W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Reklama
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

XI Przegląd Małych Form Teatralnych

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 23 października 2019 19:10

XI Przegląd Małych Form Teatralnych Dzieci i Młodzieży z Trudnościami w Porozumiewaniu się tradycyjnie był finałowym punktem obchodów międzynarodowego miesiąca komunikacji alternatywnej i wspomagającej (ACC). Na scenie klubu Żak wystąpiło 7 grup uczniów mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się oraz gościnnie Grupa Teatralna "A może...".


Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). W tym roku wszystkie wydarzenia odbywały się pod hasłem "Komunikacja bez barier. Dostępność komunikacyjna dla wszystkich". AAC to grupa metod, które umożliwiają osobom niemówiącym lub mówiącym w ograniczonym stopniu porozumiewać się z otoczeniem. AAC pomaga osobom z zaburzeniami mowy wyrażać swoje myśli, uczucia oraz podejmować samodzielne decyzje wykorzystując systemy znaków i gestów pozwalających na porozumiewanie się osób niemówiących.

alt

Grupa teatralna "A może..." - "Jedziemy na teatry"


Jak co roku przez cały październik wiele akcji podnoszących świadomość społeczną dotyczącą użytkowników AAC zorganizowało Przedszkole Specjalne Nr 77 Dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym. 6 października w przedszkolu świętowano Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. W Bibliotece Manhattan po raz kolejny odbyło się spotkanie z książką. Dzieci z Przedszkola nr 77 wspólnie z dziećmi z Przedszkola nr 81 wzięły udział w zajęciach z czytania uczestniczącego.

alt

Przedszkole o Profilu Terapeutycznym nr 72 w Gdańsku - "Cztery pory roku"


Finałem październikowych akcji był już po raz jedenasty Przegląd Małych Form Teatralnych Dzieci i Młodzieży z Trudnościami w Porozumiewaniu się. Patronem przeglądu jest Wanda Chotomska, której twórczość inspirowała małe formy teatralne wystawiane podczas poprzednich edycji przeglądu. W trakcie swoich występów mali artyści wykorzystywali różne techniki komunikacji wspomagającej. W tym roku uczestnikom przeglądu towarzyszył Miś, bohater książki napisanej przez Katarzynę Sadowską, który był motywem przewodnim XI Przeglądu. Przeglądowi towarzyszyła Biblioteka AAC, w której znajdują się książki dla dzieci, które mają trudności w werbalnym porozumiewaniu się.

alt

Przedszkole nr 78 przy SOSW nr 2 w Gdańsku - "Piękna i Bestia"


- Impreza na dobre wpisała się do kalendarza październikowych imprez, bo już po raz jedenasty spotkaliśmy się na Przeglądzie Małych Form Teatralnych - powiedziała Katarzyna Sadowska, oligofrenopeda, wychowawca grupy Przedszkolu Nr 77 Dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym, terapeuta komunikacji alternatywnej i wspomagającej. - Mamy to zapisane w spuściźnie pani Wandy Chotomskiej, z którą razem to zaczynałyśmy. I ku Jej Pamięci będziemy to kontynuować. Występy dzieci robią duże wrażenie. Dzieciaki nawet jeśli nie potrafią mówić i wyrazić słowami tego co czują, tego co myślą, to przecież doskonale potrafią to zrobić muzyką, ciałem, tańcem, rękoma, obrazkami, na wszelkie możliwe sposoby. A my im pomagamy. W tym roku mieliśmy okazję gościć Teatr "A może...", w którym występują dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną, który wystąpił jako nasz support. Myślę, że się wszystkim podobało, bo na mnie zrobiło ogromne wrażenie. Teatr jest magiczny. Tutaj można być każdym. Można być każdym i jeśli robi się to z przekonaniem to człowiek staje się wiarygodny. Nie wiem jak w innych placówkach, ale nasz dzieci bardzo to przeżywają. To jest nobilitacja móc wystąpić w przeglądzie. Jest oczywiście stres, ale jest też radość. Niektórym dzieciom trudno jest utrzymać emocje z radości, że mogą wystąpić na prawdziwej scenie. To jest prawdziwy teatr.

Na scenie zaprezentowały się
Grupa teatralna "A może..." - "Jedziemy na teatry"

altSpecjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem - "Zróbmy skok"

altPrzedszkole o Profilu Terapeutycznym nr 72 w Gdańsku - "Cztery pory roku"

altSpecjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Gdyni - "Czerwony Kapturek"

altPrzedszkole nr 78 przy SOSW nr 2 w Gdańsku - "Piękna i Bestia"

altPrzedszkole dla Dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi nr 40 w Gdańsku - "Kolorowe podwórko"

altPrzedszkole nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Gdańsku - "Miś i szal"

altSzkoła Podstawowa nr 37 w Gdańsku - "Miś idzie do szkoły"

altTomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież