Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan...
Reklama
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rada Miasta: dwugodzinna wojna o bilety

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 18 lutego 2011 09:43

altRada miasta po niemal dwugodzinnej batalii, zgodnie z przewidywaniami, przyjęła uchwałę o podwyżce cen biletów ZTM głosami PO.

Wiceprezydent Gdańska, Maciej Lisicki pokazał na wstępie prezentację porównującą ceny biletów w dużych miastach Polski.

- Pojedyncze przejazdy w Rzeszowie Wrocławiu i Lublinie są tańsze, droższe w Warszawie i Krakowie. 1-godzinne bilety są najtańsze w kraju (uwzględniając podróże poza obręb miasta). Bilety dobowe będą droższe. - dowodził.

- W krótkiej podróży, do 20 min bilet będzie najdroższy w Polsce. - przyznał wiceprezydent, ale podkreślił, że podróż 20-60 minut będzie po podwyżce 4 w kraju.

- Podróże poza granicę miasta nawet po podwyżce będą i tak najtańsze w kraju. - dodał, - A podwyżka biletów miesięcznych w granicach miasta z 90 do 92 – to ruch symboliczny podwyżka.

Lisicki zaznaczył, że dobrą decyzją było zatrudnienie „Renomy” (firmy kontrolującej bilety). - Renoma dała nam rocznie 15 milionów zł dochodów, z których wcześniej okradali nas współmieszkańcy. - tłumaczył.  - Przez cały okres (od 2006 r.) udało się utrzymać dynamikę wzrostu przychodu z biletów. Co mogę państwa zapewnić nie ma miejsca w innych miastach. W 2006 - 66% kosztów pokrywały bilety, dziś pokrywają 55%.

- W słynnej Warszawie jeździ codziennie 200 ikarusów, u nas nie ma już żadnych autobusów wysokopodłogowych W Gdyni rentowność wynosi 45%– dodał Lisicki.

Wiceprezydent tłumaczył, że polityka miasta polega na wspieraniu użytkowników biletów okresowych i świadomego podnoszenia cen tych jednorazowych. - Jak zareagowali pasażerowie? Ile było aktywnych kart w 2007? – 50 tys [były tylko trasowane], dziś jest 70 tys [sieciowych] – tłumaczył. - Regulacje nie sprawiły, ze pasażerowie się na nas obrazili, wręcz przeciwnie sprzedaż rosła. - zaznaczył.

- Prezydent opowiadał nam o cenach w czasie i różnych gminach, ale to absolutnie nie przybliża nas do tematu debaty: powodu wzrostu cen. Jakie są powody? - pytał Wiesław Kamiński z PiS-u.

- Pytaliśmy jakie są faktyczne koszty komunikacji miejskiej i tych kosztów wciąż nie znamy. Nie wiemy na co konkretnie wydawane są pieniądze w komunikacji. - wyjaśnił Grzegorz Strzelczyk (także PiS).

- Szczegóły wysłałem wczoraj po południu do p. radnego Kamińskiego. - odpowiedział Lisicki. Tłumaczył podwyżki inflacją, wymianą taboru,

- Średnia wieku autobusu w Gdańsku to 7 lat, nie wiem czy nie mamy najmłodszego taboru w Polsce. - mówił.

- Nie jest państwa rolą grzebać w szczegółach, trzeba po prostu zaufać prezydentowi. To wszystko wynika z umowy. Do tej pory przyjmowało się, że bilety muszą wystarczać na 60 %, my przyjęliśmy granicę 50%. - dodał.

- Od 2007 roku zaczął się kryzys, a ceny rosną, więc rozjeżdżają się z zarobkami. - odpowiedział Kazimierz Koralewski z PiS. - Ja nie podejrzewam, że radni Platformy są tak naiwni, że przyjmują twierdzenia prezydenta tylko na zasadnie, że ceny są jakoś tam wypoziomowane. Z arytmetyki wynika, że panu nie są potrzebne nasze głosy. Może dlatego nie usłyszeliśmy informacji, o które prosiliśmy. Może tak jak pan powiedział nie musimy wiedzieć? Może to tajne informacje. - sugerował.

Lisicki podawał kolejne powody wzrostu cen: zrównywanie stawek w całej metropolii, inwestycje (plany budowy dwóch linii tramwajowych), „sztywną” umowę z komunikacją miejską. - Umowa została zawarta w trybie ustawy o zamówieniach publicznych z wolnej ręki. - tłumaczył Kamiński. - Umówiono się z góry na pewne zasady. Skutek jest taki, że władze miasta nie mają żadnego wpływu na szukanie oszczędności wewnątrz zakładu. Ja nie wierzę władzom miasta, że one rzeczywiście wpływają na ceny. - przekonywał.

Ostatecznie głosami Platformy Obywatelskiej przyjęto podwyżkę (24 głosy za, 8 przeciw).

Bilet jednorazowy po podwyżce, będzie kosztował nie 2,50 a 2,80 zł; bilet ważny przez 60 minut zdrożeje z 3 zł do 3,40; 24-godzinny będzie kosztował 11 zamiast 10 zł. Bilety okresowe zdrożeją o ok. 2-3 zł.

Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież