Dr hab. Grzegorz Berendt powołany na stanowisko p.o. Dyrektora MIIWŚ w... » Z dniem 24 lipca 2021 r. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński powie... Żniwa na dobre w Elewarr Oddział Malbork » Na Pomorzu rozpoczęły się żniwa, a wraz z nimi skup rzepaku i pszenicy. Pierwsze dostawy wjechały do... Karol Nawrocki zrezygnował ze stanowiska Dyrektora Muzeum II Wojny Świ... » 23 lipca 2021 r. dr Karol Nawrocki złożył na ręce Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ... Karol Nawrocki wybrany na nowego prezesa IPN » Senat wyraził zgodę na powołanie dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN. 52 senatorów było... Iwiński ostro o Czarzastym » Eksperyment pod nazwą autorska partia Włodzimierza Czarzastego kończy się na naszych oczach. Niezale... Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy » Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu: Fundacji PZU oraz Instytutu Dzie... Agnieszka Wojciechowska van Heukelom: Kto głosuje na oszustów jest ich... » Ze społeczniczką, byłą działaczką opozycji antykomunistycznej ( NZS na Uniwersytecie Łódzkim), aktyw... W cieniu bursztynu - sportowa nędza... » Pozostają w cieniu stadionu w Letnicy. Zapomniane, opuszczone, zlikwidowane, wyburzone. Nie mają bur... Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" po wystąpieniu Donalda Tuska w Gda... » Członkowie Stowarzyszenia Godność, którzy brali udział w strajkach w grudniu 1970 r. strajkowali w s... Ofensywa polityczna Platformy wyrusza » Polska rządzona przez PiS i koalicjantów jako kraj permanentnej inwigilacji, podsłuchowego programu ...
Reklama
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
niedziela, 11 lipca 2021 20:22
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
Dorota Zabłudowska, sędzia X wydziału karnego Sądu Rejonowego
Igrzyska z Gdańską
sobota, 24 lipca 2021 09:43
Igrzyska z Gdańską


Trójmiejscy medaliści
Krótka radość Lechii w Białymstoku
sobota, 24 lipca 2021 19:11
Krótka radość Lechii w Białymstoku
Na inaugurację sezonu 2021/2022 Lechia zdobyła jeden punkt.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Morze, nasze morze
poniedziałek, 12 lipca 2021 14:50
Morze, nasze morze
Motyw morza, często decyduje o atrakcyjności obrazu. Dlatego bardzo

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bogdan Cierpisz

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 maja 2021 16:15

Wystawa malarstwa Bogdana Cierpisza w Dworku Sierakowskich przenosi nas do czasów sopockiego koloryzmu. Czasów wielkiego powojennego ożywienia sztuką plastyczną, kiedy malarstwo było malarstwem, a sztukę dało się dość wyraźnie oddzielić od produktu zastępczego, substytutu, którym jesteśmy dość często dziś karmieni w wielu otaczających nas galeriach. To wielka uczta uczestniczyć w wydarzeniu, może dla niektórych już demode, ale mnie zawsze wzrusza prawdziwe malarstwo polskich postimpresjonistów.Cierpisz niewątpliwie do nich należy. Prawdę mówiąc jego osoba została zupełnie niedawno odkryta. Artysta zmarł w 1994 roku, tak więc minęły niespełna dwie dekady i wreszcie jego nazwisko staje się znane. Dosłownie przed paru miesiącami pisałem już o artyście, ale pandemiczne czasy nie pozwoliły na obejrzenie wystawy. Dziś w atmosferze sopockiego klimatu ”sezonu kolorowych chmur”, a więc czasu rodzenia się sopockiego koloryzmu możemy sobie przypomnieć to rozedrgane malarstwo Cybisa, Samborskiego, Potworowskiego, Łady Studnickiej czy Żuławskiego, polskich kapistów, którzy po Paryżu i wojnie przyjechali do Sopotu, by tu rozpocząć nowy etap pracy i życia.

alt


alt


alt


Wystawa prac Bogdana Cierpisza może zaspokoić wymagania nawet wytrawnych, wymagających miłośników sztuki. Cierpisz przywołuje dawno już odkryte i znane klimaty, zachowuje tę energię którą możemy odczytywać w pracach Józefa Pankiewicza, ale Cierpisz nie jest naśladowcą, dodaje polski kontekst. Jego pola, jeziora, rzeki, lasy, pasące się krowy to czysto polskie pejzaże spod Puław, to łąki nad Wisłą. Nieco inne niż te w Bretanii czy Normandii, ale w sensie malarskim podobne. Cierpisz porusza się dość swobodnie w meandrach wysokiej sztuki. Jego kolor brzmi pełnią tonacji barwy i migotliwą fakturą nadzwyczajnie wypełniającą przestrzeń. Wywołuje efekt przeżywania obrazu, artysta wyraźnie wskazuje na swoje pragnienia, potrzebę afirmacji swojej estetyki. Sam się dobrze w tym czuje i zaprasza widza do przeżywania razem z nim. Z jednej strony artysta pragnie oczarować swoich widzów, z drugiej zaś przekazuje zwykłe ujęcia jakich wiele dookoła. Światło i kolor decydują o odbiorze jego pejzaży, smakuje sposób podania za pomocą struktury drgających i wibrujących plamek. Podobnie maluje martwe natury. Bogdan Cierpisz odwołuje się do techniki stosowanej przez impresjonistów prawie przed stu laty, mowa o dywizjonizmie czy pointylizmie polegających na gęsto kładzionych za pomocą czubka pędzla punktach wywołujących łączenie się kolorów w siatkówce oka tworzących uzupełniające barwy. Dziś z perspektywy czasu niewątpliwie jego malarstwo możemy zaliczyć do najświetniejszych momentów reprezentujących powojenną sopocką sztukę malowania.

alt


alt


Bogdan Cierpisz (1930-1994) urodził się w Puławach, studia ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa w pracowniach profesorów: Jana Cybisa, Stanisława Borysowskiego, Jana Wodyńskiego i Jacka Żuławskiego. Malarzy, którzy w powojennych latach polskiej sztuki odegrali znaczące role. Związani z Gdańskiem, Warszawą i Toruniem wychowali wielu wybitnych artystów, do których niewątpliwie należał Bogdan Cierpisz. Dyplom artysta uzyskał w 1957 r. Od 1949 roku mieszkał w Gdańsku. Brał czynny udział w odbudowie zniszczonego podczas wojny starego miasta. W 1958 roku został członkiem Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1957 do 1970 roku pracował w Studium Nauczycielskim w Gdańsku jako nauczyciel wychowania plastycznego. W latach 1970-1994 był akademickim wykładowcą przedmiotów plastycznych w Wyższym Studium Nauczycielskim, a następnie w Instytucie Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jego prace pokazywane były na wystawach indywidualnych i na ponad 200 zbiorowych. Artysta często uczestniczył w plenerach i sympozjach malarskich. W latach 1975-1979 pełnił funkcję kierownika naukowego plenerów między innymi we Fromborku i Władysławowie. Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany za działalność pedagogiczną i plastyczną. Pod koniec swoich studiów zaliczył zajęcia z Janem Cybisem podczas jego kilku miesięcznych wykładów w Gdańsku. Przypomnę, że Cybis był jednym z kapistów, uczniem wielkiego Józefa Pankiewicza.


Na wystawie Bogdana Cierpisza w Sopockim Dworku Sierakowskich odkryć można echa przedwojennego polskiego malarstwa kolorystycznego. Estetyki, która do dziś wywołuje wśród polskiej publiczności wielkie poruszenie.

Stanisław Seyfried
fot: S. Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież