Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rada Miasta: dwugodzinna wojna o bilety

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 18 lutego 2011 09:43

altRada miasta po niemal dwugodzinnej batalii, zgodnie z przewidywaniami, przyjęła uchwałę o podwyżce cen biletów ZTM głosami PO.

Wiceprezydent Gdańska, Maciej Lisicki pokazał na wstępie prezentację porównującą ceny biletów w dużych miastach Polski.

- Pojedyncze przejazdy w Rzeszowie Wrocławiu i Lublinie są tańsze, droższe w Warszawie i Krakowie. 1-godzinne bilety są najtańsze w kraju (uwzględniając podróże poza obręb miasta). Bilety dobowe będą droższe. - dowodził.

- W krótkiej podróży, do 20 min bilet będzie najdroższy w Polsce. - przyznał wiceprezydent, ale podkreślił, że podróż 20-60 minut będzie po podwyżce 4 w kraju.

- Podróże poza granicę miasta nawet po podwyżce będą i tak najtańsze w kraju. - dodał, - A podwyżka biletów miesięcznych w granicach miasta z 90 do 92 – to ruch symboliczny podwyżka.

Lisicki zaznaczył, że dobrą decyzją było zatrudnienie „Renomy” (firmy kontrolującej bilety). - Renoma dała nam rocznie 15 milionów zł dochodów, z których wcześniej okradali nas współmieszkańcy. - tłumaczył.  - Przez cały okres (od 2006 r.) udało się utrzymać dynamikę wzrostu przychodu z biletów. Co mogę państwa zapewnić nie ma miejsca w innych miastach. W 2006 - 66% kosztów pokrywały bilety, dziś pokrywają 55%.

- W słynnej Warszawie jeździ codziennie 200 ikarusów, u nas nie ma już żadnych autobusów wysokopodłogowych W Gdyni rentowność wynosi 45%– dodał Lisicki.

Wiceprezydent tłumaczył, że polityka miasta polega na wspieraniu użytkowników biletów okresowych i świadomego podnoszenia cen tych jednorazowych. - Jak zareagowali pasażerowie? Ile było aktywnych kart w 2007? – 50 tys [były tylko trasowane], dziś jest 70 tys [sieciowych] – tłumaczył. - Regulacje nie sprawiły, ze pasażerowie się na nas obrazili, wręcz przeciwnie sprzedaż rosła. - zaznaczył.

- Prezydent opowiadał nam o cenach w czasie i różnych gminach, ale to absolutnie nie przybliża nas do tematu debaty: powodu wzrostu cen. Jakie są powody? - pytał Wiesław Kamiński z PiS-u.

- Pytaliśmy jakie są faktyczne koszty komunikacji miejskiej i tych kosztów wciąż nie znamy. Nie wiemy na co konkretnie wydawane są pieniądze w komunikacji. - wyjaśnił Grzegorz Strzelczyk (także PiS).

- Szczegóły wysłałem wczoraj po południu do p. radnego Kamińskiego. - odpowiedział Lisicki. Tłumaczył podwyżki inflacją, wymianą taboru,

- Średnia wieku autobusu w Gdańsku to 7 lat, nie wiem czy nie mamy najmłodszego taboru w Polsce. - mówił.

- Nie jest państwa rolą grzebać w szczegółach, trzeba po prostu zaufać prezydentowi. To wszystko wynika z umowy. Do tej pory przyjmowało się, że bilety muszą wystarczać na 60 %, my przyjęliśmy granicę 50%. - dodał.

- Od 2007 roku zaczął się kryzys, a ceny rosną, więc rozjeżdżają się z zarobkami. - odpowiedział Kazimierz Koralewski z PiS. - Ja nie podejrzewam, że radni Platformy są tak naiwni, że przyjmują twierdzenia prezydenta tylko na zasadnie, że ceny są jakoś tam wypoziomowane. Z arytmetyki wynika, że panu nie są potrzebne nasze głosy. Może dlatego nie usłyszeliśmy informacji, o które prosiliśmy. Może tak jak pan powiedział nie musimy wiedzieć? Może to tajne informacje. - sugerował.

Lisicki podawał kolejne powody wzrostu cen: zrównywanie stawek w całej metropolii, inwestycje (plany budowy dwóch linii tramwajowych), „sztywną” umowę z komunikacją miejską. - Umowa została zawarta w trybie ustawy o zamówieniach publicznych z wolnej ręki. - tłumaczył Kamiński. - Umówiono się z góry na pewne zasady. Skutek jest taki, że władze miasta nie mają żadnego wpływu na szukanie oszczędności wewnątrz zakładu. Ja nie wierzę władzom miasta, że one rzeczywiście wpływają na ceny. - przekonywał.

Ostatecznie głosami Platformy Obywatelskiej przyjęto podwyżkę (24 głosy za, 8 przeciw).

Bilet jednorazowy po podwyżce, będzie kosztował nie 2,50 a 2,80 zł; bilet ważny przez 60 minut zdrożeje z 3 zł do 3,40; 24-godzinny będzie kosztował 11 zamiast 10 zł. Bilety okresowe zdrożeją o ok. 2-3 zł.

Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież