Dr hab. Grzegorz Berendt powołany na stanowisko p.o. Dyrektora MIIWŚ w... » Z dniem 24 lipca 2021 r. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński powie... Żniwa na dobre w Elewarr Oddział Malbork » Na Pomorzu rozpoczęły się żniwa, a wraz z nimi skup rzepaku i pszenicy. Pierwsze dostawy wjechały do... Karol Nawrocki zrezygnował ze stanowiska Dyrektora Muzeum II Wojny Świ... » 23 lipca 2021 r. dr Karol Nawrocki złożył na ręce Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ... Karol Nawrocki wybrany na nowego prezesa IPN » Senat wyraził zgodę na powołanie dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN. 52 senatorów było... Iwiński ostro o Czarzastym » Eksperyment pod nazwą autorska partia Włodzimierza Czarzastego kończy się na naszych oczach. Niezale... Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy » Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu: Fundacji PZU oraz Instytutu Dzie... Agnieszka Wojciechowska van Heukelom: Kto głosuje na oszustów jest ich... » Ze społeczniczką, byłą działaczką opozycji antykomunistycznej ( NZS na Uniwersytecie Łódzkim), aktyw... W cieniu bursztynu - sportowa nędza... » Pozostają w cieniu stadionu w Letnicy. Zapomniane, opuszczone, zlikwidowane, wyburzone. Nie mają bur... Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" po wystąpieniu Donalda Tuska w Gda... » Członkowie Stowarzyszenia Godność, którzy brali udział w strajkach w grudniu 1970 r. strajkowali w s... Ofensywa polityczna Platformy wyrusza » Polska rządzona przez PiS i koalicjantów jako kraj permanentnej inwigilacji, podsłuchowego programu ...
Reklama
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
niedziela, 11 lipca 2021 20:22
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
Dorota Zabłudowska, sędzia X wydziału karnego Sądu Rejonowego
Igrzyska z Gdańską
sobota, 24 lipca 2021 09:43
Igrzyska z Gdańską


Trójmiejscy medaliści
Krótka radość Lechii w Białymstoku
sobota, 24 lipca 2021 19:11
Krótka radość Lechii w Białymstoku
Na inaugurację sezonu 2021/2022 Lechia zdobyła jeden punkt.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Morze, nasze morze
poniedziałek, 12 lipca 2021 14:50
Morze, nasze morze
Motyw morza, często decyduje o atrakcyjności obrazu. Dlatego bardzo

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Starszy brat, starsza siostra

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 listopada 2009 18:23


W Gdańsku kolejny raz ruszył program "Starszy Brat, Starsza Siostra". Wymyślono go w Stanach Zjednoczonych z myślą o pomocy dzieciom zagrożonym przez los.
W Gdańsku działa od ośmiu lat. Polega na tym, że wolontariusze - licealiści, studenci - pomagają młodszym dzieciom. Każdy wolontariusz opiekuje się jednym dzieckiem, pomaga mu odrabiać lekcje, spędza z nim wolny czas.


Od kilku lat Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku łączy w pary tych, którzy chcą dać coś innym, z tymi, którzy potrzebują uwagi i wsparcia
- „Bracia" i “siostry" trafiają do rodzin zagrożonych patologią, a także i tam, gdzie ubóstwo, sieroctwo, choroba rodziców kładą cień na szczęśliwym dzieciństwie - mówi Anna Dunajewska, koordynator programu z gdańskiego MOPS.


Przed rozpoczęciem pracy w programie muszą oni przejść odpowiednie szkolenie.Trwa ono 30 godzin, a jego zakres obejmuje m.in. patologie rodziny, radzenie sobie ze stresem czy komunikację interpersonalną.– Szkolenie jest tak ułożone, by wprowadzić wolontariusza w krąg zagadnień, które może spotkać w trakcie swoich spotkań z podopiecznym. Dzieci te najczęściej pochodzą z rodzin problemowych, bywają zaniedbane i często muszą radzić sobie ze stresem wynikającym z biedy lub uzależnień rodziców – wyjaśnia Anna Dunajewska. „Starsze siostry i bracia” pracują od 1 do 3 godzin tygodniowo i są przede wszystkim osobami, na które dzieci mogą liczyć. Wolontariusz jest tym, kto pomoże odrobić lekcje, wysłucha, zabierze na spacer, pomoże zrozumieć świat.Uczy również ważnych kompetencji społecznych: zawierania przyjaźni, planowania swojego życia, -podejmowania racjonalnych decyzji. Może też zachęcać, motywować dziecko do nauki. Rozwija interpersonalne więzi emocjonalne oraz zainteresowania dzieci, które są zasadniczymi czynnikami ochronnymi w profilaktyce.


- Taka opieka jest cenna szczególnie wtedy, gdy na przykład rodzic jest za granicą lub samotnie wychowuje dziecko - tłumaczy koordynatorka projektu


Wolontariusze nie tylko spotykają się z dziećmi, ale też zabierają je do własnych domów. Obecna edycja potrwa do wakacji.
Wśród wolontariuszy są siostry Ola i Aneta Szczepańskie z Przymorza. Obie studiują w Warszawie i obie uczestniczą w programie.Z pasją opowiadają o swoim przyszywanym młodszym rodzeństwie. - Moi podopieczni to straszne łobuzy, ale kochane. Kacper ma 8 lat, Ula 9 - mówi Ola. - Początki nie były łatwe, musieliśmy się poznać. Teraz dzieci czekają na mnie z nosem przy szybie.
Ola pomaga Uli i Kacprowi odrabiać lekcje. Uczy ich przez zabawę. Razem chodzą na spacery, do kina, na plac zabaw. - Nie widzieliśmy się w wakacje. Mama Uli i Kacpra zadzwoniła do mnie i powiedziała, że dzieci za mną tęsknią - opowiada wolontariuszka. - Dla mnie to ogromna satysfakcja, że mogę im pomagać. I radość.


Aneta wzięła przykład z siostry i przyłączyła się do programu. Przez rok pomagała 8-letniemu Tomkowi. Dzięki niej chłopiec poprawił stopnie z matematyki.
A Cz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież