Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lechia wróci do gniazda na Traugutta?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 maja 2023 17:06

altMinęły pierwsze dni od degradacji Lechii Gdańsk do I ligi. Zanosi się, że "wielkie" Trójmiasto będzie pozbawione najwyższej klasy rozgrywkowej w polskim futbolu.


Jeszcze nie opadł kurz po pozorowanej walce o ligowy byt a już są rozpisywane scenariusze: co dalej z Lechią? co dalej z Areną Polsat Sport z jedną z największych aren sportowych w naszym kraju?


Najprawdopodobniej kierujący klubem już kilka miesięcy temu postanowili "postawić krzyżyk" na projekcie Lechia Gdańsk. Zatrudnienie zagadkowego prezesa, powoływanie do zarządu kolegi syna czy wreszcie zatrudnienie na stanowisku dość przypadkowego trenera, który nie posiada jakichkolwiek znanych osiągnięć w tym trudnym zawodzie - to jedne z niektórych dowodów na tezę, że chyba tylko kibicom zależało na ekstraklasie w Gdańsku.


I środowe oświadczenie Adama Mandziary niczego w tym względzie nie zmienia. Nikt nie wierzy w to, że "Spadek z Ekstraklasy to jedna z największych porażek jakie przeżyłem. Jestem wkurzony i rozczarowany całą sytuacją (...) Lechia przeżyje ten spadek finansowo i sportowo. Ważne są teraz praca nad startem do nowego sezonu w I lidze i jak najszybszy powrót do Ekstraklasy. Tylko awans może być celem Lechii w następnym sezonie. Powrót do 4. Ligi, może być tylko powrotem drugiej, a nie pierwszej drużyny".


Wtajemniczeni twierdzą, że upadek drużyny, która jeszcze 9 miesięcy temu wojowała w europejskich rozgrywkach jest wynikiem ostrego konfliktu przedstawiciela większościowego właściciela (95 % udziałów) - Adama Mandziary z przedstawicielem grupy właścicieli mniejszościowych - Dariuszem Krawczykiem. Ten drugi przez ostatnie lata w niezwykle zaangażowany sposób skupował pojedyńcze akcje od tzw. "mniejszościowych" oferując niejednokrotnie podwójną i potrójną ceną ich nabycia. W sumie na aktualnie posiadanych 5% udziałów które pozostały w rękach tzw. strażników pieczęci, sam Krawczyk legitymuje się ok. 3 % udziałem. W zarządzaniu klubem i decyzyjności zupełnie bez znaczenia.


Trwająca na trybunach bezkompromisowa wojna (olbrzymie sektorówki oskarżające o mafijne układy) z właścicielem klubu i jego rodziną sprawiła, że coraz głośniej było o tym, iż Lechia w odwecie zostanie pogrążona. Wstrzymanie środków finansowych od stycznia br. ze strony właściciela spółki, powołanie do pracy w klubie zupełnie przypadkowych ludzi z trenerem i prezesem na czele dało zaciężnym grajkom i ich menedżerom jasny sygnał: EWAKUACJA. Gracze także okazali się przypadkowi jak cała reszta. Z drugiej strony wielu z nich to naprawdę owoce tzw. transferów towarzyskich (Abu Hana, De Kamps, Castergen, Poznanski czy Clemens). Zorientowani w porę menadżerowie już wcześniej załatwili swoim co lepszym podopiecznym dobre kontrakty (Raków: Zwoliński i Conrado). Prawdziwy Titanic, ratuj się kto może!


Co teraz? Wobec milionowych długów i zobowiązań, zerwania kontraktów reklamowych podpisanych na grę w ekstraklasie, a co za tym idzie zmniejszenia budżetu o prawie 70 %, najprościej dla właściciela jest ogłoszenie upadłości spółki. Likwidator popłaci zaległości wobec pracowników i piłkarzy z ostatnich transz reklamowych do czerwca 2023, ale na horyzoncie nowych perspektyw nie ma. Skończą się dochody z Canalu +, od sponsorów i także z miasta Gdańsk, które podpisywało reklamowanie gminy w Ekstraklasie SA.


Jak tak to chyba pozostanie zaproponowana przez prezesa GOZPN IV liga. Ale już pod nowym szyldem? Może BKS Lechia Gdańsk, wciąż zarejestrowane jest stowarzyszenie: Bałtycki Klub Sportowy Lechia Gdańsk.
Z takim końcem zapewne nie zgadza się wyżej wspomniany Dariusz Krawczyk. A co z Jego udziałami i akcjami, które tak mozolnie przez kilka lat zdobywał?


Wróble ćwierkają, że skontaktował się z Michałem Brańskim, współudziałowcem Wirtualnej Polski. Tygodnik "Wprost" szacuje Jego majątek na ok. 190 mln złotych, kilka luksusowych aut i 2-3 nieruchomości. Jak na futbol to wygląda to b. skromnie. Przy ambitnym podejściu do przedsięwzięcia te środki zapewniłyby góra 3-5 letni budżet i to bez gwarancji sukcesu. Brański złożył ofertę Adamowi Mandziarze. Zaznaczył jednak, że nie działa sam... W innym wywiadzie ostrzegał, że zdaje sobie sprawę, iż Lechia to pole minowe. Jego wejście w futbol to tak jak granat w kieszeni - parafrazował początkujący milioner.


Tak więc 1. albo 4. liga czeka kibiców Lechii. Raczej już nie na Arenie, bo cennik wynajmu jest zabójczy dla 1-ligowego budżetu. Może powrót do gniazda na ul. Traugutta?


I na koniec: kto może po zakończonym sezonie pozostać w Lechii? Wszystkie bowiem kontrakty tracą ważność w punktach mówiących o reprezentowaniu barw na szczeblu ekstraklasowym i o wypełnianiu kontraktu za wynagrodzeniem w kwocie, płatne takiego dnia miesiąca.

Wynagrodzenia na poziomie od 50 do 130 tys. miesięcznie znikną (Kuciak, Paixao, Maloca, Nalepa, Gajos, Abu Hana, Frischenbisler, De Kamps, Castergen, Tobers, Pietrzak, Terrazino, Conrado, Stec, Kubicki, Durmus, Poznanski). Pozostanie młodzież i wracający z wypożyczenia (Piła, Sezonienko, Biegański, Zjawiński, Mikułko, Koperski, Diabate, Brzęk, Kałduński).

A to skład I ligowy od lipca br.Buchalik, Mikułko, Kałduński - Koperski, Nalepa (po renegocjacji kontraktu), Brzęk, Bartkowski (po negocjacji kontraktu) - Tobers (po negocjacji), Piła, Biegański, Kałuziński (ponegocjacji), Neugebauer - Sezonienko, Zjawiński, Diabate (po negocjacji).


Dzisiejszy pełnomocnik właściciela zapowiada, że może wytransferować do Gdańska 3-4 Hiszpanów z 2 lub 3 ligi (to poziom tych "polskich" południowców jak Imaz, Lopes, Gual).


A ja bym sobie życzył w Lechii jeszcze: Karola Czubaka z Arki i np. Tomasza Grabowskiego z Pomezanii. Także dwójkę zdolnych i ambitnych trenerów: Krzysztofa Brede i Pawła Budziwojskiego.


Prawdziwy obraz po bitwie...
POPI


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: