Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kto powalczy o miejsca w Senacie?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 lipca 2011 19:06

altW tegorocznych wyborach parlamentarnych wybierzemy senatorów w okręgach jednomandatowych. Czy oznacza to zwrot i odpolitycznienie Senatu oraz krok ku stworzeniu z izby wyższej polskiego Zgromadzenia Narodowego – Senatu samorządowego – czas pokaże. Do startu szykują się bowiem tak politycy, jak i samorządowcy.


Ilu wyborców poprze kandydatów ruchu „Obywatele do Senatu” – to zaważy na obliczu tej izby. Wprowadzenie nawet 10 senatorów przez ten ruch samorządowy niewiele zmieni. Nie zabraknie też kandydatów niezależnych.
Wyborczy zegar ruszył. O ile tworzenie list kandydatów do Sejmu powoli się „domyka” to wybory senackie mogą nam przysporzyć wielu niespodzianek. Są też „pewniaki”.


Mimo, że na pozór Platforma Obywatelska na Pomorzu wydaje się niezagrożona, a jej politycy wyraźnie dają do zrozumienia, że są pewni zwycięstwa - to werdykt wyborców dokonany przy urnie wyborczej zdecyduje. O głosy wyborców rywalizować będą m.in. Kazimierz Kleina, senator RP, Roman Zaborowski - wojewoda pomorski, Andrzej Grzyb - senator RP i Leszek Czarnobaj - radny Sejmiku Województwa Pomorskiego. W Senacie najpewniej pozostanie prof. Edmund Wittbrodt z PO. Byłaby to już jego piąta senatorska kadencja. Zdaniem Wittbrodta okręgi mandatowe to szansa na wprowadzenie lokalnych liderów. Prof. Wittbrodt widzi też wady nowego wyborczego kodeksu.
- Senator będzie bardziej skoncentrowany na regionie z którego został wybrany, a nie na jakości stanowienia prawa dla całego kraju. Konieczne będą koalicje wokół tematów. Po wyborach przekonamy się jaka była wola wyborców i kogo oni wskazali jako reprezentanta okręgu, który będzie składał się z dwóch, trzech powiatów – zauważa Wittbrodt i deklaruje, że jest przeciwny łączeniu mandatów samorządowych z fotelami senatorskimi.


Z rywalizacji o miejsce w Senacie zrezygnowała Dorota Arciszewska-Mielewczyk i najpewniej wystartuje do Sejmu z gdyńskiej listy PiS. Startując do Senatu przypadły jej okręg Gdynia-Puck. Ten, w którym startuje Wittbrodt. Dodatkowo jej aktywność skoncentrowana była ostatnio w rejonie Kartuz i Kościerzyny.
- Do skutecznego wyłonienia najlepszego kandydata w okręgu jednomandatowym konieczne są pluralistyczne media. Tymczasem mamy wyraźny prorządowy przechył – zauważa Arciszewska-Mielewczyk, obecna senator PiS.


Do rywalizacji o fotel senatora w Gdańsku staną dwaj dawni koledzy z wolnych związków zawodowych. Andrzej Gwiazda, wiceprzewodniczący MKS z 1980 r. i jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża przymierza się do startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. Ten niezłomny opozycjonista rozważa start z poparciem Prawa i Sprawiedliwości w okręgu gdańskim. Będzie zapewne rywalem Bogdana Borusewicza, marszałka Senatu z PO.


alt


- Są prowadzone rozmowy mniej lub bardziej oficjalne. Zastanawiamy się w gronie politycznych przyjaciół i naszych znajomych nad moim startem, Z jednej strony człowiek chciałby już cieszyć się statusem emeryta, ale z drugiej strony jako państwo jesteśmy na ścieżce do Grecji. I to nie jest trasa turystyczna. To Grecja do nas przyjdzie z masowym wybuchem społecznego niezadowolenia, z załamaniem gospodarczym – uważa Gwiazda.


Kandydatami SLD na senatorów będą w okręgu Słupsk-Lębork - Jan Sieńko, Chojnice-Bytów Kartuzy – Remigiusz Łoś, Gdynia – Tomasz Bojar-Fijałkowski, Gdańsk – Jarosław Szczukowski. Ten ostatni nie przewiduje ostrej rywalizacji o rekomendację partyjną w wyborach do Senatu w woj. pomorskim. Deklaruje, że zawalczy o głosy wyborców. W Gdańsku SLD musi być jednak realistą. Trudno będzie uzyskać Sojuszowi wynik powyżej 10 proc. głosów.


Koalicyjne PSL nie pali się do wystawienia swoich kandydatów do Senatu. Wbrew zapewnieniom liderów działacze PO i PSL nie doszli do porozumienia o wystawieniu wspólnych kandydatów do Senatu. Na poparcie ludowców może liczyć jednak senator Andrzej Grzyb, pisarz, samorządowiec, startujący z poparciem PO w okręgu starogardzko-tczewskim. Jako kandydat ludowców w Gdańsku wystartuje zaś mec. Donat Paliszewski. Ludowcy twierdzą, że jeszcze zaskoczą nas swoimi kandydatami. Koalicyjna PO nie powinna czuć się zagrożona, bo w jednomandatowych okręgach wyborczych do Senatu PSL może pozbawić Platformę co najwyżej 2-3 mandatów. Jednak dla PiS i SLD może to oznaczać poważny problem z zyskaniem mandatów na terenach wiejskich. Z list PSL wystartują też samorządowcy.


- Senat, nawet jak znajdzie się w nim mniej niż 20 ludzi z samorządów, zacznie być postrzegany jako izba samorządowa. Samorząd na tym na pewno nie straci. Są przecież zastępcy wójtów, burmistrzów, wiceprezydenci. To ludzie włączeni w proces decyzyjny - uważa wójt Krzysztof Trawicki, lider pomorskiego PSL i zapewnia, że pomysł by samorządowców lokować w Senacie może liczyć na poparcie Związku Gmin Wiejskich RP.
Poprawka do kodeksu wyborczego zaakceptowana przez Trybunał Konstytucyjny na trzy miesiące przed wyborami wprowadza jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu. Obecnie w jednym okręgu wybiera się od dwóch do czterech senatorów. Na Pomorzu będziemy mieli sześć jednomanadatowych okręgów. Obecnie do Senatu w woj. pomorskim mamy dwa trzymandatowe okręgi wyborcze.


- Jeśli wyborca nie był zdecydowany mógł wskazać i wybrać kilka różnych opcji. Teraz zaś musi zdecydować jednoznacznie kogo chce poprzeć - zauważa Wittbrodt i dodaje, iż oczekuje wzmocnienia roli Senatu. Uważa też, że jest aktualny postulat, by Senat stał się izbą samorządową, swoistą izbę gmin, czy raczej regionów. Senat zatem winien zmierzać ku reprezentacji regionów. To co jest możliwe do rozwiązania na poziomie regionów powinno być w nich rozstrzygane - bez zawłaszczania kompetencji przez „centralę”. Zatem coś z miejscem i rolą Senatu w polskim systemie stanowienia prawa należy zrobić. Izba wyższa nie może być powieleniem Sejmu, z dominującym przy rozłożeniu akcentów kluczem partyjnym. Senat nie może więc być jedynie recenzentem prac Sejmu.


Konsekwencją zmiany prawa wyborczego jest na razie podział Kraju na 100 okręgów wyborczych. Każdy z komitetów wyborczych będzie mógł zgłosić po jednym kandydacie na senatora w okręgu, a wyborca będzie mógł zagłosować na jednego kandydata.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież