Coraz częściej dochodzą nas sygnały od czytelników dotyczące niemiłego zachowania się względem nich strażników miejskich. Wiele osób twierdzi, że zostało przez strażników „obsłużonych” nieuprzejmie i niekulturalnie, czasem wręcz chamsko. Praca w straży miejskiej z pewnością jest zajęciem bardzo stresującym, a strażnicy na służbie często sprawiają wrażenie szorstkich w obyciu, są jednak oni zobowiązani do zachowania kilku elementarnych grzeczności.
- Dzisiaj, w drodze do pracy zostałem zatrzymany przez Strażnika Miejskiego, który próbował wlepić mi mandat, nawet się uprzednio nie przedstawiwszy, w dodatku zatrzymał mój samochód chociaż zupełnie nie miał ku temu podstaw, musiałem przywołać go do porządku – skarży się pan Marek.
O komentarz zwróciliśmy się do samych zainteresowanych. – Strażnik miejski ma obowiązek przede wszystkim się przedstawić i podać powód zatrzymania. Dodatkowo na prośbę zatrzymanego musi się wylegitymować. Jeśli strażnik uchyli się od tych obowiązków lub zachowa się w jakikolwiek inny sposób niekulturalnie, obywatel ma prawo zgłosić to do odpowiedniego referatu lub bezpośrednio do komendy straży miejskiej, która natychmiast zajmie się rozpatrzeniem sprawy – mówi Bartłomiej Kłodecki z biura prasowego Straży miejskiej w Gdańsku.
Często zdarza się, że mieszkańcy nie orientują się w zakresie uprawnień Strażnika Miejskiego, które są o wiele węższe od uprawnień funkcjonariuszy policji i prowadzi to do wielu nieporozumień. W myśl ustawy o strażnikach gminnych funkcjonariusz Straży Miejskiej może pouczyć oraz wylegitymować nie tylko osobę, która popełniła wykroczenie lub przestępstwo, ale także świadków zdarzenia(!). Straż Miejska ma również prawo zatrzymać człowieka, którego zachowanie może zagrażać życiu, zdrowiu lub majątkowi innych ludzi. Ujęty musi jednak zostać natychmiast przekazany policji.
Podstawowym „narzędziem pracy” strażników jest możliwość karania mandatami osób odpowiedzialnych za łamanie przepisów dotyczących porządku i bezpieczeństwa w mieście, ale umundurowani funkcjonariusze straży gminnych upoważnieni są do wykonywania kontroli ruchu drogowego tylko wobec kierujących pojazdami nie stosujących się do zakazu ruchu oraz naruszających przepisy ustawy o ruchu pieszych, rowerów, motorowerów i pojazdów zaprzęgowych. Znaczy to ni mniej ni więcej, że strażnik miejski nie ma prawa zatrzymać pojazdu popełniającego inne wykroczenie drogowe niż złe parkowanie czy wjazd do wyznaczonej strefy ruchu przeznaczonej tylko dla mieszkańców. – W szczególnych przypadkach, jeśli strażnik widzi pojazd poruszający się w sposób niebezpieczny i stanowiący zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu lub sprawiający wrażenie, że jest kierowany przez osobę nietrzeźwą strażnicy decydują się zatrzymywać pojazd, ale zawsze muszą się z tego wytłumaczyć – mówi Bartłomiej Kołdecki z gdańskiej Straży Miejskiej.
W ramach kompetencji strażników miejskich leży także możliwość odholowania wraku samochodu (pojazdu, którego stan techniczny wskazuje na brak możliwości użytkowania), zaśmiecającego parking publiczny. Strażnicy mogą także zablokować koło samochodu w przypadkach określonych przepisach o ruchu drogowym.
W przypadku gdy obywatel łamiący przepisy nie zastosuje się do poleceń funkcjonariusza Straży Miejskiej, funkcjonariusz ma prawo do użycia siły fizycznej. Może skorzystać także z kajdanek, pałki obronnej, psa obronnego, paralizatora elektrycznego oraz ręcznego miotacza gazu, przy czym trzeba zaznaczyć, że środki przymusu bezpośredniego powinny być stosowane w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste osoby, w stosunku do której zostały podjęte. Na zastosowanie i sposób przeprowadzenia czynności służbowych przez funkcjonariusza Straży Miejskiej przysługuje Obywatelowi prawo do zażalenia do prokuratora.
RS
- 26/10/2010 19:38 - Czy zima ponownie zaskoczy drogowców?
- 25/10/2010 20:05 - Debata gdańskich „jedynek”
- 24/10/2010 13:58 - Zmiana organizacji ruchu na węźle Karczemki
- 23/10/2010 12:37 - I Gdańskie forum Rad Szkół i Rad Rodziców
- 22/10/2010 18:01 - Niedostępne przystanki na ul. Hynka
- 22/10/2010 17:05 - Wiele hałasu o nic...
- 21/10/2010 18:36 - Gdańskie Dni Mniejszości Narodowych
- 21/10/2010 17:45 - Jesienna ofensywa biblioteczna
- 21/10/2010 17:40 - Bezpieczna Przystań - Gdynia
- 21/10/2010 17:01 - SLD zmienia kandydata na prezydenta Sopotu