Prezydent Karol Nawrocki dołączył do Marszu Niepodległości » 11 listopada w Warszawie odbył się Marsz Niepodległości pod hasłem „Jeden naród, silna Polska”. Tłum... Komu w Gdańsku przeszkadza polska flaga? » Robert Kwiatek opisuje w mediach społecznościowych szokujące działania gdańskich władz, które walczą... Kuźmiuk: Ścigają Obajtka za to, że stworzył koncern, którego wartość w... » 1. Właśnie dzisiaj, poniedziałek 10 listopada, w Prokuraturze Regionalnej były prezes Grupy Orlen Da... Apel do posłów ws. Zbigniewa Ziobry: "Zagrożenie dla życia" » My, niżej podpisani, zwracamy się z apelem do posłów wszystkich ugrupowań reprezentowanych w Sejmie ... Wyjątkowa pielgrzymka do Rzymu i Watykanu. Zapraszamy dziennikarzy kat... » Wyjątkowa pielgrzymka dla dziennikarzy katolickich do serca chrześcijaństwa – Rzymu i Watykanu – odb... XVII Przegląd Małych Form Teatralnych pod znakiem specjalnych emocji » Sześć zespołów z placówek dla dzieci i młodzieży z trudnościami w porozumiewaniu się wzięło udział w... Prezydent: Nie zapisywaliśmy się do parapaństwa o nazwie UE » Prezydent Karol Nawrocki został uhonorowany tytułem Człowieka Wolności 2024 Tygodnika „Sieci”. Laure... Obajtek: PKOl to nie własność tej niezorganizowanej bandy » „Dowiedziałem się, że Orlen wypowiedział finansowanie Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu. Przeprasza... Banach i Magott ostro do prezydent Gdańska. Interpelacja jak z PiS » W Gdańsku doszło właśnie do sytuacji bez precedensu. Dwie radne związane ze środowiskami lewicowymi,... Sesja czytania uczestniczącego w Bibliotece Manhattan » W gdańskiej Bibliotece Manhattan w ramach miesiąca użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomaga...
Grzegorz Ksepko: interes suwerennej Polski jest najważniejszy
poniedziałek, 06 października 2025 18:39
Grzegorz Ksepko: interes suwerennej Polski jest najważniejszy
Wybrzeże24 (W24): - Jako szef Instytutu Spraw Gospodarczych im.
Najlepsze
sobota, 13 września 2025 06:16
Najlepsze
Na kortach Sopockiego Klubu Tenisowego zakończył się Ogólnopolski
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Staszek
czwartek, 25 września 2025 11:03
Staszek
Był człowiekiem słowa – i to słowa używanego w sposób

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Demokracja bez wolności?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 stycznia 2010 22:27

altO braku wolności światopoglądowej we współczesnej Polsce, dominacji kościoła katolickiego, a także o kondycji dzisiejszej lewicy rozmawiali uczestnicy konferencji „Wolność światopoglądowa w państwie demokratycznym” w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.


Uczestnikami spotkania zorganizowanego przez Klub Współczesnej Myśli Politycznej byli: Longin Pastusiak – wiceprzewodniczący  SLD, Grzegorz Ilnicki – wiceprzewodniczący PPS, Maria Szyszkowska – filozof, działacz społeczny i polityk lewicowy oraz Czesław Janik – przewodniczący stowarzyszenia Neutrum. Na sali gościła również posłanka SLD Izabela Jaruga-Nowacka.


Moderatorem spotkania był Longin Pastusiak, który wywołał temat ograniczenia wolności światopoglądowej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Za przykład posłużyła dyskusja o obecności krzyży w miejscach publicznych, jaka przetoczyła się przez Włochy i Polskę. 


Nie ma wolności światopoglądowej
Uczestnicy spotkania zastanawiali się, czy w Polsce istnieje prawdziwa wolność światopoglądowa. Odpowiedź dla wszystkich była jednoznaczna – nie!
Według prof. Szyszkowskiej wolność światopoglądowa jest w Polsce bardzo ograniczona. Polacy nie rozumieją też samego pojęcia demokracji, która tą wolność gwarantuje. Oprócz tego,  krajowe media próbują sztucznie połączyć demokrację z kapitalizmem.


- Jedną z zasad demokracji jest równość. Kapitalizm z góry zakłada, a nawet pogłębia nierówności społeczne. W socjalizmie nierówności są dużo mniejsze. Dlatego to socjalizm powinien być łączony z demokracją, a nie kapitalizm – powiedziała profesor Szyszkowska.
Według Szyszkowskiej ludzie boją się zaprotestować  przeciwko obecnej rzeczywistości neoliberalnej, obawiają się utraty pracy. Stąd rodzi się bierność. Polacy nie umieją też odróżnić liberalizmu gospodarczego od światopoglądowego. Również w kościele katolickim nastąpił poważny regres, w porównaniu do Soboru Watykańskiego II. 


- Dzisiaj wolności jest mniej niż w czasach PRL-u! Czy rządzi partia prawicowa, czy lewicowa, wszyscy zabiegają o aprobatę kościoła. Przez to kościół ma zasadniczy wpływ na kształtowanie prawa w Polsce. Religia jest nauczana już w przedszkolach. To powoduje, że dzisiaj kształtuje się społeczeństwo jednolite światopoglądowo. Istotą demokracji jest natomiast pluralizm światopoglądowy i neutralność państwa w tej dziedzinie. W Polsce mamy natomiast katokapitalizm – uważa prof. Szyszkowska.


Konflikt kościoła ze społeczeństwem
Podobnego zdania  był Grzegorz Ilnicki. Według młodego wiceprzewodniczącego PPS dzisiaj w Polsce widać konflikt interesów między kościołem katolickim, a społeczeństwem.
 – Wystarczy przywołać przykład eutanazji. Kościół katolicki nie mówi tylko swoim wiernym jak ma postępować, ale chce nakazać wszystkim Polakom życie i śmierć według swoich nauk. Wszyscy jesteśmy obywatelami, a nie wszyscy jesteśmy katolikami – uważa Grzegorz Ilnicki.
- Myślałem, że niektóre wolności są gwarantowane, ale dzisiaj twierdzę, że obecnie jest więcej totalitaryzmu niż kiedyś. Winnym nie jest jednak kościół katolicki, ale politycy, którzy doprowadzili do uchwalenia niezgodnego z prawem konkordatu. Dotyczy to zarówno polityków z prawicy i lewicy. Skutki widzimy dzisiaj. Kościół katolicki ma obecnie w Polsce dominującą pozycję i próbuje narzucić swoje poglądy całemu społeczeństwu – powiedział Czesław Janik.


Po odczytach gości, wśród zgromadzonych rozgorzała burzliwa dyskusja. Rozmawiano o supremacji kościoła katolickiego w Polsce oraz jego wpływie na stanowienie prawa i działalności rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej. Debata szybko jednak zeszła na temat stanu i przyszłości lewicy. Pojawiały się zarzuty o wodzowski charakter dzisiejszej SLD, zupełnie nie liczący się z demokratycznymi zasadami działania. Niektórzy twierdzili, że dzisiejsza lewica zapomniała o ludziach pracy. Jeżeli chce wrócić do łask wyborców musi wrócić do korzeni.


Po ponad dwóch godzinach dyskusji i krótkich odpowiedziach zaproszonych gości prof. Pastusiak zakończył debatę, debatę o demokracji, wolności, ale może przede wszystkim o kondycji i bolączkach dzisiejszej lewicy.
Tomasz Wrzask


alt


Uczestnicy spotkania. Od lewej: Longin Pastusiak, Grzegorz Ilnicki, Czesław Janik, Mariua Szyszkowska   Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież