Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W Skarszewach wydawano niewłaściwe karty do głosowania?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 stycznia 2011 14:09

altDziś w gdańskim Sądzie Okręgowym rozpoczęła się rozprawa dotycząca szeregu uchybień mających miejsce podczas listopadowych wyborów samorządowych w Skarszewach. Świadkowie zeznali, że podczas wyborów w komisji wyborczej mieszczącej się w szkole nr 1 na ulicy Dworcowej, zostały im wydane karty do głosowania z kandydatami z innych okręgów.

Kilkunastu świadków zeznało, że wskutek pomyłki bądź zamierzonego działania komisji wyborczej nie byli w stanie oddać głosu na swojego kandydata. Niektórzy zaznaczali kandydatów z sąsiadującego okręgu wyborczego, a niektórzy na znak protestu przeciw braku natychmiastowej interwencji komisji wyborczej wrzucali do urny czystą kartę. Nie wiadomo ile osób zanaczyło kandydatów do rady miasta z okolicznych obwodów nie zdając sobie z tego sprawy.

Jeden świadek zeznał, iż tego samego dnia interweniował w tej sprawie w gminnej komisji wyborczej, ale mimo to nie została wydana mu karta do głosowania z kandydatami z jego okręgu. Póki co nie wiadomo ile osób dostało niewłaściwe karty do głosowania, ale według świadków zdarzenia skala zajścia mogła być dużo większa niż tych kilkunastu uczestników zdarzenia zeznających dzisiaj na sali. 
 
Protest do Sądu Okręgowaego przeciwko złamaniu elementarnych zasad demokracji wystosowali kandydaci na radnych Tomasz Portee oraz Krystyna Socha. - Nie chodzi o chęć uzyskania powtórzenia wyborów i uzyskania pozytywnego wyniku dla tych dwóch radnych. Istota polega na tym, że pracownicy urzędu ukierunkowali sprawy tak aby na poszczególnych punktach wyborczych  wprowadzić takie zamieszanie by określona grupa ludzi mogła te wybory wygrać. Osobiście uważam, że sprawa została spreparowana już wcześniej poprzez przygotowanie odpowiednich list, tak aby ludzie z określonych okręgów nie mogli zagłosować na swoich kandydatów – tłumaczy Tomasz Portee. - Drugą sprawa jest brak reakcji osoby odpowiedzialnej za przygotowania i wydawanie kart. Można było na pół godziny wstrzymać głosowanie, przygotować prawidłowe listy  i kontynuować. Nic nie zrobiono, to trwało od godziny 8 do godziny 18 - dodaje.

- Zgłosiliśmy ten pozew w ostatniej godzinie czasu ustawowo na to przewidzianego, ponieważ oczekiwaliśmy, że organ wykonawczy wraz z komisją wyjaśni mieszkańcom osiedli i okręgów, że zakłócenia wystąpiły, że wynikały z jakichś tam błędów, że ci mieszkańcy otrzymają jakieś słowa przeprosin. Takiej reakcji nie było. Stwierdziliśmy więc, że nie możemy przejść obok tego obojętnie, choćby dlatego by uniknąć takich sytuacji przy następnych wyborach - tłumaczy Krystyna Socha.

Kolejna rozprawa na której bedą przesłuchiwani kolejni świadkowie w tej sprawie odbędzie się 18 lutego.
RS

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież