogłoszenie upadłości spółki. Likwidator popłaci zaległości wobec pracowników i piłkarzy z ostatnich transz reklamowych do czerwca 2023, ale na horyzoncie nowych perspektyw nie ma. Skończą się dochody z Canalu +, od sponsorów i także z miasta Gdańsk, które podpisywało reklamowanie gminy w Ekstraklasie SA.


Jak tak to chyba pozostanie zaproponowana przez prezesa GOZPN IV liga. Ale już pod nowym szyldem? Może BKS Lechia Gdańsk, wciąż zarejestrowane jest stowarzyszenie: Bałtycki Klub Sportowy Lechia Gdańsk.
Z takim końcem zapewne nie zgadza się wyżej wspomniany Dariusz Krawczyk. A co z Jego udziałami i akcjami, które tak mozolnie przez kilka lat zdobywał?


Wróble ćwierkają, że skontaktował się z Michałem Brańskim, współudziałowcem Wirtualnej Polski. Tygodnik "Wprost" szacuje Jego majątek na ok. 190 mln złotych, kilka luksusowych aut i 2-3 nieruchomości. Jak na futbol to wygląda to b. skromnie. Przy ambitnym podejściu do przedsięwzięcia te środki zapewniłyby góra 3-5 letni budżet i to bez gwarancji sukcesu. Brański złożył ofertę Adamowi Mandziarze. Zaznaczył jednak, że nie działa sam... W innym wywiadzie ostrzegał, że zdaje sobie sprawę, iż Lechia to pole minowe. Jego wejście w futbol to tak jak granat w kieszeni - parafrazował początkujący milioner.


Tak więc 1. albo 4. liga czeka kibiców Lechii. Raczej już nie na Arenie, bo cennik wynajmu jest zabójczy dla 1-ligowego budżetu. Może powrót do gniazda na ul. Traugutta?


I na koniec: kto może po zakończonym sezonie pozostać w Lechii? Wszystkie bowiem kontrakty tracą ważność w punktach mówiących o reprezentowaniu barw na szczeblu ekstraklasowym i o wypełnianiu kontraktu za wynagrodzeniem w kwocie, płatne takiego dnia miesiąca.

Wynagrodzenia na poziomie od 50 do 130 tys. miesięcznie znikną (Kuciak, Paixao, Maloca, Nalepa, Gajos, Abu Hana, Frischenbisler, De Kamps, Castergen, Tobers, Pietrzak, Terrazino, Conrado, Stec, Kubicki, Durmus, Poznanski). Pozostanie młodzież i wracający z wypożyczenia (Piła, Sezonienko, Biegański, Zjawiński, Mikułko, Koperski, Diabate, Brzęk, Kałduński).

A to skład I ligowy od lipca br.Buchalik, Mikułko, Kałduński - Koperski, Nalepa (po renegocjacji kontraktu), Brzęk, Bartkowski (po negocjacji kontraktu) - Tobers (po negocjacji), Piła, Biegański, Kałuziński (ponegocjacji), Neugebauer - Sezonienko, Zjawiński, Diabate (po negocjacji).


Dzisiejszy pełnomocnik właściciela zapowiada, że może wytransferować do Gdańska 3-4 Hiszpanów z 2 lub 3 ligi (to poziom tych "polskich" południowców jak Imaz, Lopes, Gual).


A ja bym sobie życzył w Lechii jeszcze: Karola Czubaka z Arki i np. Tomasza Grabowskiego z Pomezanii. Także dwójkę zdolnych i ambitnych trenerów: Krzysztofa Brede i Pawła Budziwojskiego.


Prawdziwy obraz po bitwie...
POPI


Inne artykuły związane z: