Czas na rząd ocalenia państwa. "Tusk jak bezpaństwowiec" » Po dojściu do władzy Donalda Tuska i jego ekipy nasza demokracja stawała się coraz bardziej fasadowa... Nie jeden wyrok, a więcej. Nadal figuruje jako karana. Siedziała w wię... » Anna Kanigowska, "opiekunka" Jerzego Ż. i informatorka Onet.pl, ma za sobą kilka, a nie jeden wyrok ... LIst Czesława Nowaka ze Stowarzyszenia 'Godność' do Prezydenta Karola ... » PanKarol NawrockiPrezydent Elekt Rzeczypospolitej PolskiejSzanowny Panie Prezydencie,Drogi Karolu!Pi... Gdańsk zagłosował przeciw swojemu synowi. Co się tu z nami porobiło?Gd... » W Gdańsku mamy morowe powietrze. Na ulicach miasta – od Sobieszewa po Osowę – twarze ludzi są poważn... PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa! » Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30 wybór Karola Nawrockiego na Prezydenta ... Likwidator Radia Gdańsk z wierchuszką KO na marszu w Warszawie » Zamiast “czystej wody” jest gęsty szlam w Radiu Gdańsk. W niedzielę, 25 maja, w Warszawie odbyły się... Kim naprawdę jest Karol Nawrocki? Co mówią o nim ludzie z Gdańska, byl... » „To jest po prostu człowiek, który swoją pracowitością wspiął się na poszczególne stanowiska, ale za... Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in... Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wybor... » Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – przed II t...
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
poniedziałek, 02 czerwca 2025 07:49
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30
Wybrzeże weźmie bonus...
sobota, 05 lipca 2025 09:52
Wybrzeże weźmie bonus...
Gdańskie Wybrzeże wraca na tor przy Elbląskiej. W zaległym meczu
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
środa, 30 kwietnia 2025 22:06
Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
Stosunkowo niedawne zauroczenie muzyką Mingusa, mogę jedynie

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kraszanki i śmigus dyngus

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 kwietnia 2010 18:05

altW kaszubskich wsiach do dziś przetrwało wiele ludowych obyczajów wielkanocnych. Wielkanoc na Kaszubach nazywano Jastrą. 


Aby mieć najlepsze wyobrażenie jak to drzewiej bywało najlepiej udać się do Muzeum Etnograficznego, oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku. Oddział mieści się w Spichlerzu Opackim w Oliwie.  


Wypędzanie żuru
Zobaczyć tu można przepiękne pisanki i kraszanki, palmy. Obrazki na szkle i rzeźby ukazujące sceny z życia Kaszubów podczas świąt Wielkanocnych. W okresie wielkiego postu spożywa się postne potrawy. Do najpopularniejszych na Kaszubach należą żur i zupa brzadowa z suszonych owoców. Na północy Kaszub jedzono w tym czasie solone śledzie. 


- Przedłużający się czas postu trwający, przypomnijmy, czterdzieści dni, chciano jak najszybciej zakończyć – mówi Ewa Gilewska, kustosz Oddziału Etnograficznego Muzeum Narodowego w Gdańsku. - W regionie kartuskim znany był obyczaj wypędzania żuru. Polegał on na rozbijaniu przez chłopaków kamiennego garnka z żurem, aby przyspieszyć odejście postu, a tym samym nadejście świąt. 


Od Wielkiego Czwartku wykonywało się kraszanki, czyli jajka malowane – naturalnymi barwnikami - na jeden kolor. W nielicznych miejscowościach na południu Kaszub zdarzały się jajka zdobione geometrycznym ornamentem. 


Płaczobog
W Wielki Piątek - dzień ten na Kaszubach nazywano Płaczobogiem - od wieków odprawia się Drogi Krzyżowe. Kaszubskie Jerozolimy to Kalwaria Wielewska i Kalwaria Wejherowska. Ściągają one tego dnia ludzi z wielu okolicznych miejscowości. W domach w wielkopiątkowy poranek kaszubskie gospodynie uderzały członków rodziny gałązkami jałowca, czasami agrestu. To na pamiątkę pokuty, która tego dnia miała być odprawiona. W najbardziej tradycyjnych rodzinach - jeszcze kilkadziesiąt lat temu - zasłaniano lustra, zatrzymywano zegary. A więc postępowano tak, jak w przypadku żałoby w domu. 


W Wielką Sobotę święci się pokarmy – przede wszystkim chleb i sól. Niegdyś mieszkańcy wsi spotykali się z ze święconką na dworach, które odwiedzał ksiądz. Święcono też potrawy przy krzyżach i przydrożnych kapliczkach. Dziś ludzie wkładają czasem do koszyczków także zajączka z czekolady, czy kurczaczka z marcepana.


Tradycyjne śniadanie wielkanocne
Jeszcze w XIX wieku na Pomorzu nie było zwyczaju spożywania bardzo obfitych, czy specjalnych, śniadań na Wielkanoc. Niemniej, zazwyczaj na stole stawiano jajka, szynkę, kiełbasę, specjalnie upieczony chleb, czy kuch drożdżowy. Wielkanoc, pierwszy dzień Jastry, to dzień skupienia się na rodzinie. Życie towarzyskie, odwiedziny, toczy się drugiego dnia świąt, w jastrowy poniedziałek. 


- Tradycyjnymi symbolami Wielkiej Nocy są oczywiście kraszanki – mówi Ewa Gilewska. - Jajko to odwieczny znak odradzającego się życia. Sól jest symbolem oczyszczenia, istoty życia. Zając w kulturze europejskiej jest symbolem wiosny i witalności od bardzo dawna, ale na naszym terenie w ostatnich latach rozpowszechnił się dopiero jako zwiastun wiosny. Przejęliśmy zająca z kultury niemieckiej. Podobnie, jak zwyczaj obdarowywania tego dnia dzieci prezentami, słodyczami. 


Symbolem świąt jest świeca – paschał, zdobiona literami alfa i omega, czyli jest to bezpośrednie nawiązanie do postaci Chrystusa. Baranek jest symbolem Chrystusa. Krew baranka jest symbolem krwi chrystusowej. 


Śmigus dyngus
Zwyczaj oblewania się wodą  na Kaszuby przywędrował z centralnej Polski stosunkowo niedawno. Jeszcze na początku XX wieku smagano się po nogach zielonymi wierzbowymi gałązkami. Wierzono, że w ten sposób przekazuje się życiodajną siłę tkwiącą w roślinie. Wszystkie dziewczęta chciały być smagane, jak się mówi na Pomorzu, dyngowane, bo to zapewniało zdrowie, urodę, szczęście i powodzenie.
Katarzyna Korczak


alt


Fot. Marek Zarzecki

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież