Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pojednanie Boga z ludźmi

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 kwietnia 2010 17:56

altO Triduum Paschalnym mówi ks. dr Jerzy Kownacki


- Triduum Sacrum - Trzy Dni Święta - były niegdyś przygotowaniem do Wielkanocy. Po reformach kościelnych w 1959 roku i 1970 roku te trzy dni są integralną częścią obchodów Święta Paschy. Truiduum Paschalne rozpoczyna msza Wieczerzy Pańskiej. Obchody kończą się w pierwszy dzień świąt wieczorem. 


Nie chodzi tylko o wyliczanie godzin, dni, ale – o kolejne fazy paschalnej tajemnicy. Są nimi: uczta pożegnalna, prorocza zapowiedź ofiary na Krzyżu, śmierć na Krzyżu, spoczynek w grobie i Zmartchwywstanie. Istotą misterium paschy jest przejście Pana z tego świata do Ojca. Żaden dzień w życiu Pana Jezusa nie został tak dokładnie opisany jak Wielki Czwartek i Wielki Piątek, podkreśla ks. dr Jerzy Kownacki. Można wtedy - krok w krok - iść śledzić tok wydarzeń. 


Msza Wieczerzy Pańskiej

- Historycznie Wielki Czwartek  był dniem jedności. Przez wieki pokutnicy publiczne – w zgrzebnych szatach, biczując się - jednali się z Kościołem i z Bogiem - przypomina ksiądz.
Święcono oleje używane przy udzielaniu sakramentów. Koncelebrowano mszę świętą Wieczerzy Pańskiej, co unaoczniało jedność kapłaństwa, istotę ofiary Pana Jezusa. 


Dzisiaj w kościołach katedralnych kapłani z całej diecezji pod przewodnictwem biskupa odprawiają tak zwaną mszę świętą krzyżma. Święci się na niej oleje chorych katechumenów i konsekruje krzyżmo święte. Duchowieństwo publicznie odnawia przyrzeczenia, które złożyło przy kapłańskich święceniach. Wieczorem odprawia się mszę Wieczerzy Pańskiej. Msza ta jest już elementem Triduum Paschalnego. To pamiątka Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Pan Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i sakrament kapłaństwa. 


Żałoba i zwycięstwo
W niektórych parafiach, katedrach, czy kościołach istnieje zwyczaj obmywania nóg. To symboliczne okazanie aktu miłości, do której Pan Jezus - własnym przykładem - zobowiązał uczniów. Po Komunii Świętej i modlitwie Najświętszy Sakrament przenosi się do tak zwanej ciemnicy. Jest to upamietnienie pobytu Pana Jezusa w więzieniu. Z ołtarzy usuwa się na ten czas wszelkie obrusy, lichtarze. 


- Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym żaden z księży, nawet papież, nie odprawia mszy świętej – mówi ksiądz Jerzy Kownacki. - To czas największej żałoby, ale i zwycięstwa. Przypominamy, że dokonało się – zapowiadane od tysięcy lat – zbawienie rodzaju ludzkiego. Pojednanie Boga z ludźmi. To dzień powszechnej amnestii i przebaczenia. 


Liturgia wielkopiątkowa składa się z liturgii słowa Bożego – są to dwa czytania z Księgi Izajasza z listu do Hebrajczyków i potem czyta się opis Męki Pańskiej według św. Jana. Następuje – niezwykle podniosła - adoracja Krzyża, Komunia Święta i procesja do Grobu Pańskiego. 


Żałobna cisza
Wielka Sobota nie jest tak bogata w treść ewangeliczną, jak dwa poprzednie dni. Najbogatsza jest natomiast w treść obrzędową. Łączy się bowiem z Dniem Zmartchwywstania. Cały dzień trwa cisza żałobna. Pan Jezus spoczywa w grobie. Adorujemy w kościołach groby Pana Jezusa. Święcimy potrawy. I wreszcie rozpoczyna się wigilia paschalna, która inauguruje Wielkanoc - największe święto w roku liturgicznym i kościelnym.
- W Wigilię Paschalną odbywa się liturgia światła – kontynuuje ksiądz Jerzy Kownacki. – Święci się ogień, zapala paschał –ozdobną świecą symbolizującą Chrystusa. Zapala się światło w kościele. Śpiewa się - przepiękne - orędzie wielkanocne.  


Podczas liturgii Słowa Bożego czyta się ze Starego i Nowego Testamentu. I liturgia chrzcielna polegająca na śpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych. Jeśli są kandydaci odbywa się chrzest. Albo wszyscy odnawiamy przyrzeczenie chrzestne, które kiedyś za nas złożyli chrzestni rodzice.  Następuje liturgia mszy świętej z procesją rezurekcyjną, która kończy się albo w nocy, albo – Polska ma ten przywilej – w niedzielę rano. Poleca się, aby uczestniczyć w procesji w nocy.
Katarzyna Korczak

Fot. Marek Zarzecki

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież