Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdynia E(x)plory Week: Święto wynalazczości, święto innowacji

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 26 października 2019 10:54

Projekt Anny Aldony Skierskiej ze Szczecina „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne” zyskał największe uznanie jurorów i zdobył pierwszą nagrodę Konkursu Naukowego E(x)plory podczas 8. edycji Gdynia E(x)plory Week, której organizatorem była Fundację Zaawansowanych Technologii. - Jesteście nam, Lotosowi, Polsce bardzo potrzebni. Jesteśmy z was dumni - powiedział Jarosław Wittstock, Wiceprezes Grupy LOTOS, mecenasa programu, zwracając się do uczestników Konkursu Naukowego E(x)plory.


Gdynia E(x)plory Week to coroczne święto młodych naukowców podczas którego prezentowane są projekty badawcze młodych naukowców z całego kraju, dyskusje ekspertów dotyczące przyszłości polskich szkół oraz warsztaty i eksperymenty naukowe dla młodzieży.


Na Gdynia E(x)plory Week składają się Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory i Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory. W tym roku pojawiły się nowe elementy.
- W tej edycji mieliśmy kongres poświęcony w całości edukacji, to była dość duża nowość - powiedziała Weronika Regosz, promocja i PR Fundacji Zaawansowanych Technologii. - Wzięło w nim udział kilkudziesięciu panelistów, ekspertów z dziedziny edukacji i oświaty. W ciągu dwóch dni trwania kongresu toczyły się dość burzliwe dyskusje o przyszłości oświaty, zmian które możemy już dziś wprowadzać, żeby szkoły i edukacja wyglądały nieco inaczej. Nowością był peaching projektów naukowych. To były trzy godziny podczas których każdy młody naukowiec biorący udział w finale miał 3 minuty żeby przedstawić swój projekt jak najatrakcyjniej.


W Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2019 zaprezentowane zostały 33 projekty młodych naukowców z całej Polski, wyłonione spośród 177 zgłoszeń podczas 5 etapów regionalnych.
- Do programu E(x)plory zgłosiłem się ponieważ zawsze interesowało mnie dociekanie i sprawdzenie rzeczy, których jeszcze nikt nie sprawdzał - powiedział Alexander Pastuszyński, student Uniwersytetu Łódzkiego, do programu zgłosił się jeszcze jako uczeń III L.O. im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim, autor projektu „Czy kwas kawoiloizocytynowy izolowany z liści D. glomerata może wspomóc leczenie cukrzycy”. - Bardzo ciekawy jest również sam proces poznawania jak działa świat. I to mnie popchnęło w stronę uruchomienia swojego własnego projektu badawczego. Nad swoim projektem pracuję od drugiej klasy liceum. Mój projekt dotyczy związków pochodzenia naturalnego, które mogłyby wspomagać leczenie cukrzycy. Badałem inhibicję alfa amylazy ślinowej. Gdyby dało radę osiągnąć inhibicję alfa amylazy ślinowej, gdyby jakiś związek na nią oddziaływał w ten sposób, że zahamowywał jej aktywność, to mogłoby to wspomóc leczenie cukrzycy poprzez inny sposób niż podawanie insuliny. To pozwalałoby organizmowi cukrzyka przyswajać cukier w sposób stały i łagodny. Nauka jest dla mnie dużą frajdą, jestem w stanie poświęcić jej dużo czasu.


Projekty uczestników finału oceniło 18-osobowe Jury.
- Od kilku laty przyjeżdżam jako juror na E(x)plory i zawsze zwracam uwagę na ten ogromny entuzjazm - powiedział dr inż. Marcin Małuszyński, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, członek Jury Konkursu Naukowego E(x)plory 2019. - Ci młodzi ludzie są tak zaangażowani w przedstawienie swoich projektów, że nie można mieć wątpliwości co do tego, że oni to robią z pasją, nie zmuszani przez nikogo, że to jest po prostu to czym oni chcą się zajmować. To jest to co nie tyle mnie zaskakuje, ale powoduje, że ja naprawdę się cieszę, bo to jest to co ja lubię robić czyli pracować z pasją. To jest fenomenalne. Niektóre tematy, które pojawią się przy okazji każdej edycji są tak zaskakujące, że naprawdę nie jeden naukowiec może się trochę pouczyć. Ludzie przychodzący tu i pokazujący swoje osiągnięcia nigdy nie zwracają uwagi, że oni robią to dla pieniędzy, że w przyszłości będą zarabiać wielkie pieniądze, tylko, że wielokrotnie znaleźli jakiś problem, który chcą rozwiązać. Chcą pomóc starszym osobom, chcą pomóc niepełnosprawnym. W tym roku jest chłopak, który dla swojego brata opracował urządzenie, które wspiera rozwój osób niepełnosprawnych (chodzi o projekt Krzysztofs Piotrowskiego z Białegostoku „Przystosowanie roweru trójkołowego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – zdalnie sterowany rower rehabilitacyjny” - dop. TŁ). Uważam że to jest fenomenalne. To jest program, no bo explory czyli odkrywanie, który ma pomóc odkryć tych młodych ludzi, młodych naukowców, którzy chcą coś zrobić, coś fajnego, coś poprawnego, coś co poprawiłoby standard życia, jakość życia.


Podczas gali wręczania nagród przewodniczący Jury dr Wojciech Kuźmierkiewicz, Fundacja Naukowa Polpharmy, przyznał, że wybór laureatów był bardzo trudny i Jury najchętniej przyznałoby nagrody wszystkim. Ostatecznie nagrodę główną przyznano Annie Aldonie Skierskiej ze Szczecina za projekt „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”. Laureatka nagrody głównej otrzymała od Grupy Lotos, mecenasa programu, stypendium w wysokości 10 000 zł.


- Ta wiadomość jeszcze do końca do mnie nie dotarła - wyznała kilka minut po otrzymaniu nagrody Anna Aldona Skierska z klasy maturalnej w II Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie, autorka projektu „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”, zdobywczyni nagrody głównej w Konkursie Naukowym E(x)plory 2019. - Jestem w tym momencie pełna emocji. Chciałabym podziękować wszystkim osobom, które uwierzyły w mój projekt, które doceniły moją pracę. Mogę powiedzieć jedno - projekt będzie dalej rozwijany. Pieniądze, które otrzymałam zostaną wydane na rozwój projektu, tak aby jutro było lepsze. Uwielbiam spędzać czas w laboratorium, uwielbiam eksperymentować, jest to moja ogromna pasja. Temat energii odnawialnej jest moim można powiedzieć moim konikiem. Połączenie tych dwóch elementów zadecydowało o tym, że postanowiłam wziąć udział w E(x)plory. W Konkursie Naukowym E(x)plory biorę udział po raz czwarty, a z tym projektem startowałam już po raz trzeci. Przed rokiem zdobyłam wyróżnienie uprawniające do udziału w konkursie w Stanach Zjednoczonych. Z roku na rok staram się coraz bardziej rozwinąć projekt, aby wyniki były jeszcze lepsze, a także aby koszty budowania tych ogniw były jak najniższe. Nauka nie jest dla mnie tylko nauką wzorów, definicji. Jest to dla mnie tak naprawdę poznawanie świata. Traktuję to jako klucz do tego aby zrozumieć jak funkcjonujemy, jak funkcjonuje świat, do lepszego wykorzystywania tego, aby jutro było lepsze. Zachęcam wszystkich do wystartowania w Konkursie Naukowym E(x)plory. To niesamowita przygoda. Można poznać cudownych młodych naukowców, którzy pokazują swoją pasję w tak różnych dziedzinach, że jest to naprawdę bardzo motywujące.

alt


- Odczuwam wielką radość i moją osobista, i w imieniu Ani - powiedziała dr inż. Jolanta Wolska, nauczycielka w II Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie, opiekun naukowy Anny Aldony Skierskiej, laureatki nagrody głównej. - To był konkurs, w którym projekty były bardzo różne, na okrutnie wysokim poziomie. Wielkie uznanie dla Jury, które , żeby obdarować tych młodych naukowców. Razem ciężko pracowałyśmy. Podczas tego finału, przez kilka dni, byliśmy otoczeni przez młodych ludzi, którzy chcą wycisnąć z życia coś więcej, że szukają rozwiązań, że chcą mieć swój głos w nauce. Nie jest tak, że oni się nie bawią. Oni się bawią i to bardzo dobrze, ale technologia XXI wieku nie zajmuje ich tak bardzo jak dochodzenie do rozwiązań, zadawanie pytań, szukanie odpowiedzi na pytania, na rozwój. Z Anią mamy mocną współpracę i przyjaźń między mentorem i podopieczną. Ania jako młody naukowiec ma w sobie wielki szacunek do autorytetów. Ma przepiękną umiejętność prezentowania siebie, wyników przy ogromnym potencjale i skromności, który niesie w sobie.


Podczas gali finałowej przyznano również nagrody specjalne i wyróżnienia, a także nagrodzono nauczycieli i szkołę.


- E(x)plory nie zwija się, E(x)plory rozwija się - powiedział Jarosław Wittstock, Wiceprezes Grupy LOTOS, mecenasa programu. - Cieszy się niesłabnącym powodzeniem i atrakcyjnością wśród młodych ludzi, ich nauczycieli, wychowawców. Bardzo z tego się cieszymy, bo to pokazuje, że mamy ogromny potencjał i coraz większe możliwości jako Polska, jako polskie firmy, a przede wszystkim polska młodzież. Pomysłowość młodzież wydaje się nieograniczona. Nie mi to oceniać, ale były przecieki z Jury, że wysoki poziom niezmiennie się utrzymuje, a nawet jest coraz wyższy. Można pozazdrościć uczestnikom konkursu umiejętności, zdolności przekraczanie barier, przełamywania stereotypów, tematów. To jest właśnie to co jest potrzebne, aby pchać ten świat do przodu i coraz wyżej. Z wielką przyjemnością sprawujemy patronat nad tym programem, z wielką przyjemnością i dumą wspieramy takie projekty i wydarzenia jak E(x)plory.

Laureaci Konkursu Naukowego E(x)plory
1. Nagroda główna, 10 000 zł - Anna Aldona Skierska ze Szczecina za projekt „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”

alt


2. Druga Nagroda, 7 000 zł - Szymon Kanikowski z Poznania za projekt „Wykrywacz raka”

alt


3. Trzecia Nagroda, 5 000 zł - Bartosz Piechocki z Poznania za projekt „Safe flight – innovative idea for a wing modification”

altWyróżnienia - wyjazdy na prestiżowe zagraniczne konkursy naukowe
Wyjazd na Science Summer Camp w Serbii - Agata Gaweł „MIX2 – nowy naturalny inhibitor oporności wielolekowej” oraz Sylwia Umińska i Dawid Parol „Wykorzystanie właściwości biobójczych ekstraktu żołędziowego w ekologicznym gospodarstwie rolniczym”.

altWyjazd na MILSET Expo-Science 2020 - Oskar Makowski „Ocena możliwości wykorzystania larw Zophobas moria do utylizacji styropianu na skalę przemysłową”, Michał Kaczmarek „Sygnalizator Zewnętrzny Palenia Odpadami Toksycznymi SZPOT”, Marcel Kijanka, Kacper Kiedos i Paweł Klecha "Komunikator Lorma”.

altWyjazd na International Science and Engineering Fair w Stanach Zjednoczonych - Bartosz Piechocki „Safe flight – innovative idea for a wing modification” i Piotr Walczak „Badania mechanizmów oddziaływania bakteriocyn na komórki bakterii na przykładzie acydocyny M”.

alt„Innowator jutra”
Oskar Makowski za projekt „Ocena możliwości wykorzystania larw Zophobas moria do utylizacji styropianu na skalę przemysłową”, w głosowaniu internetowym zgromadził 1168 głosów. Otrzymał bon w wysokości 2 000 zł na udział w wybranej przez siebie konferencji naukowej.

altNagrody specjalne
Nagroda Prezydenta Gdyni oraz banku Ochrony Środowiska - Mateusz Malikowski, Julia Kosińska, Kamila Wiśniewska z Torunia za projekt „Ibuprofen w środowisku: czy szkodzi roślinom? Na ratunek - fotokatalityczny reaktor przepływowy”

altaltNagroda Wrocławskiego Parku Technologicznego oraz Nagroda Firma DPD - Jacek Orszulik za projekt „BWSD – Bicycle Warning System for the Deaf”.

altaltNagroda Zakładów Farmaceutycznych Polpharma - Piotr Walczak z Warszawy za projekt „Badania mechanizmów oddziaływania bakteriocyn na komórki bakterii na przykładzie acydocyny M”

altNagroda Fundacji Zaawansowanych Technologii - Krzysztof Piotrowski z Białegostoku Nagrodą za Innowacje społeczną za projekt „Przystosowanie roweru trójkołowego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – zdalnie sterowany rower rehabilitacyjny”.


Nagroda Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - Michał Kaczmarek za projekt „Sygnalizator Zewnętrzny Palenia Odpadami Toksycznymi SZPOT”

Nagrody dla nauczycieli-opiekunów
Grażyna Linder z Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku
Grzegorz Nowik z Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
Dr Paweł Sobczak z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim
Joanna Poźniak z I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Gębika w Kwidzynie

Nagroda dla szkoły
Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim


alt

Laureaci głównych nagród w Konkursie Naukowym E(x)plory 2019


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież