Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Interpelacja posłów PiS w sprawie Stoczni Marynarki Wojennej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 lutego 2011 15:12

altPosłowie PiS złożyli interpelację w sprawie Stoczni Marynarki Wojennej.

Posłowie PiS Zbigniew Kozak i Andrzej Jaworski złożyli na ręce Grzegorza Schetyny, Marszałka Sejmu, interpelację do premiera Donalda Tuska w sprawie braku reakcji Ministra Skarbu Państwa i Ministra Obrony Narodowej na trudną sytuację w jakiej znalazła się stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni.


Interpelacja poselska

Posłowie PiS napisali, że "W Europie i na świecie stocznie wojenne mają bardzo dobrą kondycję, realizują wyznaczone cele produkując uzbrojenie dla armii nie tylko swoich ale i dla struktur NATO i podmiotów cywilnych. Tak dobra wydajność stoczni jest możliwa m.in. dlatego, że produkcja jest dofinansowywana przez państwo. Według prawa państwo może dofinansować stocznie wojenną".

Dlaczego więc Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni najstarsza z aktualnie istniejących stoczni w Polsce – jedyna która może produkować dla potrzeb naszej armii, zajmując się produkcją i remontowaniem jednostek pływających na rzecz Marynarki Wojennej oraz podmiotów cywilnych; która  posiada również licencję na eksport uzbrojenia – znalazła się w stanie upadłości, prowadzącej do likwidacji zakładu - pytają posłowie Jaworski i Kozak.

Ich zdaniem, Stocznia Marynarki Wojennej jest jedyną, która może produkować od podstaw uzbrojenie i ciężki sprzęt, a także przeprowadzać kompleksowe remonty danych jednostek, obecnie przynosi potężne straty. Stocznia została pozostawiona sama sobie, co spowodowało problemy ze zdobywaniem kontraktów.

3 lutego br. Sekcja Krajowa Przemysłu Okrętowego NSZZ Solidarność, na wieść o zapowiadających się grupowych zwolnieniach, wysłała pismo do ministra skarbu Aleksandra Grada i ministra obrony narodowej Bogdana Klicha z prośbą o zorganizowanie spotkania, aby omówić sytuację w zakładzie. Związkowcy podkreślili również, że obecny, tragiczny stan stoczni prowadzący do likwidacji zakładu jest spowodowany m.in. źle prowadzoną przez zarząd kontraktacji zleceń dla stoczni.

"Ministrowie nie podejmując działań w celu uratowania stoczni nie zdają sobie sprawy z utraty tak specjalistycznego zakładu. Konsekwencje upadłości odbiją się przede wszystkim na polskiej Marynarce Wojennej i gospodarce. Jako posłowie z Pomorza, wyrażamy swoje zdziwienie sytuacją, kiedy rząd zamierza restrukturyzować zakład w celu usprawnienia jego konkurencyjności, natomiast zapomina  o podstawowej funkcji stoczni wojennej -  o produkcji na rzecz Wojska Polskiego chcąc zamienić ją w produkcje cywilną a nawet doprowadzić do upadłości" - napisali politycy w interpelacji.
Pytania posłów Kozaka i Jaworskiego do premiera Donalda Tuska:

Broniąc praw Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, która jako jedyna w Polsce może zająć się produkcją zwracamy się z prośbą o odpowiedzi na następujące pytania:

1.Dlaczego Ministrowie zainteresowali się sytuacją Stoczni Marynarki Wojennej dopiero gdy Związkowcy wystosowali pismo z prośbą o spotkanie w celu omówieni kondycji stoczni?

2.Czy Pan Premier, zamierza wyciągnąć stosowne konsekwencje w stosunku do organów państwowych odpowiadających za doprowadzenie Stoczni Marynarki Wojennej do obecnego stanu?

3.Dlaczego Państwo Polskie nie przekazało środków finansowych na ratowanie jedynej stoczni wojskowej, która może przynosić dzięki tej pomocy zyski?

4.Dlaczego w Stoczni Marynarki Wojennej nie widzi się szansy na zwiększenie potencjału i atrakcyjności Polskiej Marynarki Wojennej?

5.Jak Ministerstwa zamierzają wspomóc osoby, które zostaną zwolnione z pracy z powodu restrukturyzacji stoczni?
(RED)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież