Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zbrodnia Wołyńska - spotkanie w gdańskim IPN

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 27 października 2019 12:29

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zachęca do udziału w spotkaniu na temat „Zbrodnia Wołyńsko-Małopolska – ludobójstwo popełnione przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1939-1947”.


W programie jest pokaz filmu IPN Gdańsk pt. „Zmarłych pogrzebać” oraz prezentacja zbioru opowiadań „Sprawiedliwi”.
Spotkanie odbędzie się w Gdańsku we wtorek 29 października br. w siedzibie IPN Gdańsk (al. Grunwaldzka 216) o godz. 17.00.


Wśród dyskutantów będzie Maryla Ścibor-Marchocka, poetka i prozaik, która zaprezentuje swój zbiór opowiadań „Sprawiedliwi”. Książka porusza tematykę stosunków polsko-ukraińskich w czasie krwawych wołyńskich nocy ze szczególnym uwzględnieniem pomocy niesionej przez Ukraińców polskim sąsiadom mordowanym przez nacjonalistów z OUN-UPA i okoliczną ludność.
Podczas spotkania autorka przeczyta fragmenty swoich opowiadań.


Kolejnym punktem spotkania będzie rozmowa z pracownikiem IPN Gdańsk Katarzyną Underwood, reżyserką filmu „Zmarłych pogrzebać” z muzyką skomponowaną przez Krzesimira Dębskiego, którego rodzina była świadkiem masakry w województwie wołyńskim i uratowała się (niestety nie wszyscy) przed wybiciem chroniąc się w bronionym przed atakiem tłuszczy kościele w Kisielinie. Jego dziadek Leopold, lekarz, który leczył biednych Ukraińców za darmo i babcia zostali zamordowany przez bojówkarzy UPA. Pozostałych ukryli przez kilka dni zaprzyjaźnieni Ukraińcy.


Dokument filmowy swoją premierę miał w Gdyni 21 września br., jest wstrząsającą opowieścią świadków zbrodni na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.
Naszym obowiązkiem jest odnalezienie szczątków zamordowanych, ich godne pochowanie, postawienie krzyży, upamiętnienie, przypomnienie imion i nazwisk.


Tymczasem ostatnio książka „Wołyń zdradzony" autorstwa Piotra Zychowicza została wycofana z konkursu „Historyczna książka roku", który współorganizuje Telewizja Polska, Polskie Radio, IPN i Narodowe Centrum Kultury.
- Wszyscy zostaliśmy oszukani. Posunięto się do obrzydliwych metod. To zamach na zwykłą ludzką przyzwoitość, nie tylko na mnie i na moją książkę, ale przede wszystkim na wolność słowa w Polsce i wolność debaty publicznej, to jest działalność rodem z PRL - skomentował autor.


W obronie książki Piotra Zychowicza stanął m.in. prof. Sławomir Cenckiewicz, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, publicyści Łukasz Warzecha i Rafał Ziemkiewicz, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i gen. Roman Polko.


"Wołyń zdradzony" opowiada historię rzezi wołyńskiej. Zychowicz pisze o "zdradzie" i postawie dowództwa Armii Krajowej, które nie podjęło działań by obronić polską ludność przed hordami morderców.


Konkurs „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego dotyczy najlepszych publikacji naukowych i popularnonaukowych, które są poświęcone dziejom Polski w XX w. Książka Piotra Zychowicza prawdopodobnie zdobyłaby nagrodę.

ASG

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież