300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widziane z Sopotu: Jak Sopot może pomóc migrantom?

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 18 września 2020 13:43

altTrudno samej mi w to uwierzyć, ale zgadzam się z prezydentem Sopotu w kilku sprawach. Na pewno w tym, że nie warto grabić i usuwać liści z dużych i dzikich parków, że kwietne łąki są bardzo ładne, a także, że warto odtwarzać przedwojenne szpalery drzew. A także w jednej dużo bardziej istotnej sprawie.


Chciałabym żeby Sopot pomógł przynajmniej kilku osobom z obozu dla uchodźców i migrantów Moria w Grecji na wyspie Lesbos i zaprosił ich do zamieszkania w naszym mieście. W ubiegłym tygodniu w nocy z 8 na 9 września obóz prawie całkowicie się spalił. Został najprawdopodobniej podpalony przez kilku młodych Afgańczyków. W tej chwili toczy się w tej sprawie śledztwo.


W wyniku pożaru około 12 tysięcy osób tysięcy osób straciło dach nad głową. Zresztą i przedtem uchodźcy i migranci żyli w bardzo trudnych warunkach. Moria to największy tego typu ośrodek w Europie.


Mieszkańcy Lesbos są udręczeni obecnością obozu na ich niewielkiej wyspie. Wyobraźcie sobie, że w Sopocie jest obóz, w którym znajduje się 5 tysięcy uchodźców i migrantów. To odzwierciedlałoby proporcje z greckiej wyspy. Trudno pozostawić migrantów, często sieroty czy rodziny z małymi dziećmi w tak strasznych warunkach w jakich się znaleźli, ale trudno także nie pomóc mieszkańcom tego małego miasteczka, którzy zawinili wyłącznie tym, że mieszkają na wyspie położonej blisko Turcji, na szlaku, którym przemieszczają się migranci.


Wiem, że kiedy to czytacie zaczynacie obawiać się czy różnica kulturowa pomiędzy nami, a migrantami pochodzącymi z odległych od Polski krajów nie jest zbyt wielka. Być może zresztą oni sami nie chcieliby wcale zamieszkać w Sopocie?


Jednak w tej chwili najważniejsze jest pokazanie życzliwości, współczucia i solidarności w tej szczególnej sytuacji, której znalazł się świat. Kilka dodatkowych osób, które zamieszkałyby w bogatym Sopocie niewiele zmieni jeśli chodzi o nasze dochody czy jakość życia. Zamiast dawać pieniądze na promocje wyścigów samochodowych w sopockich lasach, można przeznaczyć je na pomoc dla rodziny z wycieńczonej konfliktem zbrojnym Syrii.


Nie wiem jakie są motywy działania prezydenta Sopotu, który również opowiada się za przyjęciem migrantów w Sopocie. Być może znowu jest to tylko rozgrywka polityczna z rządem. Wskazywałby na to fakt, że prezydent podobnie jak w przeszłości, kiedy wbrew opinii takich ekspertów jak Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, chciał sprowadzać do Sopotu sieroty z Aleppo, teraz znowu mówi o sprowadzaniu dzieci. Jest to niezwykle trudne i prawdopodobnie niemożliwe do realizacji ze względu na międzynarodowe przepisy, które otoczyły szczególnymi ograniczeniami migrację dzieci.


Oznaczałoby to, że podobnie jak w przypadku sierot z Aleppo prezydent chce wykorzystać kryzys w Morii do politycznego ataku, a nie realnie pomóc potrzebującym. Ale odłóżmy na bok jego motywacje, bo najważniejszy w tej chwili jest los osób, które znalazły się pułapce na małej greckiej wyspie.


Jak piszą wolontariusze pracujący w obozie: „Na ziemi niczyjej pomiędzy ich dawną ojczyzną a bezpiecznym schronieniem ci ludzie, młodzi i starzy, żyją razem na europejskim terytorium. Nieludzkie warunki życia w Morii prowadzą do chorób zakaźnych i poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Ludzie przybywają już z traumą, a pobyt w Morii potęguje ich cierpienie.”
(Guda Scholten i Marieke van de Water z Boat Refugee Foundation). To jak będzie? Pomożecie?

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież