Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wiosenne (nie)dyskrecje - słupskie rady posła Rutki

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
sobota, 02 listopada 2019 18:28

altPoseł SLD, koordynator "Wiosny RB" w Gdyni i Słupsku, Marek Rutka, nie ujawniał w kampanii parlamentarnej, że jego polityczny przełożony Robert Biedroń, powoływał go do dwóch rad nadzorczych spółek komunalnych w Słupsku - Słupskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i "Wodociągów Słupsk". - Pan Rutka nie informował rady dzielnicy Redłowo o swoim zaangażowaniu w sprawy spółek komunalnych w Słupsku - mówi "Gazecie Gdańskiej" Marcin Strzelczyk, b. przewodniczący tej rady.


Marek Rutka, progresywny lewicowiec, jeden z donatorów fundacji Instytut Myśli Demokratycznej, która organizowała wiece partyjne ugrupowania "Wiosna", w studio TVP 3 Gdańsk domagał się transparentności. Za wyborem M. Rutki opowiedziało się 7929 obywateli, w tym 3927 gdynian i tylko 805 słupszczan. Może byłoby więcej, gdyby wiedzieli jak asystent Roberta Biedronia radził sobie z nadzorowaniem słupskich spółek komunalnych...


"Gazeta Gdańska" postanowiła spełnić oczekiwanie nowego parlamentarzysty. To efekt lektury programu "Wiosny Roberta Biedronia", w którym czytamy, że lokalne media, które w swojej działalności promują demokrację i "patrzą władzy na ręce będą mogły liczyć na wsparcie finansowe w postaci grantów".


Z oficjalnego życiorysu posła można się dowiedzieć, że już w młodzieżówce SLD aktywnie wspierał zwycięską kampanię prezydencką Aleksandra Kwaśniewskiego, a zdobyte wtedy doświadczenie polityczne dyskontował w radach dzielnic w Gdyni. Od 2013 roku M. Rutka sprawdzał się w roli społecznego asystenta posła Biedronia. Wśród politycznych osiągnięć detalicznych wymienia protesty pod sądem rejonowym w Gdyni Na stronie partii występuje jako koordynator "Wiosny RB" w Gdyni i Słupsku. Jak własnoręcznie napisał "Robert Biedroń nie bał się podejmować odważnych i często trudnych decyzji przejmując jedno z najbardziej zadłużonych miast w Polsce".


Asystent R. Biedronia, socjolog i ekonomista z Gdyni, odwagi prezydenta doświadczył osobiście. Kilka miesięcy po wyborach samorządowych b. asystent społeczny posła Ruchu Palikota został bowiem członkiem rady nadzorczej spółki komunalnej Słupskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Powołanie w skład tego gremium M. Rutka otrzymał 8 czerwca 2015 roku. Będąc członkiem organu nadzoru uczestniczył w wyborze nowego prezesa spółki miejskiej. Z trzech zakwalifikowanych kandydatów, po uzgodnieniu z Robertem Biedroniem, rada wybrała przedsiębiorcę z branży rolniczo-spożywczej, trzeba trafu szefa klubu radnych Roberta Biedronia, Krzysztofa Kido. Był to z pewnością najlepszy kandydat.


Doświadczenie zdobyte w nadzorze nad pracą zarządu STBS zaprocentowało kolejnymi decyzjami prezydenta Słupska. Jak wynika ze wzmianek w KRS z funkcji w STBS M. Rutka został wykreślony 11 października 2016 roku, ale na brak zaufania szefa nie mógł narzekać, bo z woli R. Biedronia już 22 sierpnia 2016 rejestr sądowy ujawnia jego obecność w radzie nadzorczej spółki komunalnej "Wodociągi Słupsk". Obejmuje w niej funkcję przewodniczącego i sprawuje ją później równolegle z koordynacją "Wiosny RB" w Słupsku.


"Wodociągi Słupsk" to dobra spółka i dobrze swojemu zarządowi płacąca. Prezes A. Wójtowicz pokwitował za 2018 rok blisko 240 tys. złotych, podobnie główna księgowa, też członek jej zarządu. To więcej o ok. 80 tys. zł niż prezes K. Kido w STBS, który i tak chętnie i z przekonaniem, podobnie jak M. Rutka, łożył na rozwój Instytutu Myśli Demokratycznej, którego fundatorem pod zaskakującym lęborskim adresem był Robert Biedroń.


W radzie nadzorczej wodociągów M. Rutka zastąpił b. wiceprezydenta Ryszarda Kwiatkowskiego, którego powołano do rady spółki w Jezierzycach, a partnerem M. Rutki w radzie został m.in. b. wicemarszałek pomorski z PSL, Czesław Elzanowski.


Jakkolwiek STBS czy "Wodociągi Słupsk" to nie gdańskie lotnisko czy Saur Neptun Gdańsk, ale w ramach strefy gospodarczo-politycznej kontrolowanej przez R. Biedronia, Marek Rutka mógł łączyć umiejętności zawodowe z biegłością polityczno-partyjną i zwiększyć swoje dochody o ok. 100 tys. złotych.


Nie wiadomo dlaczego poseł Marek Rutka domagając się transparentności skąpił jej wyborcom na temat własnej praktyki gospodarczej, którą w Słupsku zapewnił mu swoimi decyzjami senior jego politycznego szczepu? Czy z obsługą miejskiego kapitału źle do twarzy nowym socjalistom?
Z programu R. Biedronia wynika, że czas na inwestycje w człowieka, a samorządy potrafią wydawać środki efektywniej niż rząd. Przy czym płace ich prominentów mają być jawne, co słupski koordynator "Wiosny RB" mógłby udowodnić na własnym przykładzie.


Już raz "GG" spojrzała na polityczne ręce Biedronia i nie wydały się one całkowicie czyste. Europoseł miał kłopot z rzetelnością oświadczeń majątkowych, nadto w radzie Instytutu Myśli Demokratycznej nadzorował jako członka swojego zarządu, Krzysztofa Śmiszka, z którym tworzy progresywną rodzinę.


Finansowaniem Instytutu Myśli Demokratycznej, który... miał finansować imprezy partyjne "Wiosny", partii, której jeszcze wtedy formalnie nie było, zajmuje się obecnie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

(gg,st)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież