Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Karty Dużej Rodziny również dla najbogatszych

altMożna już składać podania o tzw. Kartę Dużej Rodziny. Przysługuje ona każdej rodzinie z minimum trójką dzieci – bez względu na wysokość zarobków. Czy Gdańsk stać na finansowanie takiego pomysłu?

Pod koniec grudnia prezydent Paweł Adamowicz spotkał się przedstawicielami rodzin wielodzietnych i przedstawił im projekt Karty Dużych Rodzin. Pozwala ona na darmowy przejazd środkami komunikacji miejskiej oraz bezpłatne wejścia do wybranych teatrów czy muzeów. - Powinniśmy wprowadzić modę na duże rodziny – mówił wtedy prezydent.

Miasto zakłada, że z nowego pomysłu skorzysta 1/3 z szacowanych 4 tys. gdańskich rodzin wielodzietnych.  Jeśli te prognozy się sprawdzą, to wyprodukowanie kart oraz darmowe przejazdy kosztować będą Gdańsk ok. 3 mln zł rocznie. O kartę starać się mogą zarówno ci najbiedniejsi, jak i osoby z wysokimi zarobkami. Dziwić więc może fakt, iż projekt będzie finansowany z kasy… Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku. Ewa Kamińska, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, zapewnia, że nowy projekt żaden sposób nie wpłynie na inne działania MOPS-u. – Pieniądze na ten cel idą ze specjalnych środków wspierających duże rodziny. Zasiłki czy usługi socjalne są opłacane z innego funduszu, więc korzystający z pomocy MOPS-u nie odczują negatywnych skutków wprowadzenia nowych biletów.

Radni z opozycji mają jednak pewne wątpliwości. – Same karty to bardzo dobry pomysł, który zresztą mój klub zaproponował jeszcze w poprzedniej kadencji – zauważa Jaromir Falandysz, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Może jednak warto byłoby się zastanowić nad wprowadzeniem jakiegoś limitu zarobków, powyżej którego karta nie przysługiwałaby? Uważam, że lepiej, aby pieniądze trafiły na przykład do ubogiej rodziny z dwójką dzieci, a nie wyjątkowo bogatej z trójką – zastanawia się.

- Postanowiliśmy nie wprowadzać bariery zarobków, bo chcemy, żeby w akcji wzięło udział jak najwięcej rodzin wielodzietnych – mówi Kamińska. – Poza tym wiązałoby się to z dużą ilością formalności.

- Wystarczyłoby  przecież tylko przedstawienie PIT-u przy składaniu wniosku o kartę – ripostuje Falandysz.

Wątpliwości może budzić także czas rozpoczęcia akcji. Kilka dni temu gdańscy urzędnicy tłumaczyli, że z powodu bardzo napiętego budżetu, miasto jest zmuszone wprowadzić szereg podwyżek m.in. nawet kilkunastokrotnie wyższą opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu. Teraz się okazuje, że z finansami Gdańska nie jest tak źle. – To nie tak, że nagle zażądaliśmy zarezerwowania w budżecie 3 miliony złotych. Już od dłuższego czasu mieliśmy plan wprowadzenia Karty Dużej Rodziny. Decyzja o przeznaczeniu na nią pieniędzy z budżetu na rok 2011 zapadła wiele miesięcy temu – broni pomysłu Ewa Kamińska.

O Kartę Dużej Rodziny może ubiegać się każdy członek rodziny z trójką lub większą ilością dzieci. Wystarczy tylko wypełnić wniosek w punkcie obsługi klienta Zarządu Transportu Miejskiego. Oczekiwanie na wydanie karty trwa ok. miesiąca.

Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież