Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Interpelacja posłów PiS w sprawie Stoczni Marynarki Wojennej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 lutego 2011 15:12

altPosłowie PiS złożyli interpelację w sprawie Stoczni Marynarki Wojennej.

Posłowie PiS Zbigniew Kozak i Andrzej Jaworski złożyli na ręce Grzegorza Schetyny, Marszałka Sejmu, interpelację do premiera Donalda Tuska w sprawie braku reakcji Ministra Skarbu Państwa i Ministra Obrony Narodowej na trudną sytuację w jakiej znalazła się stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni.


Interpelacja poselska

Posłowie PiS napisali, że "W Europie i na świecie stocznie wojenne mają bardzo dobrą kondycję, realizują wyznaczone cele produkując uzbrojenie dla armii nie tylko swoich ale i dla struktur NATO i podmiotów cywilnych. Tak dobra wydajność stoczni jest możliwa m.in. dlatego, że produkcja jest dofinansowywana przez państwo. Według prawa państwo może dofinansować stocznie wojenną".

Dlaczego więc Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni najstarsza z aktualnie istniejących stoczni w Polsce – jedyna która może produkować dla potrzeb naszej armii, zajmując się produkcją i remontowaniem jednostek pływających na rzecz Marynarki Wojennej oraz podmiotów cywilnych; która  posiada również licencję na eksport uzbrojenia – znalazła się w stanie upadłości, prowadzącej do likwidacji zakładu - pytają posłowie Jaworski i Kozak.

Ich zdaniem, Stocznia Marynarki Wojennej jest jedyną, która może produkować od podstaw uzbrojenie i ciężki sprzęt, a także przeprowadzać kompleksowe remonty danych jednostek, obecnie przynosi potężne straty. Stocznia została pozostawiona sama sobie, co spowodowało problemy ze zdobywaniem kontraktów.

3 lutego br. Sekcja Krajowa Przemysłu Okrętowego NSZZ Solidarność, na wieść o zapowiadających się grupowych zwolnieniach, wysłała pismo do ministra skarbu Aleksandra Grada i ministra obrony narodowej Bogdana Klicha z prośbą o zorganizowanie spotkania, aby omówić sytuację w zakładzie. Związkowcy podkreślili również, że obecny, tragiczny stan stoczni prowadzący do likwidacji zakładu jest spowodowany m.in. źle prowadzoną przez zarząd kontraktacji zleceń dla stoczni.

"Ministrowie nie podejmując działań w celu uratowania stoczni nie zdają sobie sprawy z utraty tak specjalistycznego zakładu. Konsekwencje upadłości odbiją się przede wszystkim na polskiej Marynarce Wojennej i gospodarce. Jako posłowie z Pomorza, wyrażamy swoje zdziwienie sytuacją, kiedy rząd zamierza restrukturyzować zakład w celu usprawnienia jego konkurencyjności, natomiast zapomina  o podstawowej funkcji stoczni wojennej -  o produkcji na rzecz Wojska Polskiego chcąc zamienić ją w produkcje cywilną a nawet doprowadzić do upadłości" - napisali politycy w interpelacji.
Pytania posłów Kozaka i Jaworskiego do premiera Donalda Tuska:

Broniąc praw Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, która jako jedyna w Polsce może zająć się produkcją zwracamy się z prośbą o odpowiedzi na następujące pytania:

1.Dlaczego Ministrowie zainteresowali się sytuacją Stoczni Marynarki Wojennej dopiero gdy Związkowcy wystosowali pismo z prośbą o spotkanie w celu omówieni kondycji stoczni?

2.Czy Pan Premier, zamierza wyciągnąć stosowne konsekwencje w stosunku do organów państwowych odpowiadających za doprowadzenie Stoczni Marynarki Wojennej do obecnego stanu?

3.Dlaczego Państwo Polskie nie przekazało środków finansowych na ratowanie jedynej stoczni wojskowej, która może przynosić dzięki tej pomocy zyski?

4.Dlaczego w Stoczni Marynarki Wojennej nie widzi się szansy na zwiększenie potencjału i atrakcyjności Polskiej Marynarki Wojennej?

5.Jak Ministerstwa zamierzają wspomóc osoby, które zostaną zwolnione z pracy z powodu restrukturyzacji stoczni?
(RED)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież