Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Reklama
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Adamowicz straci podwyżkę

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 16 lutego 2011 10:18

Prezydent Gdańska musi oddać 500 zł podwyżki pensji, którą otrzymał w grudniu 2010 r. Powodem jest obniżenie maksymalnych zarobków samorządowców.


alt


W Grudniu 2010 r. Rada Miasta Gdańska przegłosowała na swoim pierwszym posiedzeniu podwyżkę dla prezydenta Pawła Adamowicza. Choć, jak tłumaczyli radni Platformy Obywatelskiej, zwiększenie poborów o 500 zł miało charakter symboliczny, opozycja nie zostawiła na pomyśle suchej nitki. - To bardzo niezręczna sytuacja, gdy pierwszą decyzją rady w kadencji jest podwyżka wynagrodzeń. Szczególnie w kontekście wzrostu wielu cen, który odczują mieszkańcy - mówiła wtedy Jolanta Banach, radna Sojuszu Lewicy Demokratycznej.


Teraz okazało się, że przegłosowana podwyżka zostanie anulowana, ponieważ nowe zarobki Adamowicza są niezgodne z prawem. Pobory samorządowców regulowane są bowiem rozporządzeniem Rady Ministrów. Zgodnie z nim, zarobki prezydenta nie mogą być wyższe, niż siedmiokrotność tzw. kwoty bazowej, która w 2011 roku wynosić będzie 1 766,46 zł. To oznacza, że Adamowicz może zarobić maksymalnie 12 365,22 zł, a jego aktualna pensja wynosi 12 847 zł.


Dlaczego radni przegłosowali podwyżkę, mimo że znane już były maksymalne zarobki samorządowców? - Ktoś się pomylił - mówi wprost Maciej Krupa, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej. - Każda nasza uchwała jest analizowana przez miejskich urzędników pod względem zgodności z prawem. Niestety, ktoś musiał przeoczyć zmniejszenie się kwoty bazowej, z której wyliczane są samorządowe pensje.


Ile więc zarabiać będzie prezydent Gdańska? - Już na jutrzejszej radzie wrócimy do sprawy pensji prezydenta i uchwalimy ją na odpowiednim poziomie - zapewnia Krupa.


Prezydent Adamowicz będzie zmuszony oddać nadwyżkę pensji ze stycznia, kiedy to już samorządowców obowiązywała nowa kwota zarobków.


Adamowicz nie jest jedynym pomorskim samorządowcem, którego czeka obniżka pensji.


Zmniejszenie poborów czeka też włodarzy Gdyni, Tczewa i Wejherowa, starostów wejherowskiego, malborskiego, puckiego i słupskiego, burmistrzów Kartuz, Rumi i Chojnic oraz wójta gminy Puck.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl

fot. Brosen (wikipedia)


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież