ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 grudnia 2020 08:50

Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz złożyli radni PiS.


– Zawiadomienie dotyczy zbadania, czy doszło do przekroczenia uprawnień przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz w związku z wykorzystaniem majątku gminy do działalności politycznej, czyli w zakresie realizacji zadań własnych gminy – informuje Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu radnych PiS, którego zdaniem wyłączając oświetlenie obiektów, świadczących o atrakcyjności miasta, prezydent wykorzystała majątek Gdańska w celu politycznym.


Chodzi o wtorkowe wyłączenie iluminacji świetlnych oraz oświetlenia części budynków publicznych. Akcję przeprowadzili włodarze samorządowi w stu miastach 1 grudnia br. Polegała ona na wyłączeniu na godzinę oświetlenia i iluminacji budowli, m.in. przy Ratuszu Staromiejskim, Centrum św. Jana, bazylice Mariackiej, kościele św. Katarzyny, fontannie Neptuna, a także napis "Gdańsk" przy kładce na Ołowiance. W Sopocie wygaszono lampy oświetlające molo oraz budynek Urzędu Miasta. W ciemności pogrążył się Skwer Kościuszki w Gdyni do oceanarium i Teatr Muzyczny.


Zorganizowało akcję stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski". Żądają przerwania przez parlament procesu legislacyjnego nad ustawą, która ma ich zdaniem ograniczyć udział samorządów we wpływach z podatków PIT i CIT. 28 października br. Sejm przyjął tę ustawę. Jest na etapie procedowania przez Senat. Prezydenci i burmistrzowie oczekują od premiera Mateusza Morawieckiego skierowania do Sejmu RP inicjatywy ustawodawczej stowarzyszenia o zwiększeniu udziałów samorządów w podatku PIT z 38,16 proc. do 48,16 proc. aby te jednostki mogły realizować swoje zadania. Ich niepokój budzi też groźba zawetowania unijnych ram finansowych i wyłączeniu nas z tzw. funduszu odbudowy po ewentualnym prowizorium budżetowym dla UE.
– Akcja miała zwrócić uwagę na bardzo trudną sytuację finansową samorządów. To nie jest sytuacja naszych mieszkańców. W symboliczny sposób, wygaszając w takich miejscach, żeby nie powodować zagrożenia dla życia i zdrowia obywateli, chcieliśmy pokazać, jak trudna jest sytuacja finansowa samorządów, że być może niebawem będziemy musieli decydować o tym, czy wyłączać światła, czy rezygnować z zajęć w szkołach, czy też w inny sposób ciąć budżety. Każdego tygodnia składam zawiadomienia do prokuratury i różne są ich losy. Zobaczymy – tłumaczyła na konferencji prasowej Dulkiewicz.
– Funkcjonariusz publiczny, jakim jest też prezydent miasta, jest zobowiązany do tego, aby zabezpieczyć potrzeby mieszkańców, a nie udzielać się w protestach politycznych, wykorzystując do tego majątek publiczny – ripostował radny Koralewski.


Z kolei radny Przemysław Majewski uważa, że prezydent Aleksandra Dulkiewicz, włączając się w akcję protestacyjną samorządowców, nadużyła swoich uprawnień i stworzyła zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska.


Ustawa o samorządzie gminnym w art. 7 wskazuje, że do zadań własnych gminy należy m.in. dbanie o ulice i chodniki, opieka nad zabytkami, ochrona porządku publicznego i utrzymanie obiektów gminnych, administracyjnych i urządzeń użyteczności publicznej.
- Obawiamy się, że pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz, pod pretekstem oszczędności, może wyłączyć oświetlenie ulic, co w oczywisty sposób zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. To rzecz niewyobrażalna. Dlatego zwróciliśmy się do prokuratury, aby zbadała, czy takie świadome zapowiedzi prezydent Gdańska nie są działaniami niezgodnymi z prawem - powiedział radny PiS Andrzej Skiba, który przypomniał na briefingu, że Gdańsk dysponuje kilkumiliardowym budżetem. Zadanie, jakim jest oświetlenie ulic, dróg, obiektów, mieści się w kwocie ok. 30 milionów złotych.


Radni opozycji proponują w pierwszej kolejności ograniczenie wydatków na promocję miasta i proponują pomoc w znalezieniu oszczędności.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież