3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 grudnia 2020 08:50

Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz złożyli radni PiS.


– Zawiadomienie dotyczy zbadania, czy doszło do przekroczenia uprawnień przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz w związku z wykorzystaniem majątku gminy do działalności politycznej, czyli w zakresie realizacji zadań własnych gminy – informuje Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu radnych PiS, którego zdaniem wyłączając oświetlenie obiektów, świadczących o atrakcyjności miasta, prezydent wykorzystała majątek Gdańska w celu politycznym.


Chodzi o wtorkowe wyłączenie iluminacji świetlnych oraz oświetlenia części budynków publicznych. Akcję przeprowadzili włodarze samorządowi w stu miastach 1 grudnia br. Polegała ona na wyłączeniu na godzinę oświetlenia i iluminacji budowli, m.in. przy Ratuszu Staromiejskim, Centrum św. Jana, bazylice Mariackiej, kościele św. Katarzyny, fontannie Neptuna, a także napis "Gdańsk" przy kładce na Ołowiance. W Sopocie wygaszono lampy oświetlające molo oraz budynek Urzędu Miasta. W ciemności pogrążył się Skwer Kościuszki w Gdyni do oceanarium i Teatr Muzyczny.


Zorganizowało akcję stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski". Żądają przerwania przez parlament procesu legislacyjnego nad ustawą, która ma ich zdaniem ograniczyć udział samorządów we wpływach z podatków PIT i CIT. 28 października br. Sejm przyjął tę ustawę. Jest na etapie procedowania przez Senat. Prezydenci i burmistrzowie oczekują od premiera Mateusza Morawieckiego skierowania do Sejmu RP inicjatywy ustawodawczej stowarzyszenia o zwiększeniu udziałów samorządów w podatku PIT z 38,16 proc. do 48,16 proc. aby te jednostki mogły realizować swoje zadania. Ich niepokój budzi też groźba zawetowania unijnych ram finansowych i wyłączeniu nas z tzw. funduszu odbudowy po ewentualnym prowizorium budżetowym dla UE.
– Akcja miała zwrócić uwagę na bardzo trudną sytuację finansową samorządów. To nie jest sytuacja naszych mieszkańców. W symboliczny sposób, wygaszając w takich miejscach, żeby nie powodować zagrożenia dla życia i zdrowia obywateli, chcieliśmy pokazać, jak trudna jest sytuacja finansowa samorządów, że być może niebawem będziemy musieli decydować o tym, czy wyłączać światła, czy rezygnować z zajęć w szkołach, czy też w inny sposób ciąć budżety. Każdego tygodnia składam zawiadomienia do prokuratury i różne są ich losy. Zobaczymy – tłumaczyła na konferencji prasowej Dulkiewicz.
– Funkcjonariusz publiczny, jakim jest też prezydent miasta, jest zobowiązany do tego, aby zabezpieczyć potrzeby mieszkańców, a nie udzielać się w protestach politycznych, wykorzystując do tego majątek publiczny – ripostował radny Koralewski.


Z kolei radny Przemysław Majewski uważa, że prezydent Aleksandra Dulkiewicz, włączając się w akcję protestacyjną samorządowców, nadużyła swoich uprawnień i stworzyła zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska.


Ustawa o samorządzie gminnym w art. 7 wskazuje, że do zadań własnych gminy należy m.in. dbanie o ulice i chodniki, opieka nad zabytkami, ochrona porządku publicznego i utrzymanie obiektów gminnych, administracyjnych i urządzeń użyteczności publicznej.
- Obawiamy się, że pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz, pod pretekstem oszczędności, może wyłączyć oświetlenie ulic, co w oczywisty sposób zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. To rzecz niewyobrażalna. Dlatego zwróciliśmy się do prokuratury, aby zbadała, czy takie świadome zapowiedzi prezydent Gdańska nie są działaniami niezgodnymi z prawem - powiedział radny PiS Andrzej Skiba, który przypomniał na briefingu, że Gdańsk dysponuje kilkumiliardowym budżetem. Zadanie, jakim jest oświetlenie ulic, dróg, obiektów, mieści się w kwocie ok. 30 milionów złotych.


Radni opozycji proponują w pierwszej kolejności ograniczenie wydatków na promocję miasta i proponują pomoc w znalezieniu oszczędności.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież