Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Radni pytają o gdańskie targi

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 26 września 2011 17:25

altGdańscy radni z Komisja Polityki Gospodarczej i Morskiej na swoim ostatnim posiedzeniu przysłuchiwali się wyjaśnieniom urzędników dotyczących projektu budowy i finansowania centrum kongresowo-wystawienniczego obiektu Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A AmberExpo, zlokalizowanego przy PGE Arena. Radni chcą wiedzieć jaki będzie całkowity koszt inwestycji. Chcą też przedstawienia symulacji kosztów i wpływów z przedsięwzięcia w sytuacji dekoniunktury na rynku. By uzyskać odpowiedź mają zwrócić się na piśmie do rady nadzorczej MTG.


Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej szefuje przedsiębiorca Piotr Dzik (PO). Jego zastępcą zaś jest  Piotr Borawski, jeden z „młodych wilków” PO kontestujących  poczynania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Opozycja z PiS ma w niej dwóch ludzi – przedsiębiorcę Kazimierza Koralewskiego i specjalistę od rynku paliw Grzegorza Strzelczyka. I to ten ostatni postulował by radni zajęli się zarówno powołaniem zarządu MTG jak i ekonomiczną stroną przedsięwzięcia.  Zarówno skarbnik miasta Teresa Blacharska jaki i wiceprezydent Andrzej Bojanowski, prezes MTG S.A. Andrzej Kasprzak i Iwona Bierut, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej, znaleźli się w krzyżowym ogniu pytań o obciążenia Gdańska związane z budową Centrum Kongresowego Międzynarodowych Targów Gdańskich SA. Chodzi m.in. o zabezpieczenie przez miasto kredytu zaciąganego przez MTG na realizację AmberExpo na 98,5 miliona złotych i stopę zwrotu inwestycji.


-  Chcemy rozważnie przyjrzeć się tej inwestycji. Jeśli roczne dochody targów z ostatnich lat oscylują w granicach 780 tys. do miliona złotych to zasadnym wydaje się postawienie pytania o inwestycję za ponad 90 milionów. To pytanie o politykę inwestycyjną miasta - argumentuje Strzelczyk, który nalegał na udostepnienie danych z wyników finansowych działalności wystawienniczej prowadzonej przez MTG.
Tymczasem pytania były zbywane powołaniem się na tajemnicę handlową. W końcu jednak stanęło na tym, że radny Strzelczyk ma na piśmie zwrócić się do Rady nadzorczej MTG z katalogiem zapytań i jak zapewnił Bojanowski – odpowiedzi na pewno otrzyma.
- Rynek targów i wystaw skurczył się dramatycznie. A tymczasem Gdańsk chce władować miliony w przedsięwzięcie co do rentowności którego są poważne wątpliwości – podsumowuje Strzelczyk.


Gdańsk posiada dotychczas 25 proc. akcji MTG. Ok. 20 proc. należy do samorządu Województwa Pomorskiego, a 8 proc. - do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pozostała część akcji należy do prywatnych inwestorów. 


AmberExpo ma się składać z hali wystawienniczej o powierzchni 12 tys. m kw. oraz pięciopiętrowego budynku biurowego. Ta część inwestycji zakończyć się ma w marcu 2012 roku i kosztować 92 mln zł. W przyszłości powstanie tam też centrum konferencyjne z salami mogącymi pomieścić 1130 osób, centrum prasowe oraz restauracja. Wokół stworzone zostanie 450 miejsc parkingowych.


Kolejną kwestią, której przyglądali się na komisji radni to obsada stanowisko prezesa i członków Zarządu MTG  S.A. sprawuje Andrzej Kasprzak, którego początki aktywnej działalności sięgają jeszcze czasów PRL i działalności w Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, późniejszego prezesa gdańskiego portu. W radzie nadzorczej spółki zasiadają z ramienia miasta Gdańska wiceprezydent Andrzej Bojanowski i Andrzej Trojanowski, zajmujący się w magistracie sportem. Z kolei Maciej Glamowski, szwagier prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO), od 11 czerwca jest dyrektorem finansowym Międzynarodowych Targów Gdańskich.  Glamowski z wykształcenia jest doktorem nauk ekonomicznych i kieruje katedrą marketingu na Wydz. Zarządzania Uniwersytecie Gdańskim. W sposobie obsadzenia tych stanowisko nie dopatrzono się żadnych formalnych nieprawidłowości.


Tymczasem ciągle nie rozstrzygnięte są kontrowersje wokół członka zarządu MTG S.A. Bogusława Zalewskiego z czasów, gdy szefował on poznańskim targom. Po tym jak przed czterema laty okazało się, że Bogusław Zalewski był współpracownikiem WSI doszły jeszcze problemy związane z badaniem przez CBA działalności prowadzonej przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.
- Poznańska prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie narażenia na straty spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie. Nikomu na razie nie postawiliśmy zarzutów – poinformowała nas prokurator Magdalena Mazur-Prus, rzeczniczka poznańskiej Prokuratury Okręgowej. 
 

W 2008 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne postanowiło bliżej przyjrzeć się zakupionym przez poznańskie Targi gruntom. Kupiły one ziemię Żernikach k. Poznania. Okazało się jednak, że teren jest dzierżawiony, a dzierżawca ma prawo pierwokupu. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież