W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Najbliższe wydarzenia kulturalne Uniwersytetu Gdańskiego

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 13 stycznia 2016 22:06

Co miesiąc Uniwersytet Gdański organizuje wydarzenia poświęcone działalności kulturalnej. Każdy może wówczas dowiedzieć się nowych informacji, bądź poznać interesujące zjawiska z różnych dziedzin kultury, niezależnie czy jest to twórczość polska lub zagraniczna Nie inaczej wygląda to też w styczniu.Na początku w kwestii twórczości zagranicznej wartym odnotowania jest, że 19 grudnia minęła setna rocznica urodzin francuskiej pieśniarki Edith Piaf. Z tej właśnie okazji powstała wystawa „była sobie Piaf”, której wernisaż odbędzie się 15 stycznia w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego o godz. 18. Na wystawie zostanie zaprezentowana bogata kolekcja eksponatów poświęconych wybitnej artystce, pochodzących z prywatnych zbiorów prof. Mieczysława Gajosa, romanisty z Uniwersytetu Łódzkiego, miłośnika i znawcy tematu. Strona internetowa Biblioteki podaje, że pasją profesora jest odkrywanie i promowanie kultury państw francuskiego obszaru językowego. Wystawa „była sobie Piaf” stanowi pierwszą okazję zaprezentowania całości jego kolekcji poświęconej artystce. Będą tu dostępne albumy, publikacje prasowe, druki, fotogramy, plakaty oraz zbiory fonograficzne, wśród których znajduje się także bogata kolekcja płyt winylowych. Warto zwrócić też uwagę na oryginalne partytury z piosenkami Edith Piaf wydawane w latach 1935-1963. Ekspozycja ma potrwać do 26 lutego. Wstęp wolny.


W obrębie literatury polskiej Pracownia Krytyki Artystycznej (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego) we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym (Instytut Badań Literackich PAN), a także z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, przy udziale Teatru Wybrzeże oraz Klubu Żak, organizuje 16 stycznia sympozjum zatytułowane Re: Ireneusz Iredyński.
Iredyński był prozaikiem, dramaturgiem i poetą, autorem tekstów piosenek oraz twórcą licznych słuchowisk radiowych i scenariuszy filmowych. W spotkaniu wezmą udział m.in. przedstawiciele Katedry Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej Uniwersytetu Gdańskiego oraz doktoranci Wydziału Filologicznego UG. Uczestnicy wygłoszą referaty zgłębiające osobę pisarza, jego twórczość oraz adaptacje dzieł. Sympozjum odbędzie się w siedzibie NCK przy ul. Korzennej 33/35 o godz. 10. Wstęp wolny.


Pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego działa od 1994 r. Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki”. Ideą działalności Klubu jest edukacja i promocja szeroko pojętej kultury filmowej oraz prezentowanie ambitnych, ciekawych dokonań światowej i rodzimej kinematografii. Co miesiąc DKF prezentuje różnorodny repertuar projekcji filmowych.  21 stycznia w ramach przeglądu „Najlepsze filmy 2015” odbędzie się pokaz filmu Młodość w reżyserii Paolo Sorrentino. W rolach głównych występują Michael Caine i Harvey Keitel, którzy grają dwójkę starych przyjaciół wspominających swe długie życie podczas wakacji w Alpach Szwajcarskich. Film przedstawia historię odwiecznych zmagań pomiędzy wiekiem i młodością, przeszłością i przyszłością, życiem i śmiercią oraz wiernością i zdradą. Młodość zdobyła Europejską Nagrodę Filmową 2015 w trzech kategoriach – najlepszego filmu, najlepszej reżyserii i najlepszego europejskiego aktora dla Michaela Caina oraz Nagrodę Publiczności 2015 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Przed projekcją rozpocznie się wykład, który poprowadzi dr Wanda Dittrich. Pokaz odbędzie się w sali 1.43 Wydziału Filologicznego UG, przy ul. Wita Stwosza 55 o godz. 18.30. Wstęp płatny.


Z kolei 28 stycznia odbędzie się pokaz filmu Victoria, niemieckiego thrillera w reżyserii Sebastiana Schippera. Opowiada historię młodej Hiszpanki, która po opuszczeniu berlińskiego, nocnego klubu przyłącza się do pewnej grupy nowo poznanych mężczyzn. Ich wspólna wyprawa przez miasto przemienia się jednak w napad na bank. Warto zauważyć, że film ukazuje wszystkie zdarzenia bez cięć montażowych, składa się z jednego długiego ujęcia. Reżyser nakręcił całość o piątej nad ranem w jednej z berlińskich dzielnic. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2015 Victoria zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepsze Osiągnięcie Artystyczne w kategorii zdjęcia dla Sturly Brandtha Grovlena. Film uzyskał też 4 nominacje Europejskiej Akademii Filmowej. Przed projekcją wykład wygłosi mgr Paweł Biliński, członek redakcji „Przezrocza” – uniwersyteckiego rocznika zajmującego się podsumowaniem produkcji filmowej w danym roku kalendarzowym. Pokaz ten również odbędzie się w sali 1.43 Wydziału Filologicznego UG, przy ul. Wita Stwosza 55 o godz. 18.30.


W ramach cyklu „Wykłady mistrzowskie” 27 stycznia prof. dr hab. Jarosław Ławski z Uniwersytetu w Białymstoku wygłosi wykład zatytułowany Literatura, nauka, geopolityka w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, który odbędzie się w Sali Teatralnej 019, w nowym budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego o godz. 13.15. Wprowadzenie przedstawi prof. dr hab. Małgorzata Czermińska.
Michał Zdunek

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież