Znaki ostrzegawcze z wizerunkiem żaby oraz barierki ochronne pojawią się niebawem w co najmniej dziesięciu punktach Gdańska. Kwiecień i maj to okres godowy płazów, zwiększona jest ich migracja, rośnie niebezpieczeństwo nadepnięcia przez przechodniów i przejechania tych zwierząt. Działania podejmowane są w ramach pilotażowego programu czynnej ochrony płazów i jeży na terenie Gdańska. Od 1 kwietnia 2010 r. w całej Polsce trwa akcja „Chrońmy płazy”.
Znaki zlokalizowane przy drogach w pobliżu lasów i zbiorników wodnych mają zwrócić uwagę kierowców na problem. Żaby w celach prokreacyjnych przemieszczają się w tym z siedlisk do zbiorników wodnych. Wędrówka bardzo często kończy się tragicznie - giną na chodnikach i jezdniach, które zmuszone są pokonywać zmierzając do celu.
Projekt znaku drogowego
Wpływ ruchu kołowego na śmiertelność drobnych gatunków zwierząt, wśród zoologów znany jest od dawna, marginalizowany jest jednak w środowisku drogowców. Co roku na drogach ginie ogromna liczba drobnych kręgowców, wśród nich najwięcej - płazów.
- Warto zwolnić i dać możliwość przejścia żabom, które nie mają szans w starciu z naszym autem - apeluje Maciej Lorek, dyr. Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Gdańsku.
Włączyli się podopieczni Fundacji „Sprawni Inaczej”
- Włączyliśmy się do tej pożytecznej społecznej akcji - powiedziała Justyna Rogińska, prezes Zarządu Fundacji „Sprawni Inaczej”. – Nasi wolontariusze dyżurują od kilku dni w trzech punktach: na Srebrzysku od krematorium do zakręto na bocznej drodze, tam Urząd Miasta ustawił specjalne zielone płotki. Drugie miejsce, gdzie można nas spotkać, jest na Niedźwiedniku przy wjeździe pod górę, po prawej i lewej stronie są ustawione płotki. I przy ulicy Do Studzienki. W piątek, 7 kwietnia, o godz. 12, żabki przenosić będzie z nami na Niedźwiedniku prezydent Paweł Adamowicz. Obserwujemy, że żaby zaczynają teraz bardziej energicznie wychodzić.
Żabki z ceramiki wykonane przez podopiecznych Fundacji „Sprawni Inaczej”
Po świętach wolontariuszy Fundacji „Sprawni Inaczej” w trzech wymienionych punktach spotkać będzie można dwa razy w ciągu dnia: miedzy godzina 9 i 10 oraz po południu. Chętni do włączenie się w akcję pomocy żabom proszeni są o kontakt z Justyna Rogińską kom. 502 588 431.
Będą podziemne tunele
Znaki przy drogach to nie jedyny sposób niesienia pomocy skocznym przechodniom. Jeszcze w tym roku do dyspozycji żab będą podziemne tunele. Przetarg na wykonawcę tuneli ogłoszony zostanie latem 2010 r.. Przejścia podziemne instalowane będą łącznie z trwałymi barierkami na poboczach drogi, które uniemożliwią wtargnięcie zwierzętom na jezdnię i skierują je do tunelu.
Działania te podejmowane są w ramach pilotażowego programu czynnej ochrony płazów i jeży na terenie Gdańska. Projekt programu przygotowany został w ubiegłym roku wspólnie z członkami Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Przyrody „Salamandra". Niesienie pomocy zagubionym na drogach „piechurom" Miasto rozpoczyna od żab. Do działań włączyli się uczniowie gdańskich szkół (m.in. V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska) oraz studenci z Politechniki Gdańskiej.
- Uczniowie i studenci, którzy włączyli się w akcję będą monitorować wskazane miejsca i określać skalę „strat" - wyjaśnia Marcin Tryksza, z Referatu Ochrony Przyrody Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Informacje będą determinowały nasze dalsze działania.
K.K.
Fot. Materiały promocyjne Urzędu Miasta w Gdańsku
- 07/04/2010 21:01 - Sperz awansował we mgle
- 06/04/2010 15:41 - Powiało optymizmem
- 06/04/2010 13:07 - Najładniejsza elewacja 2009
- 03/04/2010 15:00 - Śniadanie Wielkanocne na Targu Węglowym
- 03/04/2010 14:29 - Gdańskie Misterium
- 01/04/2010 21:11 - 2 kwietnia 1891 roku ukazał się pierwszy numer Gazety Gdańskiej
- 01/04/2010 21:01 - Wystawa portretów Jana Pawła II w 5. rocznicę Jego śmierci
- 01/04/2010 18:05 - Kraszanki i śmigus dyngus
- 01/04/2010 17:56 - Pojednanie Boga z ludźmi
- 01/04/2010 16:43 - Będzie nowy dworzec we Wrzeszczu