100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Każdego dnia na Pomorzu kradzione są trzy samochody

altWedług danych statystycznych Komendy Wojewódzkiej Policji w 2010 roku (od stycznia do lipca) w woj. pomorskim doszło do 658 kradzieży aut. Łatwo więc obliczyć, że każdego dnia na Pomorzu kradzione są co najmniej 3 samochody.


Od początku roku na terenie Gdańska skradziono 287 pojazdów (Sopot – 28, Gdynia – 56).


Liczba kradzieży spada
Porównując te statystyki do danych z lat ubiegłych należy odnotować, że liczba kradzieży w dwóch pierwszych kwartałach bieżącego roku spadła, nie należy jednak przesadnie sugerować tym faktem, ani tym bardziej tracić czujności bowiem aut wciąż ginie bardzo dużo. Dane z lat ubiegłych przedstawiają się następująco:
- w 2009 roku w woj. pomorskim doszło do 1599 kradzieży samochodów (w tym na terenie Gdańska – 661, Sopotu – 115, Gdyni – 134).
- w 2008 roku w woj. pomorskim doszło do 1576 kradzieży samochodów (w tym na terenie Gdańska – 711, Sopotu - 99, Gdyni – 161).


Zważywszy na fakt, że liczba samochodów na polskich, a także trójmiejskich drogach dynamicznie wzrasta, spadek liczby kradzieży na początku tego roku uznać należy za znaczący sukces pomorskiej policji. Mimo to nie ma tu miejsca na hurraoptymizm. Według danych policji krajowej wskaźnik wykrywalności w roku 2009 wyniósł zaledwie 23,2 %, czyli mniej niż w co czwartej kradzieży udaje się ująć sprawcę, co oczywiście nie oznacza jeszcze że samochód udało się odzyskać. Skradzione auta są bowiem najczęściej rozbierane na części.


alt


 Zimą policjanci zlikwidowali w Kolbudach dziuplę, do której trafiały samochody z całego Pomorza 


Samochód można stracić wszędzie. Złodzieje wykorzystują każdą nadarzającą się okazję. Samochody giną na stacjach paliwowych, z garaży , spod magazynów, hurtowni, zakładów usługowych, na giełdach, targowiskach, bazarach, na terenach budowy, sprzed moteli, zajazdów a nawet z lasów. Lwia część aut znika jednak bezpośrednio z ulicy oraz z parkingów. Na blisko 17 tysięcy skradzionych z zeszłym roku samochodów 8219 zniknęło właśnie z ulicy, zaś 6959 - z parkingu.


Popularne Passaty i Golfy
Najczęściej ginące marki samochodów to Volkswageny Passat oraz Golf, Audi A4 oraz A6, Scody Octavia oraz bmw. Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na fakt, że są to jednocześnie najpopularniejsze marki samochodów jeżdżących po polskich drogach, nic więc dziwnego że właśnie one giną najczęściej. Co może zaskakiwać, według statystyk publikowanych na stronach internetowych policji krajowej jednym z najczęściej kradzionych aut w roku 2009 jest ...fiat126 P. Giną także fiaty Cinquecento, Seicento, Panda, nie jest więc prawdą obiegowa opinia, że starych, niewiele wartych lub po prostu brzydkich samochodów nikt nie kradnie.


Według danych Policji skradzione auta najczęściej trafiają do tzw. „dziupli samochodowych”, gdzie są one rozbierane na części, a następnie sprzedawane na giełdach samochodowych, aukcjach internetowych lub poprzez ogłoszenia w prasie. Miejscu ulokowania dziupli są bardzo różne. Zazwyczaj są to miejsca położone na uboczu, nie wzbudzające podejrzeń. Dla złodziei ważne jest, aby nie rzucały się w oczy. Policji często zdarza się zlokalizować dziuplę urządzoną np. w stodole,  garażu czy halach przypominających warsztaty samochodowe.


Policjanci radzą aby auta parkować w miejscach ogólnodostępnych (nie na uboczu), dobrze oświetlonych, na parkingach strzeżonych. Pamiętajmy o zainwestowaniu w sprawdzony system zabezpieczeń i alarmów.
Rafał Szultk

Jak ustrzec się przed kradzieżą samochodu
Poniżej prezentujemy opracowane przez Komendę Wojewódzką Policji porady dla kierowców pomagające ustrzec się przed kradzieżą.

Metody stosowane przez złodziei

Kradzież samochodu na tzw. „stłuczkę” lub „koło” (głównie samochody znacznej wartości)
* uderzenie innego samochodu w tył pojazdu powoduje, że kierowca działa nerwowo i chaotycznie, wysiada pozostawiając włączony silnik i biegnie zobaczyć straty. Takie zachowanie wykorzystują złodzieje. Zatrzymując się w takich sytuacjach i opuszczając pojazd nie pozostawiajmy kluczyków w stacyjce, zwracajmy uwagę na osoby pojawiające się przy pojeździe ponieważ mogą one współdziałać ze sprawcą stłuczki chcąc odjechać pojazdem.

* chcąc zatrzymać pojazd sprawcy mogą wskazywać nieistniejącą usterkę pojazdu, bądź w trakcie postoju lub jazdy uszkodzić koło w upatrzonym pojeździe. Gdy widzimy, że samochód zachowuje się normalnie nie zatrzymujmy się, zjedźmy na stację paliw lub inne bezpieczne miejsce gdzie jest monitoring lub obsługa i sprawdźmy stan auta. Zmieniając uszkodzone koło zawsze wyciągajmy ze stacyjki kluczyki i zamykajmy pojazd. Sprawcy często okradają pojazdy podczas gdy kierujący jest zajęty zmianą koła.

Kradzieże samochodu poprzez pokonanie zabezpieczeń elektronicznych:
* sprawdzajmy zawsze reakcję alarmu na sygnał wysłany z pilota. Sprawcy skutecznie potrafią drogą radiową zagłuszyć impuls w chwili jego wysyłania co powoduje nie uaktywnienie alarmu.
* każdy brak kierunkowskazu lub zbity klosz lampy niezwłocznie naprawmy. Dostęp do instalacji elektrycznej samochodu to otwarta droga dla złodzieja do komputera i alarmu.

Kradzieże samochodu poprzez kradzież kluczyków:
* po zaparkowaniu pojazdu schowajmy kluczyki w takie miejsce aby nie były widoczne z zewnątrz,
* wchodząc do sklepów, szpitali, firm, banków zwracajmy uwagę na osoby pchające się na ciebie, tworzące sztuczny tłok (kieszonkowcy mogą kraść dla złodziei samochodów),
* w pracy nie zostawiajmy kluczyków oraz dokumentów pojazdu na widocznym miejscu,
* naprawiajmy pojazd tylko w sprawdzonych i znanych warsztatach lub serwisach (ryzyko dorobienia kluczyków)

Kradzież samochodu przy garażach lub posesjach:
* otwierając lub zamykając bramę wjazdową nie pozostawiajmy uruchomionego silnika i otwartego pojazdu, wyłączmy silnik, a kluczyki trzymajmy w kieszeni;
* podjeżdżając w miejsce parkowania zwróćmy uwagę czy nie jesteśmy obserwowani przez nieznajome osoby

Zastosowanie się do podanych wskazówek na pewno zmniejszy ryzyko utraty pojazdu.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież