Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Adamowicz straci podwyżkę

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 16 lutego 2011 10:18

Prezydent Gdańska musi oddać 500 zł podwyżki pensji, którą otrzymał w grudniu 2010 r. Powodem jest obniżenie maksymalnych zarobków samorządowców.


alt


W Grudniu 2010 r. Rada Miasta Gdańska przegłosowała na swoim pierwszym posiedzeniu podwyżkę dla prezydenta Pawła Adamowicza. Choć, jak tłumaczyli radni Platformy Obywatelskiej, zwiększenie poborów o 500 zł miało charakter symboliczny, opozycja nie zostawiła na pomyśle suchej nitki. - To bardzo niezręczna sytuacja, gdy pierwszą decyzją rady w kadencji jest podwyżka wynagrodzeń. Szczególnie w kontekście wzrostu wielu cen, który odczują mieszkańcy - mówiła wtedy Jolanta Banach, radna Sojuszu Lewicy Demokratycznej.


Teraz okazało się, że przegłosowana podwyżka zostanie anulowana, ponieważ nowe zarobki Adamowicza są niezgodne z prawem. Pobory samorządowców regulowane są bowiem rozporządzeniem Rady Ministrów. Zgodnie z nim, zarobki prezydenta nie mogą być wyższe, niż siedmiokrotność tzw. kwoty bazowej, która w 2011 roku wynosić będzie 1 766,46 zł. To oznacza, że Adamowicz może zarobić maksymalnie 12 365,22 zł, a jego aktualna pensja wynosi 12 847 zł.


Dlaczego radni przegłosowali podwyżkę, mimo że znane już były maksymalne zarobki samorządowców? - Ktoś się pomylił - mówi wprost Maciej Krupa, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej. - Każda nasza uchwała jest analizowana przez miejskich urzędników pod względem zgodności z prawem. Niestety, ktoś musiał przeoczyć zmniejszenie się kwoty bazowej, z której wyliczane są samorządowe pensje.


Ile więc zarabiać będzie prezydent Gdańska? - Już na jutrzejszej radzie wrócimy do sprawy pensji prezydenta i uchwalimy ją na odpowiednim poziomie - zapewnia Krupa.


Prezydent Adamowicz będzie zmuszony oddać nadwyżkę pensji ze stycznia, kiedy to już samorządowców obowiązywała nowa kwota zarobków.


Adamowicz nie jest jedynym pomorskim samorządowcem, którego czeka obniżka pensji.


Zmniejszenie poborów czeka też włodarzy Gdyni, Tczewa i Wejherowa, starostów wejherowskiego, malborskiego, puckiego i słupskiego, burmistrzów Kartuz, Rumi i Chojnic oraz wójta gminy Puck.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

fot. Brosen (wikipedia)


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież