"Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: Solidarność pokoleń

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 02 kwietnia 2012 08:55

altSystem emerytalny oparty na solidarności pokoleń obowiązywał do końca XX wieku. Reforma emerytalna wprowadzona przez rząd Jerzego Buzka zapoczątkowała gromadzenie pieniędzy ubezpieczonych na ich indywidualne konta. Spowodowało to, że osoby urodzone po roku 1960 w większości przeszły wraz ze swoją składką do otwartych funduszy emerytalnych. Tym samym zmniejszyły się środki wpływające do ZUS. Dlatego właśnie ZUS i KRUS zostały zmuszone do zaciągnięcia kredytów, aby móc wypłacać świadczenia emerytalne i rentowe. Powiększyło to niestety deficyt państwa o około 70 mld złotych.

Wielka szkoda, że dzisiejsi oponenci - Leszek Miller i Jarosław Kaczyński - w czasie gdy sprawowali władzę w naszym kraju, nie podjęli decyzji o kontynuowaniu reformy ubezpieczeń emerytalnych. Czyżby nie mieli odwagi?


Dzisiaj obaj przyłączają się do protestów organizowanych przez związki zawodowe, jakby zapomnieli, że w sierpniu żądaliśmy, aby związki zawodowe były niezależne i samorządne, a partie polityczne trzymały się od nich jak najdalej. Fundamentalną rolą związków zawodowych jest obrona praw pracowniczych. Natomiast partie polityczne powinny działać na rzecz silnego i bezpiecznego państwa. Rządzący muszą mieć odwagę podejmować niepopularne decyzje dla dobra kraju. To, jaki los spotkał Grecję czy Irlandię, świadczy o tym, że tamtejsze władze kierowały się populizmem. O ile populizm można wybaczyć związkom zawodowym, to partie, które posługują się demagogią i populizmem nie powinny zasiadać w parlamencie.


W czasie mojej działalności związkowej nie pozwalałem, aby na naszych wiecach i demonstracjach przemawiali partyjni działacze. Uważałem, że to szkodzi związkowi. Co prawda Piotr Duda mówi, iż nie zaprasza polityków, a to oni sami przebierają nóżkami, żeby przytulić się do protestujących. Jednak kiedy na ich plecach zdobędą władzę, to o nich zapominają. Tak było, kiedy premierem był Leszek Miller, czy Jarosław Kaczyński. Pamiętamy jak potraktował miasteczko pielęgniarek pod Kancelarią Premiera.


Odwiedziny Leszka Millera i śpiewanie "Murów" Kaczmarskiego razem ze stoczniowcami to chichot historii. Mam nadzieję, że na przyszłych demonstracjach, kiedy pojawią się politycy głoszący demagogię i populizm, zostaną przegonieni, tak jak organizatorzy protestów przeciwko ACTA pogonili Palikota.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież