Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Strzelczyk: Lotos polski - podatek gdański

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 stycznia 2016 18:58

Z Grzegorzem Strzelczykiem, radnym PiS w Gdańsku, doradcą wojewody pomorskiego, analitykiem branży paliwowej rozmawia Artur S. Górski- Minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz w ostatni poniedziałek poinformował o przystąpieniu do sporządzenia analiz na temat połączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG. Poseł PO Tadeusz Aziewicz mówi, że taka fuzja to byłoby uderzenie w potencjał  Pomorza. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska uważa, że ucierpi na tym budżet Gdańska. Ewentualny gigant paliwowy będzie miał siedzibę w stolicy....  
Grzegorz Strzelczyk: Bawią mnie krokodyle łzy polityków Platformy. Nie słyszałem ich protestów w 2011 roku kiedy Donald Tusk zapowiedział sprzedaż Grupy Lotos podmiotowi zewnętrznemu. Wówczas nie słyszeliśmy z ich ust przestróg, że w ten sposób utracimy wpływy, przychody, strategiczne przedsiębiorstwo. W żadnej innej partii nie ma tylu polityków co "na Platformie", którzy by zrobili tak wiele złego dla Rafinerii Gdańskiej. Rozpoczął to psucie Jerzy Buzek, wówczas premier Akcji Wyborczej Solidarność, który podczas tworzenia grupy PKN Orlen i demontażu Centrali Produktów Naftowych...


- Popularny CPN, mający sieć stacji paliw...

Grzegorz Strzelczyk: Pierwotnie majątek CPN miał być podzielony między dwie rafinerie Płock i Gdańsk. 850 stacji miało trafić do Płocka, a 400 - do Gdańska. Jednak Jerzy Buzek, od lat już w PO,  zdecydował, że cala infrastruktura handlowa, detaliczna, w postaci stacji benzynowych została przekazana do Płocka, cała infrastruktura baz hurtowych CPN została włączona do PKN Orlen. Dzisiejsze lamenty polityków PO są i nieuprawnione i nieuzasadnione.


- A próba zbycia Lotosu?
Grzegorz Strzelczyk: To był rok 2011, kiedy premier Tusk zamierzał sprzedać Grupę Lotos. Uruchomiliśmy akcję protestu, ale nie usłyszeliśmy wówczas głosów troski i oburzenia polityków lokalnych z PO. Teraz się oburzają, że minister skarbu państwa, który sprawuje nadzór właścicielski nad sektorem przystępuje do analizy. PiS gospodarką zajmuje się racjonalnie, na podstawie poważnych i dogłębnych analiz. Nasi poprzednicy szukali inwestorów dla spółek, które zamierzali zbyć, w Internecie (śmiech).


- Dla Stoczni Gdynia i Stoczni Szczecińskiej Nowa szukali ich poprzez Libańczyka el Assira. I znaleźli w Katarze przed wyborami w 2011 roku. Strona polska do końca nie wiedziała, komu próbuje sprzedać znaczny majątek...
Grzegorz Strzelczyk: Sprawę badały wówczas CBA i ABW a minister Grad wraz z nimi szukał rozpaczliwie odpowiedzi w Internecie.


- Dzisiaj zaś obawy budzi odprowadzenie podatku CIT przez Lotos do gdańskiej kasy, czy raczej koniec jego odprowadzania po fuzji?
Grzegorz Strzelczyk: Dochody samorządów będą ulegały przebudowie, choćby z powodu podniesienia kwoty wolnej od podatku. Dzisiaj niebagatelnym źródłem dochodu miast są środki z tytułu dochodów indywidualnych, czyli PIT. Kwota wolna od podatku się zwiększa więc trzeba to będzie skompensować samorządom. W ostatnich latach Grupa Lotos prowadziła znaczące inwestycje. W związku z kosztami tego programu i z kosztami amortyzacji Grupa Lotos nie wykazywała dochodu, a w ostatnich latach stratę, więc i podatek CIT nie wpływał do kasy miasta. Zysk miasta to podatek od nieruchomości, czyli opłaty lokalne. Te daniny na rzecz miasta będą wpływały. Jeżeli ten nowy podmiot powstanie - jeżeli - a jego centrala byłaby poza Gdańskiem, to rzeczywiście potencjalne przychody z CIT nie wpływałyby do miasta. To jest około 15 procent wpływu do budżetu, a PIT - 46 procent. Byłoby więc dobrze gdyby prezes Paweł Olechnowicz płacił PIT od swoich 1,4 miliona złotych w Gdańsku, a nie w Elblągu. Gdański budżet byłby wtedy lepiej zasilany. Taka jest waga tych podatków.


alt- Do końca marca resort skarbu będzie miał analizę skutków ewentualnej synergii?
Grzegorz Strzelczyk: Najpewniej tak, a od tego do decyzji jest jeszcze daleko. Na podstawie tych analiz będzie można podejmować racjonalne decyzje.


- Jednak można już podsumować i ocenić przynajmniej dwie inne inwestycje. Zacznijmy od rafinerii w Możejkach i jej zakupu w grudniu 2006 roku przez Orlen Lietuva...

Grzegorz Strzelczyk: Zakup Możejek był decyzją strategiczną. Można się spierać o stronę ekonomiczną tej inwestycji i zastanawiać nad jej ceną. Co do jej celowości dyskusja nie ma większego sensu, bo decydowały względy strategiczne. Warto, w oparciu o dane, zastanowić się co przez następne 8 lat tam się działo, wokół tej rafinerii.


- Czyli co?
Grzegorz Strzelczyk: Po pierwsze nie udało się uruchomić dostaw ropy przez rurociąg Przyjaźń. Po drugie: jak układano naszą współpracę z Litwinami, że nie można było położyć 60 kilometrów rurociągu między Butyngą, gdzie znajduje się terminal naftowy, a Możejkami, by te były zaopatrywane w ropę.  


- To pytania otwarte?
Grzegorz Strzelczyk: Myślę, że odpowiedzialny za gospodarkę minister rozwoju i jego służby będą w stanie ocenić dlaczego Możejki okazują się nadal nieefektywne ekonomicznie.  


- A jakie są skutki z nabycia przez Lotos złoża ropy naftowej Yme na Morzu Północnym? Zysk z tego przedsięwzięcia, które kosztowało półtora miliarda złotych, wynosi zero?
Grzegorz Strzelczyk: W 2008 roku mieliśmy odnotowany propagandowo wielki sukces, czyli zakup złoża wydobywczego od Norwegii na dnie Morza Północnego, wcześniej eksploatowanego przez Statoil. Okazało się ono "niewypałem". Jego operatorem jest spółka kanadyjska "Talisman". Do dnia dzisiejszego ani jednej baryłki z tego złoża nie sprzedała. To nie były ilości handlowe.


- Plany były ogromne. Zakupowane były kolejne udziały w koncesjach wydobywczych. W ubiegłym roku z tego złoża miało pochodzić milion ton ropy?
Grzegorz Strzelczyk: Do 2015 roku Grupa Lotos między innymi z tego złoża miała pozyskiwać milion ton ropy. Tak było to wpisane w strategii z 2012 roku. Poseł Aziewicz wówczas w dyskusji telewizyjnej zachwycał się pięknymi wizjami, które niestety niewiele miały wspólnego z rzeczywistością.  

- W 2009 roku był protest załogi i związkowców z Petrobalticu, którzy chcieli inwestycji w wydobycie na Bałtyku, na złożach B8 i B23. Ta inwestycja w norweskie złoża odbiła się na eksploatacji złóż na Bałtyku?
Grzegorz Strzelczyk: Jest zbadane złoże B8. Wycofano się z opracowywania złoża B23. Nie zrobiono odwiertu. Nie było środków na inwestycje. Ostatnio, po 10 latach, zaczął się pewien progres w pracach na Bałtyku. 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież