Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Antoni Szymański: Wirus, rozsądek i społeczna solidarność

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
niedziela, 15 marca 2020 12:10

altW obecnej sytuacji staramy się w myśleć rozsądnie i próbujemy racjonalnie decydować o swoim funkcjonowaniu w czasie pandemii. Sądzę, że warto pamiętać o kilku prostych zasadach i do tego zachęcać innych. Szczególną rolę odgrywają media stąd ich wielka odpowiedzialność.


Trzeba się liczyć z różnymi wariantami wydarzeń, a do tego trzeba przewidywania i wyobraźni. W literaturze znajdziemy wiele inspiracji, które wskażą nam przydatne postawy. W trudnych czasach najważniejszą wartością jest solidarność i człowieczeństwo. Zamiast walki „o swoje”, ważne, byśmy towarzyszyli czynną pomocą osobom, które tego potrzebują, dobrą myślą czy troskliwą modlitwą.


Trzeba starać się zachować spokój, bo musimy być świadomi, iż umysł człowieka działa najlepiej, gdy w sercu osadzone jest poczucie bezpieczeństwa. Emocje niektórych konsumentów czy inne zachowania o znamionach paniki, nie powinny mieć miejsca. Kryzysy (w tym epidemiologiczne) nękają ludzkość od zarania dziejów. Pytanie czy szalejąca wokół burza przeniknie do naszego wnętrza jest pytaniem o naszą zdolność do racjonalnego decydowania. To pytanie o jakość naszego człowieczeństwa i rolę jaką przyznajemy zdrowemu rozsądkowi.


Nie ulegajmy „nastrojom dekadencji”, które popychają do nierozsądnych zachowań. Mam na myśli ostentacyjne lekceważenie zasad higieny i przepisów ogłoszonych przez władze. Poszukiwanie wrażeń w odwiedzaniu miejsc najbardziej zagrożonych, niechęć do samodyscypliny czy zmiany codziennych zwyczajów, „rebeliancka” postawa wobec zaleceń lekarskich itp. nie powinna mieć miejsca. Przykładem tego jest zachowanie człowieka, którego zauważyłem ostatnio w centrum handlowym, który kasłał nie zasłaniając sobie ust i czerpał wyraźną satysfakcję z tego, że ludzie odsuwali się od niego na bezpieczną odległość.


Warto zachęcać do obywatelskiej dyscypliny i wspierać na ile się da działaniem, modlitwą i dobrą myślą lokalne władze. Obecna pandemia jest globalnym testem dla współczesnej cywilizacji. Światowe i państwowe instytucje stają przed niespotykanym dotąd wyzwaniem w obszarze zarządzania kryzysowego. Od profesjonalizmu wielu służb, urzędników i polityków zależy tak wiele. Szerzenie nieuzasadnionej nieufności („władza coś przed nami ukrywa!”) lub paniki („polska służba zdrowia nie jest przygotowana by radzić sobie z kryzysem!”) z pewnością nie przyczynia się do poprawy sytuacji co najwyżej powiększa obszar niepokoju. Oczywiście nie oznacza to, że wszystko co mówią politycy lub urzędnicy należy przyjmować bezkrytycznie! Szczególnie krytycznie należy oceniać dążenia do propagandowego wykorzystywania tragedii tysięcy ludzkich istnień.


W obecnej sytuacji istotna jest odpowiedzialna komunikacja społeczna, a w niej kluczową rolę odgrywają media. Zwrócę uwagę przykładowo na jeden aspekt zagadnienia. Jesteśmy świeżo po podjęciu decyzji dotyczących zamknięcia szkół i uczelni. Dzieci i młodzież, które w tym czasie „mają wolne” można oczywiście pozostawić samym sobie. Jednak miejmy świadomość, że czas ten umilą sobie najprawdopodobniej sięgając po gry komputerowe lub realizując niczym nieskrępowaną aktywność w portalach społecznościowych. Z pewnością wkrótce ujrzymy grupki spacerujących po mieście nastolatków, pogrążonych w nudzie i apatii. Co mogą zrobić w tym momencie media? Mogą przemyśleć na nowo ramówki programowe. W godzinach w których młodzi udają się do szkoły, potrzebny i wskazany byłby specjalny przeznaczony dla nich blok programów edukacyjnych. Zapewne w zasobach mediów publicznych a także prywatnych, znajdują się liczne materiały, które mogłyby stać się kanwą dla atrakcyjnej i efektywnej edukacji na odległość. Ponadto uczelnie mogłyby pilnie uruchomić formy e-learningowych zajęć, które na czas obowiązywania stanu pandemii, mogłyby zastąpić tradycyjne formy przekazu wiedzy i dodatkowo urozmaicić metodykę edukacyjną. Zachęca do tego min. minister Gowin: Aby ograniczyć skutki czasowego zawieszenia zajęć i opóźnień w realizacji programu, rozporządzenie pozwala zastąpić tradycyjne nauczanie zajęciami prowadzonymi zdalnie - nawet jeżeli ten sposób prowadzenia zajęć nie został przewidziany w programie danego kształcenia.


Jako społeczeństwo powinniśmy być mentalnie przygotowani na dłuższy kryzys. Lepiej być zbyt ostrożnym niż zbyt naiwnym! Jednak nie odmawiajmy sobie prawa do optymizmu, że zawieszenie normalnego trybu życia nie potrwa zbyt długo. Czy czegoś się w tym czasie nauczymy? Zależy to tylko od nas.


Antoni Szymański Senator VI i IX Kadencji


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież