“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

O trzydziestolatkach z humorem i morałem

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 maja 2010 13:44

altPolska prapremiera przedstawienia „Być jak Kazimierz Deyna” Radosława Paczochy w reżyserii Piotra Jędrzejaka, która odbyła się w sobotę, 8 maja, na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże, okazała się strzałem w dziesiątkę. Rzadko mamy okazję oglądać sztukę współczesną tak świetnie osadzoną w polskich realiach. Nic dziwnego, że publiczność nagrodziła twórców i wykonawców rzęsistymi brawami.


Z pewnością kolejne spektakle cieszyć się będą doskonałą frekwencją. Jeszcze ciepły tekst Radosława Paczochy posłuży jako kanwa do pełnometrażowego fabularnego filmy, nad którym praca zacznie się  już pod koniec maja tego roku.


W starych dekoracjach ożywają sentymenty
To opowieść o zwykłych ludziach urodzonych w latach 70., którzy szukają swojego miejsca w życiu. Z powagą i dowcipem toczy się opowieść o naszej rzeczywistości. Każdy widz – rówieśnik bohatera i osoby w średnim i starszym wieku, będzie usatysfakcjonowany. Ci pierwsi zobaczą - jak w soczewce – doświadczenia własne. Starsi  z sentymentem przypomną sobie młodość i życie dojrzałe przypadające na lata 70. i 80 z serialem „Dynastia”, ohydnymi szafkami na wysoki połysk i sztampowymi wersalkami, czy męską marynarką z czarnej skóry, nie mówiąc o wszelkich brakach na rynku.  W tych starych dekoracjach toczy się rzeczywistość, która dziś – jakby przykryta kurzem i pleśnią – w pamięci ożywa, nabiera nowych barw, a nawet nutki poezji. Młody bohater rodzi się w dniu, kiedy legendarny piłkarz, Kazimierz Deyna, strzela historyczną bramkę, co decyduje o wielkim sukcesie polskich piłkarzy na niwie międzynarodowej. Nic więc dziwnego, że chłopiec otrzymuje od rodziców imię Kazimierz i z tym „bagażem” zaczyna trudną wędrówkę własna ścieżką w czasie upadającej „komuny” i rodzącej się demokracji. Bohater patrzy na doświadczenia rodziców, chodzi do szkoły, szuka miłości i zawodu takiego, który pozwoli mu wyrwać się ponad przeciętność, być kimś.  W rolę tytułową wcielił się – gościnnie – warszawski młody aktor Robert Majewski. Udało mu się w pełni oddać sylwetkę - zagubionego walczącego o szczęście – młodego człowieka. Wszyscy aktorzy biorący udział w spektaklu grali wyśmienicie. 


alt


Progi i bariery
Główny bohater jest narratorem, cały czas przebywa na scenie relacjonując przebieg zdarzeń. Kazimierz przeżywa kolejne stopnie wtajemniczenia w życie. Nic dziwnego, że chcąc dojść do czegoś wybiera karierę zawodowego piłkarza. Jednak zniechęca się szybko i przechodzi kolejne próby zanim wybierze to, co dla niego najlepsze. Nieudaczny dziadek, z sentymentem wspominający, jak to dobrze było przed wojną – gra go Florian Staniewski (cały czas w obwisłych gaciach!), któremu się nie udało, udziela wnukowi rad i na boku daje pierwszy kieliszek wódki i pierwszego papierosa, a potem pożycza pieniądze na drogę za granicę egzekwując co do grosza po powrocie od chłopaka. Matka - Marzena Nieczuja-Urbańska – wszystko na jej głowie, jedyna osoba rozsądna, z trudem wiąże koniec z końcem i dba, żeby wszystko było w domu jak trzeba. Ojciec - Krzysztof Matuszewski – nie zawsze odpowiedzialny, lubiący zaglądać do kieliszka, który w „odpowiednim” momencie rzuca legitymację partyjną i zaczyna działać w „Solidarności”, szukający nowych szans w życiu jako sprzedający białe skarpetki ze „szczęk” i ulegający na chwilę urokowi Rosjanki z bazaru.
Wciągają bohatera w różne perypetie koledzy ze szkoły – inicjacja seksualna z … konsekwencjami, wyjazd za granicę po złote runo. Jednak po bolesnych przeżyciach Kazimierz powraca do domu, do Polski, decyduje się na przykładne życie męża i ojca, takiego co to z mozołem pracuje na dom, nie liczy na wielkie bogactwo, ale w tym wszystkim upatruje największego szczęścia. I chociaż reżyser Piotr Jędrzejas zastrzegał się, że nie chce tworzyć moralitetu coś w tym rodzaju powstało. I bardzo dobrze, bo do nieśmiertelnych wartości dobrze jest powrócić, nic lepszego nie może się zdarzyć. A tak  trudno jest to, co najprostsze, dziś, w zabieganym, zglobalizowanym świecie, pojąć i bez wstydu zaakceptować.


alt


Aktorzy, aktorzy!
Mówiąc o sztuce trzeba wymienić i pochwalić wszystkich grających w niej aktorów. Znakomity jest Jerzy Gorzko jako trener, a potem ksiądz udzielający chrztu obojgu dzieciom – na wsi, bo tatuś był partyjny i zaszkodziłaby mu to w karierze, także nauczyciel ze szkoły wyższej i teść. Monika Chomicka i Anna Kociarz wcielają się w kilka barwnych i niezwykle żywych ról. Świetną sceniczną parę stanowią – w strojach ludowych – Maria Mielników i Mirosław Krawczyk. I charakterystyczne typy – koledzy Kazimierza – Piotr Łukawski – Banan i Filip Perkowski – Rudy grający z talentem i naturalnością, z pewnością utożsami się z nimi wielu młodych widzów.


Zabłysła występująca gościnnie w epizodycznej roli urocza z wdziękiem tańcząca córka Larry’ ego Ugwu - Nneka Ugwu.
Tłem do spektaklu jest – nagrana wcześniej muzyka - rapujące songi - skomponowana specjalnie do tego przedstawienia przez lidera zespołu Lao Che, Huberta „Spiętego” Dobaczewskiego.

Kolejne spektakle: 9, 11 i 12 maja 2010 r.

Katarzyna Korczak
Zdjęcia Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież