Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radni pytają o gdańskie targi

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 26 września 2011 17:25

altGdańscy radni z Komisja Polityki Gospodarczej i Morskiej na swoim ostatnim posiedzeniu przysłuchiwali się wyjaśnieniom urzędników dotyczących projektu budowy i finansowania centrum kongresowo-wystawienniczego obiektu Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A AmberExpo, zlokalizowanego przy PGE Arena. Radni chcą wiedzieć jaki będzie całkowity koszt inwestycji. Chcą też przedstawienia symulacji kosztów i wpływów z przedsięwzięcia w sytuacji dekoniunktury na rynku. By uzyskać odpowiedź mają zwrócić się na piśmie do rady nadzorczej MTG.


Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej szefuje przedsiębiorca Piotr Dzik (PO). Jego zastępcą zaś jest  Piotr Borawski, jeden z „młodych wilków” PO kontestujących  poczynania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Opozycja z PiS ma w niej dwóch ludzi – przedsiębiorcę Kazimierza Koralewskiego i specjalistę od rynku paliw Grzegorza Strzelczyka. I to ten ostatni postulował by radni zajęli się zarówno powołaniem zarządu MTG jak i ekonomiczną stroną przedsięwzięcia.  Zarówno skarbnik miasta Teresa Blacharska jaki i wiceprezydent Andrzej Bojanowski, prezes MTG S.A. Andrzej Kasprzak i Iwona Bierut, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej, znaleźli się w krzyżowym ogniu pytań o obciążenia Gdańska związane z budową Centrum Kongresowego Międzynarodowych Targów Gdańskich SA. Chodzi m.in. o zabezpieczenie przez miasto kredytu zaciąganego przez MTG na realizację AmberExpo na 98,5 miliona złotych i stopę zwrotu inwestycji.


-  Chcemy rozważnie przyjrzeć się tej inwestycji. Jeśli roczne dochody targów z ostatnich lat oscylują w granicach 780 tys. do miliona złotych to zasadnym wydaje się postawienie pytania o inwestycję za ponad 90 milionów. To pytanie o politykę inwestycyjną miasta - argumentuje Strzelczyk, który nalegał na udostepnienie danych z wyników finansowych działalności wystawienniczej prowadzonej przez MTG.
Tymczasem pytania były zbywane powołaniem się na tajemnicę handlową. W końcu jednak stanęło na tym, że radny Strzelczyk ma na piśmie zwrócić się do Rady nadzorczej MTG z katalogiem zapytań i jak zapewnił Bojanowski – odpowiedzi na pewno otrzyma.
- Rynek targów i wystaw skurczył się dramatycznie. A tymczasem Gdańsk chce władować miliony w przedsięwzięcie co do rentowności którego są poważne wątpliwości – podsumowuje Strzelczyk.


Gdańsk posiada dotychczas 25 proc. akcji MTG. Ok. 20 proc. należy do samorządu Województwa Pomorskiego, a 8 proc. - do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pozostała część akcji należy do prywatnych inwestorów. 


AmberExpo ma się składać z hali wystawienniczej o powierzchni 12 tys. m kw. oraz pięciopiętrowego budynku biurowego. Ta część inwestycji zakończyć się ma w marcu 2012 roku i kosztować 92 mln zł. W przyszłości powstanie tam też centrum konferencyjne z salami mogącymi pomieścić 1130 osób, centrum prasowe oraz restauracja. Wokół stworzone zostanie 450 miejsc parkingowych.


Kolejną kwestią, której przyglądali się na komisji radni to obsada stanowisko prezesa i członków Zarządu MTG  S.A. sprawuje Andrzej Kasprzak, którego początki aktywnej działalności sięgają jeszcze czasów PRL i działalności w Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, późniejszego prezesa gdańskiego portu. W radzie nadzorczej spółki zasiadają z ramienia miasta Gdańska wiceprezydent Andrzej Bojanowski i Andrzej Trojanowski, zajmujący się w magistracie sportem. Z kolei Maciej Glamowski, szwagier prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO), od 11 czerwca jest dyrektorem finansowym Międzynarodowych Targów Gdańskich.  Glamowski z wykształcenia jest doktorem nauk ekonomicznych i kieruje katedrą marketingu na Wydz. Zarządzania Uniwersytecie Gdańskim. W sposobie obsadzenia tych stanowisko nie dopatrzono się żadnych formalnych nieprawidłowości.


Tymczasem ciągle nie rozstrzygnięte są kontrowersje wokół członka zarządu MTG S.A. Bogusława Zalewskiego z czasów, gdy szefował on poznańskim targom. Po tym jak przed czterema laty okazało się, że Bogusław Zalewski był współpracownikiem WSI doszły jeszcze problemy związane z badaniem przez CBA działalności prowadzonej przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.
- Poznańska prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie narażenia na straty spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie. Nikomu na razie nie postawiliśmy zarzutów – poinformowała nas prokurator Magdalena Mazur-Prus, rzeczniczka poznańskiej Prokuratury Okręgowej. 
 

W 2008 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne postanowiło bliżej przyjrzeć się zakupionym przez poznańskie Targi gruntom. Kupiły one ziemię Żernikach k. Poznania. Okazało się jednak, że teren jest dzierżawiony, a dzierżawca ma prawo pierwokupu. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież