Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdynia E(x)plory Week: Święto wynalazczości, święto innowacji

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 26 października 2019 10:54

Projekt Anny Aldony Skierskiej ze Szczecina „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne” zyskał największe uznanie jurorów i zdobył pierwszą nagrodę Konkursu Naukowego E(x)plory podczas 8. edycji Gdynia E(x)plory Week, której organizatorem była Fundację Zaawansowanych Technologii. - Jesteście nam, Lotosowi, Polsce bardzo potrzebni. Jesteśmy z was dumni - powiedział Jarosław Wittstock, Wiceprezes Grupy LOTOS, mecenasa programu, zwracając się do uczestników Konkursu Naukowego E(x)plory.


Gdynia E(x)plory Week to coroczne święto młodych naukowców podczas którego prezentowane są projekty badawcze młodych naukowców z całego kraju, dyskusje ekspertów dotyczące przyszłości polskich szkół oraz warsztaty i eksperymenty naukowe dla młodzieży.


Na Gdynia E(x)plory Week składają się Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory i Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory. W tym roku pojawiły się nowe elementy.
- W tej edycji mieliśmy kongres poświęcony w całości edukacji, to była dość duża nowość - powiedziała Weronika Regosz, promocja i PR Fundacji Zaawansowanych Technologii. - Wzięło w nim udział kilkudziesięciu panelistów, ekspertów z dziedziny edukacji i oświaty. W ciągu dwóch dni trwania kongresu toczyły się dość burzliwe dyskusje o przyszłości oświaty, zmian które możemy już dziś wprowadzać, żeby szkoły i edukacja wyglądały nieco inaczej. Nowością był peaching projektów naukowych. To były trzy godziny podczas których każdy młody naukowiec biorący udział w finale miał 3 minuty żeby przedstawić swój projekt jak najatrakcyjniej.


W Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2019 zaprezentowane zostały 33 projekty młodych naukowców z całej Polski, wyłonione spośród 177 zgłoszeń podczas 5 etapów regionalnych.
- Do programu E(x)plory zgłosiłem się ponieważ zawsze interesowało mnie dociekanie i sprawdzenie rzeczy, których jeszcze nikt nie sprawdzał - powiedział Alexander Pastuszyński, student Uniwersytetu Łódzkiego, do programu zgłosił się jeszcze jako uczeń III L.O. im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim, autor projektu „Czy kwas kawoiloizocytynowy izolowany z liści D. glomerata może wspomóc leczenie cukrzycy”. - Bardzo ciekawy jest również sam proces poznawania jak działa świat. I to mnie popchnęło w stronę uruchomienia swojego własnego projektu badawczego. Nad swoim projektem pracuję od drugiej klasy liceum. Mój projekt dotyczy związków pochodzenia naturalnego, które mogłyby wspomagać leczenie cukrzycy. Badałem inhibicję alfa amylazy ślinowej. Gdyby dało radę osiągnąć inhibicję alfa amylazy ślinowej, gdyby jakiś związek na nią oddziaływał w ten sposób, że zahamowywał jej aktywność, to mogłoby to wspomóc leczenie cukrzycy poprzez inny sposób niż podawanie insuliny. To pozwalałoby organizmowi cukrzyka przyswajać cukier w sposób stały i łagodny. Nauka jest dla mnie dużą frajdą, jestem w stanie poświęcić jej dużo czasu.


Projekty uczestników finału oceniło 18-osobowe Jury.
- Od kilku laty przyjeżdżam jako juror na E(x)plory i zawsze zwracam uwagę na ten ogromny entuzjazm - powiedział dr inż. Marcin Małuszyński, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, członek Jury Konkursu Naukowego E(x)plory 2019. - Ci młodzi ludzie są tak zaangażowani w przedstawienie swoich projektów, że nie można mieć wątpliwości co do tego, że oni to robią z pasją, nie zmuszani przez nikogo, że to jest po prostu to czym oni chcą się zajmować. To jest to co nie tyle mnie zaskakuje, ale powoduje, że ja naprawdę się cieszę, bo to jest to co ja lubię robić czyli pracować z pasją. To jest fenomenalne. Niektóre tematy, które pojawią się przy okazji każdej edycji są tak zaskakujące, że naprawdę nie jeden naukowiec może się trochę pouczyć. Ludzie przychodzący tu i pokazujący swoje osiągnięcia nigdy nie zwracają uwagi, że oni robią to dla pieniędzy, że w przyszłości będą zarabiać wielkie pieniądze, tylko, że wielokrotnie znaleźli jakiś problem, który chcą rozwiązać. Chcą pomóc starszym osobom, chcą pomóc niepełnosprawnym. W tym roku jest chłopak, który dla swojego brata opracował urządzenie, które wspiera rozwój osób niepełnosprawnych (chodzi o projekt Krzysztofs Piotrowskiego z Białegostoku „Przystosowanie roweru trójkołowego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – zdalnie sterowany rower rehabilitacyjny” - dop. TŁ). Uważam że to jest fenomenalne. To jest program, no bo explory czyli odkrywanie, który ma pomóc odkryć tych młodych ludzi, młodych naukowców, którzy chcą coś zrobić, coś fajnego, coś poprawnego, coś co poprawiłoby standard życia, jakość życia.


Podczas gali wręczania nagród przewodniczący Jury dr Wojciech Kuźmierkiewicz, Fundacja Naukowa Polpharmy, przyznał, że wybór laureatów był bardzo trudny i Jury najchętniej przyznałoby nagrody wszystkim. Ostatecznie nagrodę główną przyznano Annie Aldonie Skierskiej ze Szczecina za projekt „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”. Laureatka nagrody głównej otrzymała od Grupy Lotos, mecenasa programu, stypendium w wysokości 10 000 zł.


- Ta wiadomość jeszcze do końca do mnie nie dotarła - wyznała kilka minut po otrzymaniu nagrody Anna Aldona Skierska z klasy maturalnej w II Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie, autorka projektu „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”, zdobywczyni nagrody głównej w Konkursie Naukowym E(x)plory 2019. - Jestem w tym momencie pełna emocji. Chciałabym podziękować wszystkim osobom, które uwierzyły w mój projekt, które doceniły moją pracę. Mogę powiedzieć jedno - projekt będzie dalej rozwijany. Pieniądze, które otrzymałam zostaną wydane na rozwój projektu, tak aby jutro było lepsze. Uwielbiam spędzać czas w laboratorium, uwielbiam eksperymentować, jest to moja ogromna pasja. Temat energii odnawialnej jest moim można powiedzieć moim konikiem. Połączenie tych dwóch elementów zadecydowało o tym, że postanowiłam wziąć udział w E(x)plory. W Konkursie Naukowym E(x)plory biorę udział po raz czwarty, a z tym projektem startowałam już po raz trzeci. Przed rokiem zdobyłam wyróżnienie uprawniające do udziału w konkursie w Stanach Zjednoczonych. Z roku na rok staram się coraz bardziej rozwinąć projekt, aby wyniki były jeszcze lepsze, a także aby koszty budowania tych ogniw były jak najniższe. Nauka nie jest dla mnie tylko nauką wzorów, definicji. Jest to dla mnie tak naprawdę poznawanie świata. Traktuję to jako klucz do tego aby zrozumieć jak funkcjonujemy, jak funkcjonuje świat, do lepszego wykorzystywania tego, aby jutro było lepsze. Zachęcam wszystkich do wystartowania w Konkursie Naukowym E(x)plory. To niesamowita przygoda. Można poznać cudownych młodych naukowców, którzy pokazują swoją pasję w tak różnych dziedzinach, że jest to naprawdę bardzo motywujące.

alt


- Odczuwam wielką radość i moją osobista, i w imieniu Ani - powiedziała dr inż. Jolanta Wolska, nauczycielka w II Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie, opiekun naukowy Anny Aldony Skierskiej, laureatki nagrody głównej. - To był konkurs, w którym projekty były bardzo różne, na okrutnie wysokim poziomie. Wielkie uznanie dla Jury, które , żeby obdarować tych młodych naukowców. Razem ciężko pracowałyśmy. Podczas tego finału, przez kilka dni, byliśmy otoczeni przez młodych ludzi, którzy chcą wycisnąć z życia coś więcej, że szukają rozwiązań, że chcą mieć swój głos w nauce. Nie jest tak, że oni się nie bawią. Oni się bawią i to bardzo dobrze, ale technologia XXI wieku nie zajmuje ich tak bardzo jak dochodzenie do rozwiązań, zadawanie pytań, szukanie odpowiedzi na pytania, na rozwój. Z Anią mamy mocną współpracę i przyjaźń między mentorem i podopieczną. Ania jako młody naukowiec ma w sobie wielki szacunek do autorytetów. Ma przepiękną umiejętność prezentowania siebie, wyników przy ogromnym potencjale i skromności, który niesie w sobie.


Podczas gali finałowej przyznano również nagrody specjalne i wyróżnienia, a także nagrodzono nauczycieli i szkołę.


- E(x)plory nie zwija się, E(x)plory rozwija się - powiedział Jarosław Wittstock, Wiceprezes Grupy LOTOS, mecenasa programu. - Cieszy się niesłabnącym powodzeniem i atrakcyjnością wśród młodych ludzi, ich nauczycieli, wychowawców. Bardzo z tego się cieszymy, bo to pokazuje, że mamy ogromny potencjał i coraz większe możliwości jako Polska, jako polskie firmy, a przede wszystkim polska młodzież. Pomysłowość młodzież wydaje się nieograniczona. Nie mi to oceniać, ale były przecieki z Jury, że wysoki poziom niezmiennie się utrzymuje, a nawet jest coraz wyższy. Można pozazdrościć uczestnikom konkursu umiejętności, zdolności przekraczanie barier, przełamywania stereotypów, tematów. To jest właśnie to co jest potrzebne, aby pchać ten świat do przodu i coraz wyżej. Z wielką przyjemnością sprawujemy patronat nad tym programem, z wielką przyjemnością i dumą wspieramy takie projekty i wydarzenia jak E(x)plory.

Laureaci Konkursu Naukowego E(x)plory
1. Nagroda główna, 10 000 zł - Anna Aldona Skierska ze Szczecina za projekt „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”

alt


2. Druga Nagroda, 7 000 zł - Szymon Kanikowski z Poznania za projekt „Wykrywacz raka”

alt


3. Trzecia Nagroda, 5 000 zł - Bartosz Piechocki z Poznania za projekt „Safe flight – innovative idea for a wing modification”

altWyróżnienia - wyjazdy na prestiżowe zagraniczne konkursy naukowe
Wyjazd na Science Summer Camp w Serbii - Agata Gaweł „MIX2 – nowy naturalny inhibitor oporności wielolekowej” oraz Sylwia Umińska i Dawid Parol „Wykorzystanie właściwości biobójczych ekstraktu żołędziowego w ekologicznym gospodarstwie rolniczym”.

altWyjazd na MILSET Expo-Science 2020 - Oskar Makowski „Ocena możliwości wykorzystania larw Zophobas moria do utylizacji styropianu na skalę przemysłową”, Michał Kaczmarek „Sygnalizator Zewnętrzny Palenia Odpadami Toksycznymi SZPOT”, Marcel Kijanka, Kacper Kiedos i Paweł Klecha "Komunikator Lorma”.

altWyjazd na International Science and Engineering Fair w Stanach Zjednoczonych - Bartosz Piechocki „Safe flight – innovative idea for a wing modification” i Piotr Walczak „Badania mechanizmów oddziaływania bakteriocyn na komórki bakterii na przykładzie acydocyny M”.

alt„Innowator jutra”
Oskar Makowski za projekt „Ocena możliwości wykorzystania larw Zophobas moria do utylizacji styropianu na skalę przemysłową”, w głosowaniu internetowym zgromadził 1168 głosów. Otrzymał bon w wysokości 2 000 zł na udział w wybranej przez siebie konferencji naukowej.

altNagrody specjalne
Nagroda Prezydenta Gdyni oraz banku Ochrony Środowiska - Mateusz Malikowski, Julia Kosińska, Kamila Wiśniewska z Torunia za projekt „Ibuprofen w środowisku: czy szkodzi roślinom? Na ratunek - fotokatalityczny reaktor przepływowy”

altaltNagroda Wrocławskiego Parku Technologicznego oraz Nagroda Firma DPD - Jacek Orszulik za projekt „BWSD – Bicycle Warning System for the Deaf”.

altaltNagroda Zakładów Farmaceutycznych Polpharma - Piotr Walczak z Warszawy za projekt „Badania mechanizmów oddziaływania bakteriocyn na komórki bakterii na przykładzie acydocyny M”

altNagroda Fundacji Zaawansowanych Technologii - Krzysztof Piotrowski z Białegostoku Nagrodą za Innowacje społeczną za projekt „Przystosowanie roweru trójkołowego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – zdalnie sterowany rower rehabilitacyjny”.


Nagroda Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - Michał Kaczmarek za projekt „Sygnalizator Zewnętrzny Palenia Odpadami Toksycznymi SZPOT”

Nagrody dla nauczycieli-opiekunów
Grażyna Linder z Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku
Grzegorz Nowik z Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
Dr Paweł Sobczak z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim
Joanna Poźniak z I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Gębika w Kwidzynie

Nagroda dla szkoły
Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim


alt

Laureaci głównych nagród w Konkursie Naukowym E(x)plory 2019


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież