Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jarosław Kaczyński w Gdańsku - relacja

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 października 2011 09:17

alt


Kaczyński: Potrzebujemy uczciwego państwa. Polska nowoczesna to Polska solidarna
 
- Potrzebujemy uczciwego państwa, dobrej pracy i godnej płacy, bezpieczeństwa na co dzień, a to nam może dać tylko państwo nowoczesne, oparte o solidarność – nawoływał prezes PiS Jarosław Kaczyński przy Pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku, dodając „nie ma Polski nowoczesnej bez Polski solidarnej”.
Prezes PiS w otoczeniu najbliższych współpracowników wyruszył przed godz. 6. rano pociągiem z Warszawy do Gdańska. Wraz z Kaczyńskim podróżują wiceprezesi partii Adam Lipiński i Beata Szydło, szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak, szef Komitetu Wykonawczego Joachim Brudziński, rzecznik PiS Adam Hofman, szef sztabu Tomasz Poręba oraz grupa dziennikarzy. Na warszawskim peronie lider PiS oświadczył, że jest to dla niego podróż symboliczna, "podróż do zwycięstwa".
- Wiadomo jaką rolę w polskiej historii, w ciągu ostatnich dziesięcioleci, w odzyskaniu niepodległości, odgrywał Gdańsk. Na osi Gdańsk-Warszawa odbywało się bardzo wiele wydarzeń, które prowadziły Polskę do wolności, a i dzisiaj z wolnością w Polsce nie jest najlepiej - powiedział Kaczyński na warszawskim peronie.
- Tym pociągiem wiele razy w życiu przez wiele lat jeździłem. Jeździłem do brata, do centrali "Solidarności" właśnie tym pociągiem o 5 rano. Przykro mówić, ale w tych czasach, kiedy nim często jeździłem, mój brat bardzo często, to on jechał dużo krócej. Bywało, że to było niewiele powyżej 4 godzin, a o żadnych 7 nie było mowy. To bardzo przykra zmiana. To wykładnik niebywałego zamieszania, chaosu, który w tej chwili panuje - dodał Kaczyński opisując swoją podróż pociągiem.
Do Gdańska pociąg ekspresowy z Kaczyńskim przyjechał punktualnie o godziny 12.13. Na dworcu we Wrzeszczu lidera PiS powitała około setka sympatyków z biało - czerwonymi flagami, skandujących "Jarosław", „Witamy w Gdańsku”. Na miejscu znaleźli się również pomorscy politycy i kandydaci PiS do parlamentu. Oprócz zwolenników lidera PiS na peron przyszło kilkunastu sympatyków PO - z flagami Platformy i okrzykami "Premier Tusk". Przybyło również kilku zwolenników Ruchu Palikota.
Nbie obyło się bez utarczek słownych między obu grupami. „Panie prezesie – Polska w budowie – wołali ludzie spod znaku niebieskiej flagi z logiem PO. - Zdrajca Tusk – odpowiadali zwolennicy PiS.
Prezes PiS udał się wraz ze świtą na cmentarz na Srebrzysku by pokłonić się mogile Anny Walentynowicz, legendy Wolnych Związków Zawodowych i Solidarności. Na podwórzu remontowanej kamienicy przy Al. Grunwaldzkiej 49, w której mieszkała Walentynowicz prezes PiS spotkał się z sympatykami i zwołał krótką konferencję prasową. Dwa pytania o wrażenia z podróży i przygotowania do wyborów zdołał zadać jedynie dziennikarz Telewizji Trwam. Przez moment pojawiła się jedna kontestująca jego wizytę kobieta z wypisanym na tekturze „Spieprzaj dziadu”. Karton z wypisany flamastrem hasłem odebrał jej mężczyzna w kamizelce Solidarności Stoczni Gdańsk.
Według Jarosława Kaczyńskiego śmierć Anny Walentynowicz w katastrofie smoleńskiej jest symboliczna.
- Jej nadzwyczajny życiorys zamknęła w niezwykły sposób tragedia pod Smoleńskiem – mówił Kaczyński.
- Zginęła u boku swego prezydenta w drodze na groby polskich oficerów – dodała Joanna Duda-Gwiazda działaczka WZZ i uczestnik strajku w 1980 r.  Kaczyński zaś odwdzięczył się stwierdzenie, że przyjechał, by podziękować i pokłonić się kobietom, które odgrywały w naszej historii ważną rolę.
- Będę mówił o kobietach, które strzegły naszych wartości, zauważyły zło i powiedziały nie – mówił prezes PiS o Annie Walentynowicz. - „Solidarność” zmieniła nasz kraj, zmieniła Europę i świat, a u początku Solidarności, w tym wszystkim, co było jej istotą, była Anna Walentynowicz, która wpisała się w historię jak niewielu innych ludzi  - powiedział Kaczyński.
Wraz z Kaczyńskim przed domem we Wrzeszczu zebrało się  około setki osób, głównie kandydatów PiS do parlamentu oraz sympatyków partii.   
- To ona podtrzymała strajk, to ona w dziejach tego ruchu strzegła w sposób najbardziej twardy i bezkompromisowy jego podstawowych wartości – przypomniał prezes PiS.
 - Dziękujemy ci, Aniu! - powiedział Kaczyński.
Annę Walentynowicz wspominała też Joanna Duda – Gwiazda: - Ania była dobrą kobietą. Przez cały czas walczyła o to samo, wyznawała te same wartości, walczyła o prawa pracownicze, o godziwą płacę, o bezpieczne warunki pracy, walczyła o wolność słowa, żeby nikt nie był represjonowany za poglądy – mówiła   
  Przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców Jarosław Kaczyński mówił o robotnikach, którzy w 1970 roku i dziesięć lat później nie oglądając się na geopolityczne realia zdecydowali by walczyć o godność, sprawiedliwość i solidarność.
- Dziś, szanowni państwo, czuć w powietrzu aurę zwycięstwa sprzed 31 lat. Polacy podnoszą głowę, odzyskują poczucie siły, pewności siebie, jestem przekonany, że z tej siły, z tej pewności siebie, zrodzi się zmiana, wielka zmiana - oświadczył Kaczyński.
- To zwycięstwo musi być w końcu ostateczne – dodał.

Wśród tych, którzy przyszli przywitać Jarosława Kaczyńskiego pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców byli członkowie NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej, przedstawiciele klubów „Gazety Polskiej” i sympatycy PiS, m.in. z transparentem „Żądamy prawdy o Smoleńsku”.   

- Potrzebujemy uczciwego państwa, dobrej pracy i godnej płacy, bezpieczeństwa na co dzień, a to nam może dać tylko państwo nowoczesne, oparte o solidarność. Taką Polskę musimy w końcu zacząć budować. Chciałbym z tego niezwykłego miejsca prosić byśmy ten krok uczynili.  Ostatnie cztery lata były nieporozumieniem. Nie można trwać w nieporozumieniu, trzeba iść do przodu, trzeba przypomnieć sobie podstawowe wartości – zagrzewał Jarosław Kaczyński i wzniósł palce w geście „Victorii”.

- Niech ta ręka wzniesiona w znaku, który zna dzisiaj cała Polska, a który kiedyś komuniści porównywali do litery, której nie ma w polskim alfabecie, będzie znakiem wielkiej zmiany, tego wielkiego ostatecznego zwycięstwa. Zwyciężymy – zawołał Kaczyński.
„Zwyciężymy!” - rozległo się na Placu Solidarności.
- Nie jest ambicją naszego narodu być słabym, lekceważonym państwem, zapleczem taniej siły roboczej dla możnych tego świata. Polska musi być czymś nieporównanie ważniejszym. Polska silna, godna Polska, sprawiedliwa i solidarna pozostaje naszym celem – przekonywał Kaczyński i dodał:
-  Nie ma Polski nowoczesnej bez Polski solidarnej. Polskę nowoczesną budować trzeba w oparciu o solidarność, bo solidarność jest fundamentem sprawiedliwości.
Po zakończeniu przemówienia Kaczyńskiego zebrani odśpiewali wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież