Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 stycznia 2023 16:42

Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gdańska. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do Zaborni, Sianek czy Emaus – dzisiaj zostają już tylko w pamięci, bo na gdańskich ulicach nie ma na nie miejsca.Gdańskie dzielnice i osiedla
Obecnie w skład miasta wchodzi 35 jednostek pomocniczych (dzielnic). Najwięcej gdańszczan zamieszkuje na Chełmie, najmniej w położonej we wschodniej części Gdańska, nad Martwą Wisłą, dzielnicy Rudniki.
Gdańsk jest obszarem intensywnie eksploatowanym przez deweloperów. Przykład może tutaj stanowić chociażby położona na obrzeżach dzielnica Osowa, w obrębie której nieustannie powstają kolejne osiedla. Warto przyjrzeć się ich nazwom, często wziętym znikąd. Zdarzają się wyjątki, takie jak Garnizon, które posiadają nawiązania historyczne, jednak zdecydowana większość to niewyszukane, współczesne, pozbawione jakiegokolwiek odniesienia do miasta, deweloperskie „widzimisię”.


Ciekawy przypadek stanowi Zabornia – zapomniana i pomijana. Tablice z jej nazwą zostały niedawno zastąpione przez Ujeścisko/Jasień. Kilkanaście lat temu Zabornia została oddzielona od reszty Ujeściska przez al. Armii Krajowej. Od tamtego czasu z Ujeściskiem łączy ją jedynie nazwa i obszar, który nie został do tej pory uzgodniony. W sieci można znaleźć komentarze niezadowolonych mieszkańców, którzy skarżą się na brak zainteresowania tym terenem przez instancje wyższe niż Rada Dzielnicy. Większość mieszkańców Zaborni opowiada się za tym, że powinna stanowić ona oddzielną jednostkę.


Co na to Miasto?
Na pytania dotyczące podziału administracyjnego Gdańska odpowiedzi udzieliła Inspektor Marta Formella – odpowiedzialna za: kulturę, działalność Biura Prezydenta ds. Kultury, konkursy grantowe i stypendialne, informacje o wydarzeniach kulturalnych w mieście, zarządzanie informacją o instytucjach kulturalnych, zarządzanie kontem Zespołu Prasowego w serwisie Twitter, sprawy prowadzone przez Biuro Prezydenta.

alt


Jak wygląda podział administracyjny miasta?
W Gdańsku funkcjonuje oficjalny podział na jednostki pomocnicze, które są dzielnicami. Jednostki pomocnicze powstały w Gdańsku w 1992 r. (w liczbie 29), jest to kompetencja Rady Miasta Gdańska na podstawie przepisów ustawy o samorządzie gminnym i Statutu Miasta Gdańska. Od tego czasu zmieniał się i sam podział, i nazewnictwo, i na dziś mamy 35 jednostek pomocniczych.


W jaki sposób są oznakowane jednostki pomocnicze?
Same tablice z nazwami dzielnic, a więc jednostek pomocniczych, często stawiane są z inicjatywy Rad Dzielnic za pośrednictwem Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Jeżeli gdzieś w przestrzeni są jeszcze stare tablice np. z nazwami osiedli, to najczęściej są demontowane przy okazji remontów i innych inwestycji. W przestrzeni miejskiej posługujemy się nazwami jednostek pomocniczych.


Mieszkańcy a tworzenie dzielnic
Jednostki pomocnicze powołuje Rada Miasta Gdańska, natomiast mieszkańcy mogą zgłosić taką inicjatywę składając wniosek podpisany przez 10% mieszkańców projektowanej jednostki mających prawo wyborcze wraz ze wskazaniem granic projektowanej jednostki (przepis Statutu Miasta Gdańska). Podział lub połączenie jednostek pomocniczych już istniejących wymaga 20% poparcia mieszkańców, jeśli to ich inicjatywa. Nazwa jednostki jest podejmowana oddzielną uchwałą, też w procesie konsultacyjnym.
Gazeta nie otrzymała odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego z tablic zniknęły nazwy takie jak: Zabornia, Emaus czy Sianki. W przypadku ostatniej możemy się domyślać, że została zastąpiona aktualną nazwą – Stogi (Sianki to nazwa nadana w 1945 roku). Co z nazwami pozostałych części administracyjnych Gdańska? Czas pokaże…

Blanka Kiesz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież