Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 stycznia 2023 16:42

Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gdańska. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do Zaborni, Sianek czy Emaus – dzisiaj zostają już tylko w pamięci, bo na gdańskich ulicach nie ma na nie miejsca.Gdańskie dzielnice i osiedla
Obecnie w skład miasta wchodzi 35 jednostek pomocniczych (dzielnic). Najwięcej gdańszczan zamieszkuje na Chełmie, najmniej w położonej we wschodniej części Gdańska, nad Martwą Wisłą, dzielnicy Rudniki.
Gdańsk jest obszarem intensywnie eksploatowanym przez deweloperów. Przykład może tutaj stanowić chociażby położona na obrzeżach dzielnica Osowa, w obrębie której nieustannie powstają kolejne osiedla. Warto przyjrzeć się ich nazwom, często wziętym znikąd. Zdarzają się wyjątki, takie jak Garnizon, które posiadają nawiązania historyczne, jednak zdecydowana większość to niewyszukane, współczesne, pozbawione jakiegokolwiek odniesienia do miasta, deweloperskie „widzimisię”.


Ciekawy przypadek stanowi Zabornia – zapomniana i pomijana. Tablice z jej nazwą zostały niedawno zastąpione przez Ujeścisko/Jasień. Kilkanaście lat temu Zabornia została oddzielona od reszty Ujeściska przez al. Armii Krajowej. Od tamtego czasu z Ujeściskiem łączy ją jedynie nazwa i obszar, który nie został do tej pory uzgodniony. W sieci można znaleźć komentarze niezadowolonych mieszkańców, którzy skarżą się na brak zainteresowania tym terenem przez instancje wyższe niż Rada Dzielnicy. Większość mieszkańców Zaborni opowiada się za tym, że powinna stanowić ona oddzielną jednostkę.


Co na to Miasto?
Na pytania dotyczące podziału administracyjnego Gdańska odpowiedzi udzieliła Inspektor Marta Formella – odpowiedzialna za: kulturę, działalność Biura Prezydenta ds. Kultury, konkursy grantowe i stypendialne, informacje o wydarzeniach kulturalnych w mieście, zarządzanie informacją o instytucjach kulturalnych, zarządzanie kontem Zespołu Prasowego w serwisie Twitter, sprawy prowadzone przez Biuro Prezydenta.

alt


Jak wygląda podział administracyjny miasta?
W Gdańsku funkcjonuje oficjalny podział na jednostki pomocnicze, które są dzielnicami. Jednostki pomocnicze powstały w Gdańsku w 1992 r. (w liczbie 29), jest to kompetencja Rady Miasta Gdańska na podstawie przepisów ustawy o samorządzie gminnym i Statutu Miasta Gdańska. Od tego czasu zmieniał się i sam podział, i nazewnictwo, i na dziś mamy 35 jednostek pomocniczych.


W jaki sposób są oznakowane jednostki pomocnicze?
Same tablice z nazwami dzielnic, a więc jednostek pomocniczych, często stawiane są z inicjatywy Rad Dzielnic za pośrednictwem Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Jeżeli gdzieś w przestrzeni są jeszcze stare tablice np. z nazwami osiedli, to najczęściej są demontowane przy okazji remontów i innych inwestycji. W przestrzeni miejskiej posługujemy się nazwami jednostek pomocniczych.


Mieszkańcy a tworzenie dzielnic
Jednostki pomocnicze powołuje Rada Miasta Gdańska, natomiast mieszkańcy mogą zgłosić taką inicjatywę składając wniosek podpisany przez 10% mieszkańców projektowanej jednostki mających prawo wyborcze wraz ze wskazaniem granic projektowanej jednostki (przepis Statutu Miasta Gdańska). Podział lub połączenie jednostek pomocniczych już istniejących wymaga 20% poparcia mieszkańców, jeśli to ich inicjatywa. Nazwa jednostki jest podejmowana oddzielną uchwałą, też w procesie konsultacyjnym.
Gazeta nie otrzymała odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego z tablic zniknęły nazwy takie jak: Zabornia, Emaus czy Sianki. W przypadku ostatniej możemy się domyślać, że została zastąpiona aktualną nazwą – Stogi (Sianki to nazwa nadana w 1945 roku). Co z nazwami pozostałych części administracyjnych Gdańska? Czas pokaże…

Blanka Kiesz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież