Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Unia dofinansuje odnawialne źródła energii

altW środę, 18 sierpnia, w sali herbowej Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego podpisanych zostało 14 umów o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Aż 12 z 14 przyznanych dotacji dotyczyło regionalnych inwestycji związanych z rozbudową lokalnych instalacji pozwalających pozyskiwać energię odnawialną. Wartość wszystkich 14-stu projektów to 47 962 968,91 zł z czego RPO finansuje 33 200 022,67 zł.

Umowy z wójtami, burmistrzami poszczególnych gmin i miast oraz prezesami zarządu odpowiednich spółek podpisywał marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. Podpisane zostały umowy m. in. na budowę instalacji solarnych dla mieszkańców Miasta oraz gminy Miastko, podobnie instalacje dla gmin Dziemiany, Sierakowice, Cewice, Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Kobylnica i Przywidz; instalacje solarne i geotermalne dla mieszkańców gminy Dębnica Kaszubska; ekologiczne, odnawialne źródła ciepła dla Ośrodka Terapii Dziennej w Lubiatowie; modernizacja systemu cieplnego w budynkach Zespołu Szkół przy ulicy Szkolnej 13 w Sztutowie z wykorzystaniem energii odnawialnej oraz projekt instalowania kolektorów słonecznych i oświetlenia hybrydowego ulic na terenie gminy Tuchomie. Ponadto podpisano umowy na Rewitalizację historycznego układu przestrzennego wsi Męcikał oraz remont i modernizacje budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie. 


alt


Na tle zatwierdzonych projektów wyróżniającym przedsięwzięciem wydaje się być podpisana przez prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Słupsku – dr Andrzeja Gazickiego umowa na  Rozbudowę systemu pozyskiwania gazu składowiskowego, a następnie wykorzystanie go do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Bierkowie. Projekt wartości 2 339 650 zł (dofinansowanie 709 438 zł) jest realizowany od lipca 2010 roku do grudnia 2011. Przedmiotem inwestycji jest wykonanie na terenie ZUO w Bierkowie budowy pryzmy energetycznej, przebudowy istniejącego systemu odbioru gazu ze składowiska, zakup nowego agregatu kogeneracyjnego o mocy 200kW, budowa pomieszczenia dla nowego generatora oraz przyłącza ciepłowniczego, przebudowa systemu ogrzewania sortowni odpadów zmieszanych oraz budowa systemu monitoringu pracy agregatów. Celem projektu jest uzyskanie ze źródeł odnawialnych ok 150MWh/rok energii. To nie pierwszy tak spektakularny sukces Słupskiego biznesmena. Dla przypomnienia  dwa lata temu dr Andrzej Gazicki odebrał list gratulacyjny, statuetkę oraz dyplom "Biznesmena Roku 2008" od Bogdana Borusewicza, marszałka Senatu RP.    


alt


alt


alt


alt


- Bardzo wdzięczne projekty, na które długo długo czekaliśmy, ze względu na to właśnie, że dotyczą one spraw energetycznych oraz wykorzystania źródeł energii odnawialnych, ekologicznych. Dlatego jeszcze raz chciałbym państwu podziękować za bardzo dobre projekty, dobrze napisane, dobrze ocenione przez naszych, a także niezależnych ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego i chciałbym życzyć państwu szybkiej i sprawnej ich realizacji – powiedział Mieczysław Struk, Marszałek Województwa w krótkiej przemowie poprzedzającej podpisanie umów. Przypomniał także, że wraz z dniem 18 sierpnia rozdysponowanych zostało już 99% środków Regionalnego Programu Operacyjnego, w sumie 2,6 miliarda zł.


O Regionalnym Programie Operacyjnym

Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego (RPO WP) został przyjęty przez Zarząd Województwa Pomorskiego dnia 2 października 2007 r. w związku z decyzją Komisji Europejskiej z dnia 4 września 2007 r. w sprawie przyjęcia w ramach pomocy wspólnotowej programu operacyjnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest jednym z programów operacyjnych składających się na system wdrażania Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (NSRO).

Cel Programu
Celem strategicznym RPO jest : poprawa konkurencyjności gospodarczej, spójności społecznej i dostępności przestrzennej województwa przy zrównoważonym wykorzystaniu specyficznych cech potencjału gospodarczego i kulturowego regionu oraz przy pełnym poszanowaniu jego zasobów przyrodniczych. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez podniesienie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki, poprawę atrakcyjności inwestycyjnej ośrodków miejskich i usprawnienie powiązań między nimi, zwiększenie atrakcyjności osiedleńczej i turystycznej oraz przełamywanie barier strukturalnych na obszarach o niższym potencjale rozwojowym. Źródłami finansowania RPO WP są środki EFRR (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) oraz towarzyszące im współfinansowanie krajowe. 

Rafał Szultk

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież