Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rada Miasta: dwugodzinna wojna o bilety

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 18 lutego 2011 09:43

altRada miasta po niemal dwugodzinnej batalii, zgodnie z przewidywaniami, przyjęła uchwałę o podwyżce cen biletów ZTM głosami PO.

Wiceprezydent Gdańska, Maciej Lisicki pokazał na wstępie prezentację porównującą ceny biletów w dużych miastach Polski.

- Pojedyncze przejazdy w Rzeszowie Wrocławiu i Lublinie są tańsze, droższe w Warszawie i Krakowie. 1-godzinne bilety są najtańsze w kraju (uwzględniając podróże poza obręb miasta). Bilety dobowe będą droższe. - dowodził.

- W krótkiej podróży, do 20 min bilet będzie najdroższy w Polsce. - przyznał wiceprezydent, ale podkreślił, że podróż 20-60 minut będzie po podwyżce 4 w kraju.

- Podróże poza granicę miasta nawet po podwyżce będą i tak najtańsze w kraju. - dodał, - A podwyżka biletów miesięcznych w granicach miasta z 90 do 92 – to ruch symboliczny podwyżka.

Lisicki zaznaczył, że dobrą decyzją było zatrudnienie „Renomy” (firmy kontrolującej bilety). - Renoma dała nam rocznie 15 milionów zł dochodów, z których wcześniej okradali nas współmieszkańcy. - tłumaczył.  - Przez cały okres (od 2006 r.) udało się utrzymać dynamikę wzrostu przychodu z biletów. Co mogę państwa zapewnić nie ma miejsca w innych miastach. W 2006 - 66% kosztów pokrywały bilety, dziś pokrywają 55%.

- W słynnej Warszawie jeździ codziennie 200 ikarusów, u nas nie ma już żadnych autobusów wysokopodłogowych W Gdyni rentowność wynosi 45%– dodał Lisicki.

Wiceprezydent tłumaczył, że polityka miasta polega na wspieraniu użytkowników biletów okresowych i świadomego podnoszenia cen tych jednorazowych. - Jak zareagowali pasażerowie? Ile było aktywnych kart w 2007? – 50 tys [były tylko trasowane], dziś jest 70 tys [sieciowych] – tłumaczył. - Regulacje nie sprawiły, ze pasażerowie się na nas obrazili, wręcz przeciwnie sprzedaż rosła. - zaznaczył.

- Prezydent opowiadał nam o cenach w czasie i różnych gminach, ale to absolutnie nie przybliża nas do tematu debaty: powodu wzrostu cen. Jakie są powody? - pytał Wiesław Kamiński z PiS-u.

- Pytaliśmy jakie są faktyczne koszty komunikacji miejskiej i tych kosztów wciąż nie znamy. Nie wiemy na co konkretnie wydawane są pieniądze w komunikacji. - wyjaśnił Grzegorz Strzelczyk (także PiS).

- Szczegóły wysłałem wczoraj po południu do p. radnego Kamińskiego. - odpowiedział Lisicki. Tłumaczył podwyżki inflacją, wymianą taboru,

- Średnia wieku autobusu w Gdańsku to 7 lat, nie wiem czy nie mamy najmłodszego taboru w Polsce. - mówił.

- Nie jest państwa rolą grzebać w szczegółach, trzeba po prostu zaufać prezydentowi. To wszystko wynika z umowy. Do tej pory przyjmowało się, że bilety muszą wystarczać na 60 %, my przyjęliśmy granicę 50%. - dodał.

- Od 2007 roku zaczął się kryzys, a ceny rosną, więc rozjeżdżają się z zarobkami. - odpowiedział Kazimierz Koralewski z PiS. - Ja nie podejrzewam, że radni Platformy są tak naiwni, że przyjmują twierdzenia prezydenta tylko na zasadnie, że ceny są jakoś tam wypoziomowane. Z arytmetyki wynika, że panu nie są potrzebne nasze głosy. Może dlatego nie usłyszeliśmy informacji, o które prosiliśmy. Może tak jak pan powiedział nie musimy wiedzieć? Może to tajne informacje. - sugerował.

Lisicki podawał kolejne powody wzrostu cen: zrównywanie stawek w całej metropolii, inwestycje (plany budowy dwóch linii tramwajowych), „sztywną” umowę z komunikacją miejską. - Umowa została zawarta w trybie ustawy o zamówieniach publicznych z wolnej ręki. - tłumaczył Kamiński. - Umówiono się z góry na pewne zasady. Skutek jest taki, że władze miasta nie mają żadnego wpływu na szukanie oszczędności wewnątrz zakładu. Ja nie wierzę władzom miasta, że one rzeczywiście wpływają na ceny. - przekonywał.

Ostatecznie głosami Platformy Obywatelskiej przyjęto podwyżkę (24 głosy za, 8 przeciw).

Bilet jednorazowy po podwyżce, będzie kosztował nie 2,50 a 2,80 zł; bilet ważny przez 60 minut zdrożeje z 3 zł do 3,40; 24-godzinny będzie kosztował 11 zamiast 10 zł. Bilety okresowe zdrożeją o ok. 2-3 zł.

Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież