Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zimowe nonsensy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 30 stycznia 2010 11:04

alt„…Widok z galerii na Wiejskiej...”
Obserwatorzy życia politycznego, dzięki zimowym wakacjom, na które wyjechały dzieci pana Marszałka Sejmu, mają chwilę odpoczynku gdyż „Wiejska” za wyjątkiem stałych tropicieli z komisji śledczych nie pracuje.


Mimo to wrażeń dla publiczności nie brakuje i czas zimowej kanikuły możemy urozmaicać sobie oglądaniem ważnych osobistości odpowiadających na pytania „śledczych”, a od czasu do czasu wzajemnie przepytujących się śledczych. Efektów takiego „śledztwa” zapewne długo nie zobaczymy i jak sądzę liczba obserwatorów życia politycznego oczekujących na nie zmniejsza się z każdym kolejnym występem komisyjnych „celebrytów”. Kogo bowiem interesuje czy pani poseł śledcza może używać tytułu prawnik, czy też nie ma do tego uprawnień? Kto interesuje się pokrętnymi tłumaczeniami kolejnych świadków lub uczestników „hazardowych” harców, czy też zawiłymi tłumaczeniami urzędników przesłuchiwanych w sprawach  „naciskowych”, albo osób wyjaśniających zawiłości sprawy „Olewnika”?


Wszystkie te sprawy niezmiennie wywołują dreszcze emocji u posłów śledczych, ale chłodne reakcje u zmęczonych mrozami obywateli. Każdego dnia gdy temperatury spadają w nocy poniżej -20 stopni, a w dzień szczypie nasze policzki zmrożone do –12 stopni powietrze, bardziej nas martwi komunikat o przerwie w dostawie ciepła, czy prądu niż informacja o „sukcesach” posłów śledczych. W tym trudnym dla wszystkich czasie „urzędnicze” państwo pokazuje swą okrutna twarz tym,  którzy potrzebują pomocy by przetrwać. Komunikaty o kolejnych zamarzniętych obywatelach są na porządku dziennym, a jednocześnie media pokazują bezdomnych wypędzanych o świcie z noclegowni, bo przepis stanowi, że noclegownia jest czynna od godz. 19 do 7 rano następnego dnia. Wrażliwych obserwatorów skręca, gdy słyszymy, że NFZ zmusza chorych ludzi do wystawania od 3 w nocy w kolejkach przed przychodniami specjalistycznymi, bo ktoś wymyślił, że rejestracja pacjentów odbywa się raz w miesiącu!! I oczywiście nikt nie krzyczy gromkim głosem w imieniu obywateli „gdzie tu sens, gdzie logika?”, a o takim drobiazgu jak poszanowanie godności ludzi już nie wspomnę.


W sytuacjach kryzysowych pojawia się więc w całej krasie „zurzędniczenie” Rzeczypospolitej. Czy tak wyobrażaliśmy sobie Polskę 20 lat temu? Czy nasze wyobrażenia o Rzeczpospolitej Obywatelskiej wytrzymało konfrontację z „Pospolitą Biurokracją”?  W powszechnym odczuciu Polaków, Obywatele przegrywają z Biurokracją o czym świadczą liczne przykłady z codziennych naszych konfrontacji z „machiną” urzędniczą na każdym szczeblu. Gdy zdrowy rozsądek przegrywa z „paragrafem” to mamy dramaty wypędzanych na mróz bezdomnych z noclegowni, czy też wystających nocą przy temperaturach –20 stopni pacjentów. Absurdy każdy z nas może pokazywać w każdej dziedzinie życia gdzie bezduszny „przepis” zasłania urzędnikowi człowieka. To właśnie wtedy robimy przestępców z pary ubogich staruszków zbierających chrust w lesie, a dopiero po interwencji mediów urzędnik znajduje „paragraf,” który pozwala biedakom zbierać suche gałęzie w lesie!! Może więc jednak warto organizować się by wyrazić sprzeciw wobec bezduszności biurokracji?


Może warto pamiętać o marzeniu z przed 20 lat o państwie dla obywateli? Zastanawiam się nad tym nie bez przyczyny. 31 stycznia mija bowiem 20 lat od czasu gdy odeszła do historycznego lamusa PZPR – synonim systemu, w którym to obywatel miał służyć państwu!! Gdy dzisiejsi polityczni beneficjenci solidarnościowego zrywu wracają w stylu i metodach rządzenia państwem do formuły, w której skutecznie ogranicza się podmiotowość obywatela, a przez wprowadzanie kolejnych zmian w prawie wzmacnia się rolę biurokracji, może warto przypomnieć sobie, że to już było i wybraliśmy jako obywatele inna drogę?
Andrzej Różański

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież