Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ... Wiosna w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Wstyd gdańskich włodarzy - tajne płace » Aktualne zarobki gdańskich urzędników są pilnie strzeżoną tajemnicą. Od dwóch miesięcy rzecznik urzę... Na ratunek sośnie! » Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku informuje, że w dniach od 20 maja do dnia 30 czerwca...
Dobry rok Struka, majętność Bonny, rekord Byczkowskiego - portfele władzy 2021
środa, 04 maja 2022 18:31
Dobry rok Struka, majętność Bonny, rekord Byczkowskiego - portfele władzy 2021
Politycy KO i PSL, tworzący zarząd województwa pomorskiego

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Trans MF Landshut Devils - Zdunek Wybrzeże LIVE 47:43
sobota, 07 maja 2022 20:46
Trans MF Landshut Devils - Zdunek Wybrzeże LIVE 47:43
W niedzielę o godz. 14.00 w Landshut rozpocznie się mecz Trans MF
Lechia zapewniła sobie europejskie puchary
sobota, 14 maja 2022 21:24
Lechia zapewniła sobie europejskie puchary
W ostatnim meczu w sezonie 2021/2022 przed swoją publicznością

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie wątki  restytucji obrazów „Łukaszowców”
poniedziałek, 09 maja 2022 14:41
Gdańskie wątki  restytucji obrazów „Łukaszowców”
W końcu po 83 latach nastąpi niebawem powrót do Polski obrazów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
niedziela, 15 maja 2022 16:04
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
Rekrutacja do Drużyny Energii zakończyła się imponującym
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Karty Dużej Rodziny również dla najbogatszych

altMożna już składać podania o tzw. Kartę Dużej Rodziny. Przysługuje ona każdej rodzinie z minimum trójką dzieci – bez względu na wysokość zarobków. Czy Gdańsk stać na finansowanie takiego pomysłu?

Pod koniec grudnia prezydent Paweł Adamowicz spotkał się przedstawicielami rodzin wielodzietnych i przedstawił im projekt Karty Dużych Rodzin. Pozwala ona na darmowy przejazd środkami komunikacji miejskiej oraz bezpłatne wejścia do wybranych teatrów czy muzeów. - Powinniśmy wprowadzić modę na duże rodziny – mówił wtedy prezydent.

Miasto zakłada, że z nowego pomysłu skorzysta 1/3 z szacowanych 4 tys. gdańskich rodzin wielodzietnych.  Jeśli te prognozy się sprawdzą, to wyprodukowanie kart oraz darmowe przejazdy kosztować będą Gdańsk ok. 3 mln zł rocznie. O kartę starać się mogą zarówno ci najbiedniejsi, jak i osoby z wysokimi zarobkami. Dziwić więc może fakt, iż projekt będzie finansowany z kasy… Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku. Ewa Kamińska, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, zapewnia, że nowy projekt żaden sposób nie wpłynie na inne działania MOPS-u. – Pieniądze na ten cel idą ze specjalnych środków wspierających duże rodziny. Zasiłki czy usługi socjalne są opłacane z innego funduszu, więc korzystający z pomocy MOPS-u nie odczują negatywnych skutków wprowadzenia nowych biletów.

Radni z opozycji mają jednak pewne wątpliwości. – Same karty to bardzo dobry pomysł, który zresztą mój klub zaproponował jeszcze w poprzedniej kadencji – zauważa Jaromir Falandysz, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Może jednak warto byłoby się zastanowić nad wprowadzeniem jakiegoś limitu zarobków, powyżej którego karta nie przysługiwałaby? Uważam, że lepiej, aby pieniądze trafiły na przykład do ubogiej rodziny z dwójką dzieci, a nie wyjątkowo bogatej z trójką – zastanawia się.

- Postanowiliśmy nie wprowadzać bariery zarobków, bo chcemy, żeby w akcji wzięło udział jak najwięcej rodzin wielodzietnych – mówi Kamińska. – Poza tym wiązałoby się to z dużą ilością formalności.

- Wystarczyłoby  przecież tylko przedstawienie PIT-u przy składaniu wniosku o kartę – ripostuje Falandysz.

Wątpliwości może budzić także czas rozpoczęcia akcji. Kilka dni temu gdańscy urzędnicy tłumaczyli, że z powodu bardzo napiętego budżetu, miasto jest zmuszone wprowadzić szereg podwyżek m.in. nawet kilkunastokrotnie wyższą opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu. Teraz się okazuje, że z finansami Gdańska nie jest tak źle. – To nie tak, że nagle zażądaliśmy zarezerwowania w budżecie 3 miliony złotych. Już od dłuższego czasu mieliśmy plan wprowadzenia Karty Dużej Rodziny. Decyzja o przeznaczeniu na nią pieniędzy z budżetu na rok 2011 zapadła wiele miesięcy temu – broni pomysłu Ewa Kamińska.

O Kartę Dużej Rodziny może ubiegać się każdy członek rodziny z trójką lub większą ilością dzieci. Wystarczy tylko wypełnić wniosek w punkcie obsługi klienta Zarządu Transportu Miejskiego. Oczekiwanie na wydanie karty trwa ok. miesiąca.

Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #2 Dariusz 2013-02-21 11:23
Serdecznie zapraszamy do skorzystania posiadaczy Karty Dużej Gdańskiej Rodziny do wyjątkowego rabatu 10 % od niskich cen internetowych klocków LEGO dostępnych w gdańskim sklepie internetowym pod adresem www.legaro.pl

Uczestniczymy już w Programie od 1 lutego 2013 r.
Uważamy, że Program daje uzasadnione szanse rodzinom wielodzietnym w pomniejszeniu wydatków.
Cytować
 
 
0 #1 Greg 2011-02-23 19:25
Co za brednie. Jeżeli nawet 3 mln kosztowało by wyprodukowanie 4 tys. kart to oznaczało by ze produkcja takiej karty wynosi 750zł heh.... chyba ze złota.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież