Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W Skarszewach wydawano niewłaściwe karty do głosowania?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 stycznia 2011 14:09

altDziś w gdańskim Sądzie Okręgowym rozpoczęła się rozprawa dotycząca szeregu uchybień mających miejsce podczas listopadowych wyborów samorządowych w Skarszewach. Świadkowie zeznali, że podczas wyborów w komisji wyborczej mieszczącej się w szkole nr 1 na ulicy Dworcowej, zostały im wydane karty do głosowania z kandydatami z innych okręgów.

Kilkunastu świadków zeznało, że wskutek pomyłki bądź zamierzonego działania komisji wyborczej nie byli w stanie oddać głosu na swojego kandydata. Niektórzy zaznaczali kandydatów z sąsiadującego okręgu wyborczego, a niektórzy na znak protestu przeciw braku natychmiastowej interwencji komisji wyborczej wrzucali do urny czystą kartę. Nie wiadomo ile osób zanaczyło kandydatów do rady miasta z okolicznych obwodów nie zdając sobie z tego sprawy.

Jeden świadek zeznał, iż tego samego dnia interweniował w tej sprawie w gminnej komisji wyborczej, ale mimo to nie została wydana mu karta do głosowania z kandydatami z jego okręgu. Póki co nie wiadomo ile osób dostało niewłaściwe karty do głosowania, ale według świadków zdarzenia skala zajścia mogła być dużo większa niż tych kilkunastu uczestników zdarzenia zeznających dzisiaj na sali. 
 
Protest do Sądu Okręgowaego przeciwko złamaniu elementarnych zasad demokracji wystosowali kandydaci na radnych Tomasz Portee oraz Krystyna Socha. - Nie chodzi o chęć uzyskania powtórzenia wyborów i uzyskania pozytywnego wyniku dla tych dwóch radnych. Istota polega na tym, że pracownicy urzędu ukierunkowali sprawy tak aby na poszczególnych punktach wyborczych  wprowadzić takie zamieszanie by określona grupa ludzi mogła te wybory wygrać. Osobiście uważam, że sprawa została spreparowana już wcześniej poprzez przygotowanie odpowiednich list, tak aby ludzie z określonych okręgów nie mogli zagłosować na swoich kandydatów – tłumaczy Tomasz Portee. - Drugą sprawa jest brak reakcji osoby odpowiedzialnej za przygotowania i wydawanie kart. Można było na pół godziny wstrzymać głosowanie, przygotować prawidłowe listy  i kontynuować. Nic nie zrobiono, to trwało od godziny 8 do godziny 18 - dodaje.

- Zgłosiliśmy ten pozew w ostatniej godzinie czasu ustawowo na to przewidzianego, ponieważ oczekiwaliśmy, że organ wykonawczy wraz z komisją wyjaśni mieszkańcom osiedli i okręgów, że zakłócenia wystąpiły, że wynikały z jakichś tam błędów, że ci mieszkańcy otrzymają jakieś słowa przeprosin. Takiej reakcji nie było. Stwierdziliśmy więc, że nie możemy przejść obok tego obojętnie, choćby dlatego by uniknąć takich sytuacji przy następnych wyborach - tłumaczy Krystyna Socha.

Kolejna rozprawa na której bedą przesłuchiwani kolejni świadkowie w tej sprawie odbędzie się 18 lutego.
RS

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież