Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Węwnątrzpartyjna uchwała śmieciowa PO

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 06 lutego 2013 23:52

Gdańscy radni PO zebrali się poza plecami opozycji i po głosowaniu ustalili powierzchniową zasadę i nowe stawki ustawy śmieciowej. W porównaniu do preferowanej dotychczas ryczałtowej trzeba będzie więcej płacić Miastu, łącznie o 20 mln zł rocznie.


Wedle życzeń partyjnego kierownictwa ich zadaniem było opowiedzenie się za jedną z czterech propozycji rozliczania odbioru nieczystości od mieszkańców. Wypowiedzi i uzasadnienia podczas burzliwej dyskusji były różne. Radni wyszli z założenia, że opłaty należy oddzielić od ilości zbywanych  nieczystości. Dlaczego? Ano dlatego, bo zaradny polski naród pozbywał by się śmieci w pobliskich lasach, jeziorach, a i w wodach Zatoki Gdańskiej. No bo jaki problem podjechać w te miejsca pod osłoną nocy i pozbyć się czarnego worka pełnego śmieci, za które przyszłoby nam słono płacić. Już przecież wielu co „zaradniejszych” mieszkańców domków jednorodzinnych podrzuca śmieci do komunalnych i osiedlowych pojemników. 


Gdańscy radni uznali, że proponowany i forsowany ryczałt przez wiceprezydenta miasta Macieja Lisickiego jest nie do przyjęcia. Po prostu jest niesprawiedliwy. System osobowy – jak powiedział nam radny PO Piotr Skiba - też nie znalazł wielu zwolenników. W takim wielkim mieście akademickim jakim jest Gdańsk wiele przecież mieszkań jest wynajmowanych studentom, co w większości nie jest ewidencjonowane.


Radni podjęli zatem projekt, aby odbiór nieczystości rozliczać wedle zajmowanej powierzchni użytkowej mieszkania. Zaproponowano, aby przy odpadach segregowanych odpłatność wynosiła 66 groszy za metr kwadratowy w mieszkaniu o powierzchni do 110 m kw. W przypadku odpadów niesegregowanych odpłata miała by wynosić 88 groszy. W lokalach mieszkalnych o powierzchni powyżej 110 m kw., za każdy następny metr kwadratowy opłata wynosiłaby... 1 grosz.


Radny PO Piotr Skiba, człowiek z wyższym wykształceniem, będący specjalistą w Agencji Rozwoju Pomorza S.A. zapewnił mnie, że dobrze usłyszałem, za każdy następny metr kwadratowy opłata w wysokości 1 grosza. Słownie jednego. A nie 10 groszy, jak to podały inne media.
Piotr Skiba powiedział też, że podczas posesyjnego spotkania zarządzono głosowanie tajne, co do tej zgłoszonej propozycji powierzchniowej. Głosami 15 do 11 została ona przyjęta. Teraz na komisjach radni będą pracować nad przygotowaniem stosownej uchwały. Zostanie ona poddana głosowaniu najprawdopodobniej podczas najbliższej sesji w ostatni czwartek lutego, tj. 28 ostatniego dnia miesiąca. 


Nieco oburzeni tą formą podejmowania tak ważnej decyzji są radni PiS. Jak można to czynić jedynie w debacie wewnątrzpartyjnej. A gdzie przedstawiciele pozostałych dwóch opozycyjnych partii SLD i PiS?
Jak powiedział nam Kazimierz Koralewski, radny PiS, i tym razem PO postawiła na swoim. Tyle tylko, że nie mówi społeczeństwu całej prawdy. A jest ona bardzo smutna. Bo przedłużenie o kilka miesięcy podjęcia decyzji przez radnych o opłacie za wywóz nieczystości i zmiana jej formy z ryczałtowej na powierzchniową, będzie kosztowało mieszkańców rocznie o około 20 mln złotych więcej.


alt


Radny Koralewski wyliczył nam, że obecnie roczne opłaty za wywóz nieczystości w mieście Gdańsku szacowane są na 50-60 mln zł. Wiceprezydent miasta Maciej Lisicki forsując metodę ryczałtową zakładał wpływy do budżetu miasta na 80 mln zł rocznie. Połowę wpływów takiej kwoty 40 mln zł już uwzględniono na drugą połowę 2013 roku, kiedy to od 1 lipca tzw. ustawa śmieciowa ma wejść w życie.


Przyjmuje się, że w mieście Gdańsku łączna powierzchnia użytkowa szacowana jest na 11 mln m kw. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że jedynie 10 proc. mieszkańców sortuje odpady, a 90 proc. nie zaprząta sobie tym głowy. Zatem te 90 proc. mieszkańców będzie płaciło po 88 groszy od każdego zajmowanego metra kwadratowego. Pozostałe 10 proc. po 66 groszy. Kiedy przemnoży się te PO-wskie stawki przez łączną powierzchnię użytkową wraz ze sklepami wychodzi na to, że do budżetu Miasta będzie wpływać około 100 mln złotych rocznie. A więc o 20 mln zł więcej niż przy wariancie ryczałtowym jaki planował i forsował wiceprezydent Maciej Lisicki. 


Radni PiS są temu przeciwni i proponują wariant osobowy. Ponadto są zdecydowanego zdania, że podwyżka za wywóz nieczystości jeśli już musi być wedle wymogów UE, to w porównaniu do dotychczasowych stawek może być większa maksymalnie o 5 procent. Jeśli bowiem zostaną przegłosowane stawki powierzchniowe, to spora ilość mieszkańców tego nie wytrzyma. Tym bardziej, że również i w naszym mieście w zastraszającym tempie rośnie bezrobocie. Z czego ludzie mają płacić coraz wyższy czynsz, skoro nie mają pracy, a tym samym i płacy.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież