Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Najbliższe wydarzenia kulturalne Uniwersytetu Gdańskiego

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 13 stycznia 2016 22:06

Co miesiąc Uniwersytet Gdański organizuje wydarzenia poświęcone działalności kulturalnej. Każdy może wówczas dowiedzieć się nowych informacji, bądź poznać interesujące zjawiska z różnych dziedzin kultury, niezależnie czy jest to twórczość polska lub zagraniczna Nie inaczej wygląda to też w styczniu.Na początku w kwestii twórczości zagranicznej wartym odnotowania jest, że 19 grudnia minęła setna rocznica urodzin francuskiej pieśniarki Edith Piaf. Z tej właśnie okazji powstała wystawa „była sobie Piaf”, której wernisaż odbędzie się 15 stycznia w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego o godz. 18. Na wystawie zostanie zaprezentowana bogata kolekcja eksponatów poświęconych wybitnej artystce, pochodzących z prywatnych zbiorów prof. Mieczysława Gajosa, romanisty z Uniwersytetu Łódzkiego, miłośnika i znawcy tematu. Strona internetowa Biblioteki podaje, że pasją profesora jest odkrywanie i promowanie kultury państw francuskiego obszaru językowego. Wystawa „była sobie Piaf” stanowi pierwszą okazję zaprezentowania całości jego kolekcji poświęconej artystce. Będą tu dostępne albumy, publikacje prasowe, druki, fotogramy, plakaty oraz zbiory fonograficzne, wśród których znajduje się także bogata kolekcja płyt winylowych. Warto zwrócić też uwagę na oryginalne partytury z piosenkami Edith Piaf wydawane w latach 1935-1963. Ekspozycja ma potrwać do 26 lutego. Wstęp wolny.


W obrębie literatury polskiej Pracownia Krytyki Artystycznej (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego) we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym (Instytut Badań Literackich PAN), a także z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, przy udziale Teatru Wybrzeże oraz Klubu Żak, organizuje 16 stycznia sympozjum zatytułowane Re: Ireneusz Iredyński.
Iredyński był prozaikiem, dramaturgiem i poetą, autorem tekstów piosenek oraz twórcą licznych słuchowisk radiowych i scenariuszy filmowych. W spotkaniu wezmą udział m.in. przedstawiciele Katedry Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej Uniwersytetu Gdańskiego oraz doktoranci Wydziału Filologicznego UG. Uczestnicy wygłoszą referaty zgłębiające osobę pisarza, jego twórczość oraz adaptacje dzieł. Sympozjum odbędzie się w siedzibie NCK przy ul. Korzennej 33/35 o godz. 10. Wstęp wolny.


Pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego działa od 1994 r. Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki”. Ideą działalności Klubu jest edukacja i promocja szeroko pojętej kultury filmowej oraz prezentowanie ambitnych, ciekawych dokonań światowej i rodzimej kinematografii. Co miesiąc DKF prezentuje różnorodny repertuar projekcji filmowych.  21 stycznia w ramach przeglądu „Najlepsze filmy 2015” odbędzie się pokaz filmu Młodość w reżyserii Paolo Sorrentino. W rolach głównych występują Michael Caine i Harvey Keitel, którzy grają dwójkę starych przyjaciół wspominających swe długie życie podczas wakacji w Alpach Szwajcarskich. Film przedstawia historię odwiecznych zmagań pomiędzy wiekiem i młodością, przeszłością i przyszłością, życiem i śmiercią oraz wiernością i zdradą. Młodość zdobyła Europejską Nagrodę Filmową 2015 w trzech kategoriach – najlepszego filmu, najlepszej reżyserii i najlepszego europejskiego aktora dla Michaela Caina oraz Nagrodę Publiczności 2015 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Przed projekcją rozpocznie się wykład, który poprowadzi dr Wanda Dittrich. Pokaz odbędzie się w sali 1.43 Wydziału Filologicznego UG, przy ul. Wita Stwosza 55 o godz. 18.30. Wstęp płatny.


Z kolei 28 stycznia odbędzie się pokaz filmu Victoria, niemieckiego thrillera w reżyserii Sebastiana Schippera. Opowiada historię młodej Hiszpanki, która po opuszczeniu berlińskiego, nocnego klubu przyłącza się do pewnej grupy nowo poznanych mężczyzn. Ich wspólna wyprawa przez miasto przemienia się jednak w napad na bank. Warto zauważyć, że film ukazuje wszystkie zdarzenia bez cięć montażowych, składa się z jednego długiego ujęcia. Reżyser nakręcił całość o piątej nad ranem w jednej z berlińskich dzielnic. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2015 Victoria zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepsze Osiągnięcie Artystyczne w kategorii zdjęcia dla Sturly Brandtha Grovlena. Film uzyskał też 4 nominacje Europejskiej Akademii Filmowej. Przed projekcją wykład wygłosi mgr Paweł Biliński, członek redakcji „Przezrocza” – uniwersyteckiego rocznika zajmującego się podsumowaniem produkcji filmowej w danym roku kalendarzowym. Pokaz ten również odbędzie się w sali 1.43 Wydziału Filologicznego UG, przy ul. Wita Stwosza 55 o godz. 18.30.


W ramach cyklu „Wykłady mistrzowskie” 27 stycznia prof. dr hab. Jarosław Ławski z Uniwersytetu w Białymstoku wygłosi wykład zatytułowany Literatura, nauka, geopolityka w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, który odbędzie się w Sali Teatralnej 019, w nowym budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego o godz. 13.15. Wprowadzenie przedstawi prof. dr hab. Małgorzata Czermińska.
Michał Zdunek

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież