Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W Skarszewach wydawano niewłaściwe karty do głosowania?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 stycznia 2011 14:09

altDziś w gdańskim Sądzie Okręgowym rozpoczęła się rozprawa dotycząca szeregu uchybień mających miejsce podczas listopadowych wyborów samorządowych w Skarszewach. Świadkowie zeznali, że podczas wyborów w komisji wyborczej mieszczącej się w szkole nr 1 na ulicy Dworcowej, zostały im wydane karty do głosowania z kandydatami z innych okręgów.

Kilkunastu świadków zeznało, że wskutek pomyłki bądź zamierzonego działania komisji wyborczej nie byli w stanie oddać głosu na swojego kandydata. Niektórzy zaznaczali kandydatów z sąsiadującego okręgu wyborczego, a niektórzy na znak protestu przeciw braku natychmiastowej interwencji komisji wyborczej wrzucali do urny czystą kartę. Nie wiadomo ile osób zanaczyło kandydatów do rady miasta z okolicznych obwodów nie zdając sobie z tego sprawy.

Jeden świadek zeznał, iż tego samego dnia interweniował w tej sprawie w gminnej komisji wyborczej, ale mimo to nie została wydana mu karta do głosowania z kandydatami z jego okręgu. Póki co nie wiadomo ile osób dostało niewłaściwe karty do głosowania, ale według świadków zdarzenia skala zajścia mogła być dużo większa niż tych kilkunastu uczestników zdarzenia zeznających dzisiaj na sali. 
 
Protest do Sądu Okręgowaego przeciwko złamaniu elementarnych zasad demokracji wystosowali kandydaci na radnych Tomasz Portee oraz Krystyna Socha. - Nie chodzi o chęć uzyskania powtórzenia wyborów i uzyskania pozytywnego wyniku dla tych dwóch radnych. Istota polega na tym, że pracownicy urzędu ukierunkowali sprawy tak aby na poszczególnych punktach wyborczych  wprowadzić takie zamieszanie by określona grupa ludzi mogła te wybory wygrać. Osobiście uważam, że sprawa została spreparowana już wcześniej poprzez przygotowanie odpowiednich list, tak aby ludzie z określonych okręgów nie mogli zagłosować na swoich kandydatów – tłumaczy Tomasz Portee. - Drugą sprawa jest brak reakcji osoby odpowiedzialnej za przygotowania i wydawanie kart. Można było na pół godziny wstrzymać głosowanie, przygotować prawidłowe listy  i kontynuować. Nic nie zrobiono, to trwało od godziny 8 do godziny 18 - dodaje.

- Zgłosiliśmy ten pozew w ostatniej godzinie czasu ustawowo na to przewidzianego, ponieważ oczekiwaliśmy, że organ wykonawczy wraz z komisją wyjaśni mieszkańcom osiedli i okręgów, że zakłócenia wystąpiły, że wynikały z jakichś tam błędów, że ci mieszkańcy otrzymają jakieś słowa przeprosin. Takiej reakcji nie było. Stwierdziliśmy więc, że nie możemy przejść obok tego obojętnie, choćby dlatego by uniknąć takich sytuacji przy następnych wyborach - tłumaczy Krystyna Socha.

Kolejna rozprawa na której bedą przesłuchiwani kolejni świadkowie w tej sprawie odbędzie się 18 lutego.
RS

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież