Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Interpelacja posłów PiS w sprawie Stoczni Marynarki Wojennej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 lutego 2011 15:12

altPosłowie PiS złożyli interpelację w sprawie Stoczni Marynarki Wojennej.

Posłowie PiS Zbigniew Kozak i Andrzej Jaworski złożyli na ręce Grzegorza Schetyny, Marszałka Sejmu, interpelację do premiera Donalda Tuska w sprawie braku reakcji Ministra Skarbu Państwa i Ministra Obrony Narodowej na trudną sytuację w jakiej znalazła się stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni.


Interpelacja poselska

Posłowie PiS napisali, że "W Europie i na świecie stocznie wojenne mają bardzo dobrą kondycję, realizują wyznaczone cele produkując uzbrojenie dla armii nie tylko swoich ale i dla struktur NATO i podmiotów cywilnych. Tak dobra wydajność stoczni jest możliwa m.in. dlatego, że produkcja jest dofinansowywana przez państwo. Według prawa państwo może dofinansować stocznie wojenną".

Dlaczego więc Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni najstarsza z aktualnie istniejących stoczni w Polsce – jedyna która może produkować dla potrzeb naszej armii, zajmując się produkcją i remontowaniem jednostek pływających na rzecz Marynarki Wojennej oraz podmiotów cywilnych; która  posiada również licencję na eksport uzbrojenia – znalazła się w stanie upadłości, prowadzącej do likwidacji zakładu - pytają posłowie Jaworski i Kozak.

Ich zdaniem, Stocznia Marynarki Wojennej jest jedyną, która może produkować od podstaw uzbrojenie i ciężki sprzęt, a także przeprowadzać kompleksowe remonty danych jednostek, obecnie przynosi potężne straty. Stocznia została pozostawiona sama sobie, co spowodowało problemy ze zdobywaniem kontraktów.

3 lutego br. Sekcja Krajowa Przemysłu Okrętowego NSZZ Solidarność, na wieść o zapowiadających się grupowych zwolnieniach, wysłała pismo do ministra skarbu Aleksandra Grada i ministra obrony narodowej Bogdana Klicha z prośbą o zorganizowanie spotkania, aby omówić sytuację w zakładzie. Związkowcy podkreślili również, że obecny, tragiczny stan stoczni prowadzący do likwidacji zakładu jest spowodowany m.in. źle prowadzoną przez zarząd kontraktacji zleceń dla stoczni.

"Ministrowie nie podejmując działań w celu uratowania stoczni nie zdają sobie sprawy z utraty tak specjalistycznego zakładu. Konsekwencje upadłości odbiją się przede wszystkim na polskiej Marynarce Wojennej i gospodarce. Jako posłowie z Pomorza, wyrażamy swoje zdziwienie sytuacją, kiedy rząd zamierza restrukturyzować zakład w celu usprawnienia jego konkurencyjności, natomiast zapomina  o podstawowej funkcji stoczni wojennej -  o produkcji na rzecz Wojska Polskiego chcąc zamienić ją w produkcje cywilną a nawet doprowadzić do upadłości" - napisali politycy w interpelacji.
Pytania posłów Kozaka i Jaworskiego do premiera Donalda Tuska:

Broniąc praw Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, która jako jedyna w Polsce może zająć się produkcją zwracamy się z prośbą o odpowiedzi na następujące pytania:

1.Dlaczego Ministrowie zainteresowali się sytuacją Stoczni Marynarki Wojennej dopiero gdy Związkowcy wystosowali pismo z prośbą o spotkanie w celu omówieni kondycji stoczni?

2.Czy Pan Premier, zamierza wyciągnąć stosowne konsekwencje w stosunku do organów państwowych odpowiadających za doprowadzenie Stoczni Marynarki Wojennej do obecnego stanu?

3.Dlaczego Państwo Polskie nie przekazało środków finansowych na ratowanie jedynej stoczni wojskowej, która może przynosić dzięki tej pomocy zyski?

4.Dlaczego w Stoczni Marynarki Wojennej nie widzi się szansy na zwiększenie potencjału i atrakcyjności Polskiej Marynarki Wojennej?

5.Jak Ministerstwa zamierzają wspomóc osoby, które zostaną zwolnione z pracy z powodu restrukturyzacji stoczni?
(RED)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież