Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 stycznia 2023 18:04

W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudnych warunkach pogodowych uczestnicy pokonali trasę liczącą około 20 kilometrów. Celem wydarzenia było uczczenie pamięci Wiktora Stryjewskiego, zamordowanego przez komunistów dnia 18 stycznia 1951 roku.


Pamięć nie umiera
Wydarzenie jest organizowane przez Okręg Pomorski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz stowarzyszenie Elbląscy Patrioci. W tym roku jako współorganizator dołączył również Okręg Pomorski Młodzieży Wszechpolskiej.
Rajd rozpoczął się o godzinie 12:00 na jednym z parkingów leśnych. Na starcie zgromadziła się grupa 40 uczestników, którzy mieli do przebycia dystans około 20 kilometrów. Trasa z Elbląga do Tolkmicka biegła przez malowniczy teren Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

alt


Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, rajdowicze dzielnie pokonywali kolejne kilometry. Na trasie nie zabrakło kilku postojów z ciepłymi napojami i posiłkami, wszystko oczywiście w partyzanckich warunkach. Jedna z przerw miała miejsce tuż obok Zespołu Klasztornego Franciszkanów w Kadynach. Chętni mogli udać się na taras widokowy, aby podziwiać Zalew Wiślany.

alt


Po dotarciu do Tolkmicka, dzięki uprzejmości Państwa Łucji i Andrzeja Stryjewskich, odbyło się ognisko. Uczestnicy wysłuchali wykładu poświęconego postaci sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. Zwieńczeniem tej części rajdu był konkurs wiedzy. Najlepsi otrzymali nagrody. Później uczestnicy mieli okazję do rozmów przy ognisku z dźwiękami partyzanckich pieśni w tle.


Kim był „Cacko”?
Przed wybuchem II Wojny Światowej prowadził 27 hektarowe gospodarstwo. W 1939 roku pełnił służbę w 32. Pułku piechoty. Podczas okupacji niemieckiej działał w szeregach AK Obwodu Sierpc. Gdy do kraju weszły wojska sowieckie, został skierowany do pracy w Służbie Ochrony Kolei w Sierpcu. W 1946 roku został aresztowany przez UB z powodu stanięcia w obronie Polki gwałconej przez sowieckiego żołnierza. Po ucieczce z aresztu wstąpił do oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej krypt. „Mewa”, dowodzonego przez Leona Ziółkowskiego „Lisa”.


W czasie amnestii w roku 1947 wraz z por. Franciszkiem Majewskim ps. Słony podjęli decyzję o nieujawnianiu się. 11 października 1947 roku we wsi Chudzynek wykonał zamach na Władysława Rypińskiego „Rypę” (dowódcę „szwadronu śmierci”, mordującego członków PSL i byłych żołnierzy AK). W tym samym roku wszedł w skład 11. Grupy Operacyjnej NSZ. Objął dowództwo patrolu bojowego działającego na terenie powiatów płońskiego, płockiego i sierpeckiego.


Został ujęty przez UB we wsi Gałki dnia 8 lutego 1949 roku po walce z 262 – osobową grupą operacyjną KBW, UB i MO. Otrzymał wyrok 38 kar śmierci. Został on wykonany 18 stycznia 1951 roku w mokotowskim więzieniu. Do dnia dzisiejszego nie wiemy, gdzie spoczywają szczątki sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko.


Nasze Westerplatte
Pamięć o Bohaterach walczących o Polskę prawdziwie wolną i niepodległą to nasz obowiązek. To nasze Westerplatte, które musimy „utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych” (Św. Jan Paweł II, Westerplatte 1987 rok) i nie możemy zdezerterować.
Wszystkich, którzy podejmują działania na rzecz krzewienia patriotyzmu, zapraszamy już 4 lutego do Elbląga na III Kongres Środowisk Patriotycznych Polski Północnej. Celem wydarzenia, którego organizatorami są: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – Okręg Pomorski, Bractwo Przedmurza – Olsztyn i Elbląscy Patrioci, jest stworzenie kalendarium wydarzeń patriotycznych oraz spisanie dostępnych materiałów i zasobów. W planie są także interesujące wykłady.

Blanka Kiesz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież