Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdynia ogłasza sukces – fakty studzą emocje

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 listopada 2017 13:53

Władze Gdyni nie kryją satysfakcji z sukcesu, o jakim poinformowali w swoim oficjalnym komunikacie rozesłanym do mediów, a który to media gremialnie powieliły. Chodzi o proces z Komisją Europejską ws. lotniska w Kosakowie, który gdyński magistrat wygrał. Nie minęło jednak wiele dni, kiedy po odtrąbieniu sukcesu, na światło dzienne zaczęły wychodzić chłodne kalkulacje oparte na faktach.„Gdynia oraz miejska spółka Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo wygrały w sprawie lotniska przed Sądem Unii Europejskiej” – nie kryją zadowolenia w oficjalnym komunikacie gdyńscy włodarze. Jak czytamy w informacji magistratu: „Sąd unijny przyznał rację miastu i stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej, która zahamowała przekształcenie gdyńskiego lotniska z wojskowego w wojskowo-cywilne”.


Gdyńscy urzędnicy przypominają, że chodzi o decyzję KE, która zapadła  w lutym 2014 roku i od tego czasu prace na lotnisku musiały zostać przerwane, a spółka zaangażowana w budowę portu lotniczego w Gdyni została postawiona w stan upadłości.


- Wyrok nie może już odwrócić upadłości spółki lotniskowej, której bankructwo było bezpośrednio spowodowane decyzją Komisji Europejskiej. Zmieniły się również okoliczności gospodarcze i prosty powrót do starych planów jest dziś nieracjonalny. Dlatego, niezależnie od procesu, nie znając treści orzeczenia, miasto wiele miesięcy temu podjęło negocjacje z Komisją. Ich celem jest doprowadzenie do uruchomienia cywilnych operacji lotniczych w Gdyni-Kosakowie, z poszanowaniem prawa europejskiego oraz racjonalności ekonomicznej – wyjaśniają władze miasta.
I dodają, że potrzeba wykonywania przede wszystkim tzw. lotów General Aviation w regionie oraz szkolenia pilotów innych pracowników branży lotniczej sprawiają, że jest możliwe, że już niedługo w Gdyni wylądują pierwsze małe samoloty cywilne.


Tyle komunikaty. Patryk Felmet, radny z Gdyni postanowił jednak te oficjalne informacje skonfrontować z faktami, opierając się wyłącznie na oficjalnych dokumentach.
- Zręczność komunikatu i manipulacja przekazem polega na tym, że miasto przywołuje „feralną decyzję” z lutego 2014 roku, zestawiając to ze stwierdzeniem nieważności decyzji przez Sąd unijny. Problem polega na tym, że wyrok Sądu przywoływany przez Samorządność co prawda dotyczy decyzji Komisji Europejskiej, ale z 2015 roku. Jednocześnie wyrok, który zapadł, odnosi się wyłącznie do kwestii formalnych i niedotrzymania przez KE procedur administracyjnych, a nie zasadności finansowania czy całej istoty problemu – zauważył Felmet.


Zwraca też uwagę na to, że według informacji ratusza „zgodnie z orzeczeniem, koszty obsługi prawnej, jakie poniosła Gdynia w związku z postępowaniem, zostaną jej zwrócone w całości.”.
- Gdynia przekazywała środki finansowe na lotnisko w latach 2007-2013, a notyfikacja tych środków nastąpiła dopiero 17 września 2012 roku – podaje radny. - Wynika z tego, że miasto przekazywało środki na lotnisko przed notyfikacją KE oraz pomimo tego, że z analiz i opracowań przeprowadzonych na zlecenie miasta w 2009 r. i 2010 r. oraz z opinii prezesa UOKiK wynikało, że istnieje ryzyko uznania tych środków za niedozwoloną pomoc publiczną i zalecano ich notyfikację KE.


Przedstawiciel części mieszkańców Gdyni powołuje się też na opinie ekspertów, w tym przypadku prof. Majkowskiej-Szulc z Katedry Prawa Handlowego i Międzynarodowego Prawa Prywatnego Uniwersytety Gdańskiego. Twierdzi ona, że „wyrok zapadł z powodów proceduralnych, a nie materialnych. Sąd unijny nie stwierdził w tym wyroku zgodności z prawem takiego finansowania tej inwestycji jaką prowadziła Gdynia”.
- W jej ocenie „ze względu na to, że planowany port w Gdyni znajduje się zaledwie 25 km od portu w Gdańsku, w świetle unijnych przepisów nie kwalifikuje się do wspomagania pieniędzmi publicznymi.” Co więcej, uważa ona, że „teraz Komisja Europejska może rozpocząć całe postępowanie od nowa i ponownie wydać decyzję o nakazie zwrotu środków, a z racji tego, że ma już doświadczenie z zakresu tej inwestycji, będzie mogła precyzyjniej postulować swoje zastrzeżenia” – cytuje Felmet.


I przypomina, że zastępczyni prezydenta Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała na konferencji prasowej przyznała, że nowym modelem biznesowym lotniska w Gdyni ma być General Aviation, czyli lotnictwo ogólne. - Oznacza to, że z lotniska korzystałyby przede wszystkim prywatne samoloty, a na lotnisku mogłyby się odbywać szkolenia dla pilotów. Nijak się to ma to obsługi rynku pasażerskiego, chyba że znakomita większość gdynian nabędzie szybko małe awionetki. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę ustawiczny problem z korkami na Estakadzie i opieszałość władz w zakresie kolejowego połączenia z północną częścią Gdyni, może jest to jakieś panaceum – komentuje członek gdyńskiej rady.  


I zadaje fundamentalne pytanie: „Wyobrażacie sobie Estakadę przy funkcjonującym lotnisku?”. A przy okazji tematu dróg dodaje.
- Projekt budżetu na 2017 roku zakładał niecałe 11 mln złotych na bieżące utrzymanie i remonty wszystkich dróg: powiatowych, gminnych i wewnętrznych. Łatwo policzyć, że w ramach niemal 100 mln złotych wydanych na lotnisko, mogliśmy np. w jednym roku zwiększyć niemal dziewięciokrotnie intensywność takich działań. Gdynia planowała wydać na lotnisko łącznie 165 mln złotych – kwituje Patryk Felmet.


Łukasz Razowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: