Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdynia E(x)plory Week: Święto wynalazczości, święto innowacji

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 26 października 2019 10:54

Projekt Anny Aldony Skierskiej ze Szczecina „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne” zyskał największe uznanie jurorów i zdobył pierwszą nagrodę Konkursu Naukowego E(x)plory podczas 8. edycji Gdynia E(x)plory Week, której organizatorem była Fundację Zaawansowanych Technologii. - Jesteście nam, Lotosowi, Polsce bardzo potrzebni. Jesteśmy z was dumni - powiedział Jarosław Wittstock, Wiceprezes Grupy LOTOS, mecenasa programu, zwracając się do uczestników Konkursu Naukowego E(x)plory.


Gdynia E(x)plory Week to coroczne święto młodych naukowców podczas którego prezentowane są projekty badawcze młodych naukowców z całego kraju, dyskusje ekspertów dotyczące przyszłości polskich szkół oraz warsztaty i eksperymenty naukowe dla młodzieży.


Na Gdynia E(x)plory Week składają się Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory i Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory. W tym roku pojawiły się nowe elementy.
- W tej edycji mieliśmy kongres poświęcony w całości edukacji, to była dość duża nowość - powiedziała Weronika Regosz, promocja i PR Fundacji Zaawansowanych Technologii. - Wzięło w nim udział kilkudziesięciu panelistów, ekspertów z dziedziny edukacji i oświaty. W ciągu dwóch dni trwania kongresu toczyły się dość burzliwe dyskusje o przyszłości oświaty, zmian które możemy już dziś wprowadzać, żeby szkoły i edukacja wyglądały nieco inaczej. Nowością był peaching projektów naukowych. To były trzy godziny podczas których każdy młody naukowiec biorący udział w finale miał 3 minuty żeby przedstawić swój projekt jak najatrakcyjniej.


W Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2019 zaprezentowane zostały 33 projekty młodych naukowców z całej Polski, wyłonione spośród 177 zgłoszeń podczas 5 etapów regionalnych.
- Do programu E(x)plory zgłosiłem się ponieważ zawsze interesowało mnie dociekanie i sprawdzenie rzeczy, których jeszcze nikt nie sprawdzał - powiedział Alexander Pastuszyński, student Uniwersytetu Łódzkiego, do programu zgłosił się jeszcze jako uczeń III L.O. im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim, autor projektu „Czy kwas kawoiloizocytynowy izolowany z liści D. glomerata może wspomóc leczenie cukrzycy”. - Bardzo ciekawy jest również sam proces poznawania jak działa świat. I to mnie popchnęło w stronę uruchomienia swojego własnego projektu badawczego. Nad swoim projektem pracuję od drugiej klasy liceum. Mój projekt dotyczy związków pochodzenia naturalnego, które mogłyby wspomagać leczenie cukrzycy. Badałem inhibicję alfa amylazy ślinowej. Gdyby dało radę osiągnąć inhibicję alfa amylazy ślinowej, gdyby jakiś związek na nią oddziaływał w ten sposób, że zahamowywał jej aktywność, to mogłoby to wspomóc leczenie cukrzycy poprzez inny sposób niż podawanie insuliny. To pozwalałoby organizmowi cukrzyka przyswajać cukier w sposób stały i łagodny. Nauka jest dla mnie dużą frajdą, jestem w stanie poświęcić jej dużo czasu.


Projekty uczestników finału oceniło 18-osobowe Jury.
- Od kilku laty przyjeżdżam jako juror na E(x)plory i zawsze zwracam uwagę na ten ogromny entuzjazm - powiedział dr inż. Marcin Małuszyński, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, członek Jury Konkursu Naukowego E(x)plory 2019. - Ci młodzi ludzie są tak zaangażowani w przedstawienie swoich projektów, że nie można mieć wątpliwości co do tego, że oni to robią z pasją, nie zmuszani przez nikogo, że to jest po prostu to czym oni chcą się zajmować. To jest to co nie tyle mnie zaskakuje, ale powoduje, że ja naprawdę się cieszę, bo to jest to co ja lubię robić czyli pracować z pasją. To jest fenomenalne. Niektóre tematy, które pojawią się przy okazji każdej edycji są tak zaskakujące, że naprawdę nie jeden naukowiec może się trochę pouczyć. Ludzie przychodzący tu i pokazujący swoje osiągnięcia nigdy nie zwracają uwagi, że oni robią to dla pieniędzy, że w przyszłości będą zarabiać wielkie pieniądze, tylko, że wielokrotnie znaleźli jakiś problem, który chcą rozwiązać. Chcą pomóc starszym osobom, chcą pomóc niepełnosprawnym. W tym roku jest chłopak, który dla swojego brata opracował urządzenie, które wspiera rozwój osób niepełnosprawnych (chodzi o projekt Krzysztofs Piotrowskiego z Białegostoku „Przystosowanie roweru trójkołowego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – zdalnie sterowany rower rehabilitacyjny” - dop. TŁ). Uważam że to jest fenomenalne. To jest program, no bo explory czyli odkrywanie, który ma pomóc odkryć tych młodych ludzi, młodych naukowców, którzy chcą coś zrobić, coś fajnego, coś poprawnego, coś co poprawiłoby standard życia, jakość życia.


Podczas gali wręczania nagród przewodniczący Jury dr Wojciech Kuźmierkiewicz, Fundacja Naukowa Polpharmy, przyznał, że wybór laureatów był bardzo trudny i Jury najchętniej przyznałoby nagrody wszystkim. Ostatecznie nagrodę główną przyznano Annie Aldonie Skierskiej ze Szczecina za projekt „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”. Laureatka nagrody głównej otrzymała od Grupy Lotos, mecenasa programu, stypendium w wysokości 10 000 zł.


- Ta wiadomość jeszcze do końca do mnie nie dotarła - wyznała kilka minut po otrzymaniu nagrody Anna Aldona Skierska z klasy maturalnej w II Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie, autorka projektu „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”, zdobywczyni nagrody głównej w Konkursie Naukowym E(x)plory 2019. - Jestem w tym momencie pełna emocji. Chciałabym podziękować wszystkim osobom, które uwierzyły w mój projekt, które doceniły moją pracę. Mogę powiedzieć jedno - projekt będzie dalej rozwijany. Pieniądze, które otrzymałam zostaną wydane na rozwój projektu, tak aby jutro było lepsze. Uwielbiam spędzać czas w laboratorium, uwielbiam eksperymentować, jest to moja ogromna pasja. Temat energii odnawialnej jest moim można powiedzieć moim konikiem. Połączenie tych dwóch elementów zadecydowało o tym, że postanowiłam wziąć udział w E(x)plory. W Konkursie Naukowym E(x)plory biorę udział po raz czwarty, a z tym projektem startowałam już po raz trzeci. Przed rokiem zdobyłam wyróżnienie uprawniające do udziału w konkursie w Stanach Zjednoczonych. Z roku na rok staram się coraz bardziej rozwinąć projekt, aby wyniki były jeszcze lepsze, a także aby koszty budowania tych ogniw były jak najniższe. Nauka nie jest dla mnie tylko nauką wzorów, definicji. Jest to dla mnie tak naprawdę poznawanie świata. Traktuję to jako klucz do tego aby zrozumieć jak funkcjonujemy, jak funkcjonuje świat, do lepszego wykorzystywania tego, aby jutro było lepsze. Zachęcam wszystkich do wystartowania w Konkursie Naukowym E(x)plory. To niesamowita przygoda. Można poznać cudownych młodych naukowców, którzy pokazują swoją pasję w tak różnych dziedzinach, że jest to naprawdę bardzo motywujące.

alt


- Odczuwam wielką radość i moją osobista, i w imieniu Ani - powiedziała dr inż. Jolanta Wolska, nauczycielka w II Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie, opiekun naukowy Anny Aldony Skierskiej, laureatki nagrody głównej. - To był konkurs, w którym projekty były bardzo różne, na okrutnie wysokim poziomie. Wielkie uznanie dla Jury, które , żeby obdarować tych młodych naukowców. Razem ciężko pracowałyśmy. Podczas tego finału, przez kilka dni, byliśmy otoczeni przez młodych ludzi, którzy chcą wycisnąć z życia coś więcej, że szukają rozwiązań, że chcą mieć swój głos w nauce. Nie jest tak, że oni się nie bawią. Oni się bawią i to bardzo dobrze, ale technologia XXI wieku nie zajmuje ich tak bardzo jak dochodzenie do rozwiązań, zadawanie pytań, szukanie odpowiedzi na pytania, na rozwój. Z Anią mamy mocną współpracę i przyjaźń między mentorem i podopieczną. Ania jako młody naukowiec ma w sobie wielki szacunek do autorytetów. Ma przepiękną umiejętność prezentowania siebie, wyników przy ogromnym potencjale i skromności, który niesie w sobie.


Podczas gali finałowej przyznano również nagrody specjalne i wyróżnienia, a także nagrodzono nauczycieli i szkołę.


- E(x)plory nie zwija się, E(x)plory rozwija się - powiedział Jarosław Wittstock, Wiceprezes Grupy LOTOS, mecenasa programu. - Cieszy się niesłabnącym powodzeniem i atrakcyjnością wśród młodych ludzi, ich nauczycieli, wychowawców. Bardzo z tego się cieszymy, bo to pokazuje, że mamy ogromny potencjał i coraz większe możliwości jako Polska, jako polskie firmy, a przede wszystkim polska młodzież. Pomysłowość młodzież wydaje się nieograniczona. Nie mi to oceniać, ale były przecieki z Jury, że wysoki poziom niezmiennie się utrzymuje, a nawet jest coraz wyższy. Można pozazdrościć uczestnikom konkursu umiejętności, zdolności przekraczanie barier, przełamywania stereotypów, tematów. To jest właśnie to co jest potrzebne, aby pchać ten świat do przodu i coraz wyżej. Z wielką przyjemnością sprawujemy patronat nad tym programem, z wielką przyjemnością i dumą wspieramy takie projekty i wydarzenia jak E(x)plory.

Laureaci Konkursu Naukowego E(x)plory
1. Nagroda główna, 10 000 zł - Anna Aldona Skierska ze Szczecina za projekt „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”

alt


2. Druga Nagroda, 7 000 zł - Szymon Kanikowski z Poznania za projekt „Wykrywacz raka”

alt


3. Trzecia Nagroda, 5 000 zł - Bartosz Piechocki z Poznania za projekt „Safe flight – innovative idea for a wing modification”

alt



Wyróżnienia - wyjazdy na prestiżowe zagraniczne konkursy naukowe
Wyjazd na Science Summer Camp w Serbii - Agata Gaweł „MIX2 – nowy naturalny inhibitor oporności wielolekowej” oraz Sylwia Umińska i Dawid Parol „Wykorzystanie właściwości biobójczych ekstraktu żołędziowego w ekologicznym gospodarstwie rolniczym”.

alt



Wyjazd na MILSET Expo-Science 2020 - Oskar Makowski „Ocena możliwości wykorzystania larw Zophobas moria do utylizacji styropianu na skalę przemysłową”, Michał Kaczmarek „Sygnalizator Zewnętrzny Palenia Odpadami Toksycznymi SZPOT”, Marcel Kijanka, Kacper Kiedos i Paweł Klecha "Komunikator Lorma”.

alt



Wyjazd na International Science and Engineering Fair w Stanach Zjednoczonych - Bartosz Piechocki „Safe flight – innovative idea for a wing modification” i Piotr Walczak „Badania mechanizmów oddziaływania bakteriocyn na komórki bakterii na przykładzie acydocyny M”.

alt



„Innowator jutra”
Oskar Makowski za projekt „Ocena możliwości wykorzystania larw Zophobas moria do utylizacji styropianu na skalę przemysłową”, w głosowaniu internetowym zgromadził 1168 głosów. Otrzymał bon w wysokości 2 000 zł na udział w wybranej przez siebie konferencji naukowej.

alt



Nagrody specjalne
Nagroda Prezydenta Gdyni oraz banku Ochrony Środowiska - Mateusz Malikowski, Julia Kosińska, Kamila Wiśniewska z Torunia za projekt „Ibuprofen w środowisku: czy szkodzi roślinom? Na ratunek - fotokatalityczny reaktor przepływowy”

alt



alt



Nagroda Wrocławskiego Parku Technologicznego oraz Nagroda Firma DPD - Jacek Orszulik za projekt „BWSD – Bicycle Warning System for the Deaf”.

alt



alt



Nagroda Zakładów Farmaceutycznych Polpharma - Piotr Walczak z Warszawy za projekt „Badania mechanizmów oddziaływania bakteriocyn na komórki bakterii na przykładzie acydocyny M”

alt



Nagroda Fundacji Zaawansowanych Technologii - Krzysztof Piotrowski z Białegostoku Nagrodą za Innowacje społeczną za projekt „Przystosowanie roweru trójkołowego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – zdalnie sterowany rower rehabilitacyjny”.


Nagroda Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - Michał Kaczmarek za projekt „Sygnalizator Zewnętrzny Palenia Odpadami Toksycznymi SZPOT”

Nagrody dla nauczycieli-opiekunów
Grażyna Linder z Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku
Grzegorz Nowik z Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
Dr Paweł Sobczak z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim
Joanna Poźniak z I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Gębika w Kwidzynie

Nagroda dla szkoły
Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim


alt

Laureaci głównych nagród w Konkursie Naukowym E(x)plory 2019


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież