Małgorzata Tarasiewicz odznaczona krzyżem komandorskim Orderu Odrodzen... » W sobotę 15 stycznia we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego,... Zbigniew Kuźmiuk: Energetyczny pistolet przystawiony do głowy na konce... » Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, b. polity... Partnerska Cedrowa » Przebudowa znaczącego dla dzielnic Ujeścisko i Łostowice, ale peryferyjnego dla aglomeracji traktu k... Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ... Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Zarządu PKN ORLEN- Nowe informacje, dotyczące Lotosu i jego f... „Wejście w historię”: kamień graniczny z granicy polsko-niemieckiej sp... » 13 stycznia 2022 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało kolejną odsłonę cyklu „Wejści... Pomorskie na trzecim miejscu w kraju pod względem wystawionych e-skier... » Blisko 4 miliony elektronicznych skierowań zostało wystawionych w województwie pomorskim w trakcie p... Sto lat Gedanii - a stadion... » Każde świadectwo dotyczące przeszłości polskich gdańszczan, ich działalności i życia powinno być chr...
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
środa, 19 stycznia 2022 14:53
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
środa, 19 stycznia 2022 20:33
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
Siatkarze Trefla wygrali pierwszy mecz w 2022 roku. Podopieczni
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta włoskich mórz
wtorek, 11 stycznia 2022 12:02
Artysta włoskich mórz
Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w Przemyślu, ale uważany

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 grudnia 2020 08:50

Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz złożyli radni PiS.


– Zawiadomienie dotyczy zbadania, czy doszło do przekroczenia uprawnień przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz w związku z wykorzystaniem majątku gminy do działalności politycznej, czyli w zakresie realizacji zadań własnych gminy – informuje Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu radnych PiS, którego zdaniem wyłączając oświetlenie obiektów, świadczących o atrakcyjności miasta, prezydent wykorzystała majątek Gdańska w celu politycznym.


Chodzi o wtorkowe wyłączenie iluminacji świetlnych oraz oświetlenia części budynków publicznych. Akcję przeprowadzili włodarze samorządowi w stu miastach 1 grudnia br. Polegała ona na wyłączeniu na godzinę oświetlenia i iluminacji budowli, m.in. przy Ratuszu Staromiejskim, Centrum św. Jana, bazylice Mariackiej, kościele św. Katarzyny, fontannie Neptuna, a także napis "Gdańsk" przy kładce na Ołowiance. W Sopocie wygaszono lampy oświetlające molo oraz budynek Urzędu Miasta. W ciemności pogrążył się Skwer Kościuszki w Gdyni do oceanarium i Teatr Muzyczny.


Zorganizowało akcję stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski". Żądają przerwania przez parlament procesu legislacyjnego nad ustawą, która ma ich zdaniem ograniczyć udział samorządów we wpływach z podatków PIT i CIT. 28 października br. Sejm przyjął tę ustawę. Jest na etapie procedowania przez Senat. Prezydenci i burmistrzowie oczekują od premiera Mateusza Morawieckiego skierowania do Sejmu RP inicjatywy ustawodawczej stowarzyszenia o zwiększeniu udziałów samorządów w podatku PIT z 38,16 proc. do 48,16 proc. aby te jednostki mogły realizować swoje zadania. Ich niepokój budzi też groźba zawetowania unijnych ram finansowych i wyłączeniu nas z tzw. funduszu odbudowy po ewentualnym prowizorium budżetowym dla UE.
– Akcja miała zwrócić uwagę na bardzo trudną sytuację finansową samorządów. To nie jest sytuacja naszych mieszkańców. W symboliczny sposób, wygaszając w takich miejscach, żeby nie powodować zagrożenia dla życia i zdrowia obywateli, chcieliśmy pokazać, jak trudna jest sytuacja finansowa samorządów, że być może niebawem będziemy musieli decydować o tym, czy wyłączać światła, czy rezygnować z zajęć w szkołach, czy też w inny sposób ciąć budżety. Każdego tygodnia składam zawiadomienia do prokuratury i różne są ich losy. Zobaczymy – tłumaczyła na konferencji prasowej Dulkiewicz.
– Funkcjonariusz publiczny, jakim jest też prezydent miasta, jest zobowiązany do tego, aby zabezpieczyć potrzeby mieszkańców, a nie udzielać się w protestach politycznych, wykorzystując do tego majątek publiczny – ripostował radny Koralewski.


Z kolei radny Przemysław Majewski uważa, że prezydent Aleksandra Dulkiewicz, włączając się w akcję protestacyjną samorządowców, nadużyła swoich uprawnień i stworzyła zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska.


Ustawa o samorządzie gminnym w art. 7 wskazuje, że do zadań własnych gminy należy m.in. dbanie o ulice i chodniki, opieka nad zabytkami, ochrona porządku publicznego i utrzymanie obiektów gminnych, administracyjnych i urządzeń użyteczności publicznej.
- Obawiamy się, że pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz, pod pretekstem oszczędności, może wyłączyć oświetlenie ulic, co w oczywisty sposób zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. To rzecz niewyobrażalna. Dlatego zwróciliśmy się do prokuratury, aby zbadała, czy takie świadome zapowiedzi prezydent Gdańska nie są działaniami niezgodnymi z prawem - powiedział radny PiS Andrzej Skiba, który przypomniał na briefingu, że Gdańsk dysponuje kilkumiliardowym budżetem. Zadanie, jakim jest oświetlenie ulic, dróg, obiektów, mieści się w kwocie ok. 30 milionów złotych.


Radni opozycji proponują w pierwszej kolejności ograniczenie wydatków na promocję miasta i proponują pomoc w znalezieniu oszczędności.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież