Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wojewódzki weterynarz na wylocie...?

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 stycznia 2016 18:23

Według nieoficjalnych informacji "Gazety Gdańskiej" w najbliższym czasie dojdzie do odwołania dr Włodzimierza Przewoskiego, wojewódzkiego lekarza weterynarii. Do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha i posła Janusza Śniadka trafiła skarga kolejnego powiatowego lekarza weterynarii. Na liście potencjalnych następców szefa wojewódzkiego inspektoratu są trzy nazwiska...


Tymczasem do redakcji trafiła odpowiedz dr Przewoskiego na pytania dotyczące okoliczności jego działalności gospodarczej - usługi weterynaryjne na wezwanie - w trakcie sprawowania funkcji wyższego urzędnika służby cywilnej. Czytamy w nim:

"Informuję, że działalności gospodarczej nie prowadzę od dnia 31 marca 2002 roku. W związku z powyższym nie występowałem do Głównego Lekarza Weterynarii o wyrażenie zgody na prowadzenie działalności gospodarczej, ani też do Wojewody Pomorskiego o przedłużenie uprzednio udzielonej zgody. O fakcie zawieszenia działalności poinformowałem właściwy Urząd Skarbowy albowiem w okresie do 2008 roku nie było możliwe zawieszenie działalności przed organem rejestrowym. Wpis do rejestru CEIDG pozwala w sposób legalny na potencjalne prowadzenie działalności gospodarczej, ale nie jest równoznaczne z jej prowadzeniem. Informuję jednocześnie, że poczynając od 2004 roku wykonywanie praktyki weterynaryjnej nie jest możliwe bez prowadzenia przynajmniej gabinetu weterynaryjnego. Nigdy nie prowadziłem gabinetu weterynaryjnego ani też nie prowadziłem działalności w innej formie, co można sprawdzić w Kaszubsko-Pomorskiej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej. Z racji zajmowanego stanowiska, gdybym rzeczywiście prowadził działalność gospodarczą było by to powszechnie znane i musiałoby się spotkać z reakcją właścicieli zwierząt, organów samorządowych, moich zwierzchników oraz innych lekarzy weterynarii. Za absurdalne zatem uznać należy zarzuty jakobym nielegalnie, tajnie prowadził działalność gospodarczą przez okres ostatnich lat."


Indagowane w tej sprawie Centralne Biuro Antykorupcyjne uprzejmym szablonem poinformowało, że nie informuje detalicznie o prowadzonych postępowaniach, a jedynie o wynikach zakończonych kontroli.


Z nieoficjalnych informacji "GG" wynika, że w otoczeniu wojewody panuje przekonanie, że zmiana na stanowisku wojewódzkiego lekarza weterynarii jest konieczna i powinna zostać przeprowadzona rychło. To zapewne nie tylko kwestia listu otwartego do premier Beaty Szydło, ale także nowych okoliczności, o których zdecydował poinformować w swojej skardze urzędujący lekarz powiatowy, który szefowi inspekcji zarzuca wielomiesięczny mobbing, zmierzający do wymuszenia różnych zachowań "niezupełnie zgodnych z prawem", a także naruszenie zasady bezstronności, która wyklucza dopuszczenie do podejrzeń o konflikt miedzy interesem publicznym i prywatnym.


Jak można przeczytać w skardze, na jednej z narad dr W. Przewoski poinformował, że jego córka podpisała umowę o prace w firmie weterynaryjnej w Gdańsku, opatrzoną klauzulą konkurencyjną zabezpieczoną wekslami in blanco. Dr W. Przewoski miał zażądać w imieniu córki zwrotu tych weksli wykorzystując osobiste kontakty z właścicielami firmy. "Celu jednak nie osiągnął i w jego ocenie córka może stracić nowo nabyte mieszkanie jeśli zacznie pracować niezależnie i samodzielnie" - czytamy w oświadczeniu. W tej perspektywie można dopiero ocenić postępowanie lekarza wojewódzkiego, nakazujące trzem powiatowym lekarzom weterynarii przeprowadzenie postępowania administracyjnego, cywilnego, także zbierania materiałów do postępowania karnego i cywilnego wobec jednego z właścicieli firmy weterynaryjnej zatrudniającego córkę. Jak pisze w skardze lekarz: "W moim odczuciu opisane na wstępie kontrole są instrumentem swoistej presji wywieranej wobec podwładnego celem załatwienia osobistych porachunków jego zwierzchnika z lekarzem wyznaczonym".


To oświadczenie uzupełnia informacje, wynikające m.in. z reportażu wyemitowanego w TVP 2 o niezgodnej z przepisami kontroli firmy handlowej Avipol w Redzie, wykreślonej już z rejestru weterynaryjnego. Z odpowiedzi dr W. Przewoskiego nadesłanej do redakcji, przytoczonej w wydaniu "GG" z grudnia, wynika, że kontrola była legalna, dotyczyła funkcjonowania powiatowego lekarza weterynarii i została zlecona przez zastępcę wojewódzkiego lekarza, dr Pawła Niemczuka. Reporter "GG" dotarł tymczasem do oświadczenia zastępcy dr Przewoskiego. Cytujemy "Upoważnienie podpisane przeze mnie dotyczyło kontroli powiatowego lekarza weterynarii zgodnie z przepisami a nie w/w podmiotów (Avipol - red.) i podpisane zostało w dn 4.10.2015".


altTymczasem kontrola w Avipolu odbyła się 2 października 2015 i "była zlecone przez W. Przewoskiego, który w tych dniach był oficjalnie w pracy". Kontrola mogła więc być zupełnie nielegalna a opinia publiczna okłamana?


Czy w takiej sytuacji wojewódzki lekarz weterynarii powinien być nadal wojewódzkim lekarzem weterynarii?


Następcą dr Przewoskiego ma być jeden z trzech kandydatów, a decyzja, dowiaduje się nieoficjalnie GG, zapadnie rychło...

(gg)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież