U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czy zima ponownie zaskoczy drogowców?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 października 2010 19:38


altZa nami pierwsze przymrozki i pierwsze opady śniegu. Lada dzień możemy się spodziewać regularnych opadów. Czas więc sprawdzić jak do zimy przygotowują się drogowcy. Z takim pytaniem zwróciliśmy się do rzecznika Generalnej Krajowej Dyrekcji Dróg i Autostrad, która o dziwo nic sobie z obiegowych opinii o jej pracy nie robi i zapowiada sumienne przygotowanie się do pierwszych śniegów.


Jak co roku, od 15 października br. na drogach krajowych rozpoczyna się zimowa mobilizacja. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku musi być gotowa na konieczność odśnieżania około 802 km dróg krajowych w województwie pomorskim. Dlatego przygotowania do zimy rozpoczynamy już… w czasie wakacji.


Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych w województwie pomorskim jest przygotowanych już dzisiaj łącznie 80 pojazdów, w tym 48 samochodów wyposażonych w solarki i pługi, 27 pługów, a na szczególnie ciężkie warunki w pogotowiu czeka 5 pługów wirnikowych. W magazynach soli znajduje się 13 000 ton tej substancji. W razie potrzeby na bieżąco zapas soli będzie uzupełniany.


W tym roku pilotażowo w dwóch Obwodach Drogowych – w Gdańsku Matarni (odpowiada za S6 Obwodnicę Trójmiasta) i w Tczewie (droga krajowa nr 91) zostały zainstalowane dodatkowe wytwornice solanki do jej wytwarzania na bazie bardziej szlachetnych chlorków wapnia i magnezu (oba działają do -20°C). Środki te pomagają zwalczać skutki zimy w bardzo niskich temperaturach, kiedy nie działa już „standardowa sól” czyli chlorek sodu (do -6°C).


Przygotowania do zimy muszą rozpoczynać się już wtedy, gdy temperatury sięgają 30 °C, a większość z nas jest na letnich urlopach. Wtedy drogi krajowe oceniane są pod kątem technicznym – sprawdzany jest stan nawierzchni, poboczy i urządzeń odwadniających. W razie konieczności zleca się prace o charakterze utrzymaniowym, np. remonty cząstkowe, a także udrożnienie rowów i ścieków przykrawężnikowych, które odpowiadają za sprawne odprowadzanie wody z powierzchni jezdni. Dokonuje się przeglądu zadrzewienia usuwane są też osłabione lub martwe gałęzie i konary drzew, które pod naporem śniegu mogłyby zagrozić bezpieczeństwu podróżnych.


Przed nadejściem pierwszego ataku zimy stan pełnej gotowości muszą osiągnąć Obwody Drogowe, w których zgromadzony jest sprzęt – solarki i pługi, a także gdzie składowane są materiały do usuwania śliskości drogowej. Trzynaście obwodów drogowych odpowiada bezpośrednio za utrzymanie dróg. Są one rozlokowane na terytorium całego województwa. Wszystkie pracujące na krajowych drogach pługi, piaskarki i solarki są jednak na bieżąco monitorowane przez Oddział w Gdańsku poprzez specjalny system GPS zamontowany na samochodach. Dzięki niemu widać, na którym odcinku drogi się znajdują, z jaką prędkością się poruszają, a nawet jaką czynność wykonują (np. posypują solą czy płużą).

Pomocą w ocenie stanu przejezdności dróg drogowcom służy 30 kamer zainstalowanych przy „krajówkach” (podgląd części z nich jest dostępny publicznie) oraz 12 stacji meteorologicznych.


O przejezdności dróg, ewentualnych utrudnieniach w ruchu można się zapoznać na stronie internetowej GDDKiA: www.gddkia.gov.pl oraz w całodobowych Punktach Informacji Drogowej, w Oddziale w Gdańsku tel. 58-51-12-414. Począwszy od sezonu 2009/2010 kierowcy podróżujący drogami krajowymi otrzymają informacje o stanie jezdni przez system CB-radia.


Znaczenie dróg jest różne. Wynika to z klasy drogi, natężeń ruchu i ich znaczenia w komunikacji. Z tego powodu GDDKiA Oddział w Gdańsku stosuje się trzy standardy utrzymania dróg w okresie zimowym (II plus, II i III). Łącznie w województwie pomorskim GDDKiA zarządza 802 km dróg krajowych.

Ważne: w miastach na prawach powiatu – Gdańsku, Gdyni i Słupsku drogami krajowymi (za wyjątkiem dróg ekspresowych) zajmują się odpowiednie zarządy dróg miejskich.


Standard II plus

Jezdnia jest odśnieżana i posypywana na całej długości i szerokości. Czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać 3-4 godzin od momentu wystąpienia zjawiska powodującego śliskość. Czas odśnieżania nie może przekraczać 4-6 godzin od ustania opadów śniegu.

170 km dróg o bardzo dużym znaczeniu komunikacyjnym.


Standard II

Ten standard jest analogiczny do standardu II, jednak dopuszcza się, że na drodze może pozostawać warstwa zajeżdżonego śniegu.

510 km dróg o dużym znaczeniu komunikacyjnym.


Standard III

Jezdnia jest odśnieżana na całej szerokości. Zwalczanie śliskości prowadzone jest przez posypanie tylko wyznaczonych miejsc, takich jak np. skrzyżowania z innymi drogami i liniami kolejowymi, przystanki komunikacyjne, odcinki dróg o pochyleniu podłużnym ponad 4%. Zakładany czas odśnieżania drogi – nie może przekraczać
6 godzin po ustaniu opadów, z tym że dopuszcza się po intensywnych opadach pozostawienie na jezdni lokalnych zasp i „języków” śniegu utrudniających ruch samochodów osobowych. Zwalczanie śliskości prowadzone jest przez posypanie wyznaczonych miejsc - w czasie nie przekraczającym 6 godzin od wystąpienia zjawiska powodującego śliskość.

122 km dróg o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym.


GDDKiA


opracował RS.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież