Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 stycznia 2023 18:04

W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudnych warunkach pogodowych uczestnicy pokonali trasę liczącą około 20 kilometrów. Celem wydarzenia było uczczenie pamięci Wiktora Stryjewskiego, zamordowanego przez komunistów dnia 18 stycznia 1951 roku.


Pamięć nie umiera
Wydarzenie jest organizowane przez Okręg Pomorski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz stowarzyszenie Elbląscy Patrioci. W tym roku jako współorganizator dołączył również Okręg Pomorski Młodzieży Wszechpolskiej.
Rajd rozpoczął się o godzinie 12:00 na jednym z parkingów leśnych. Na starcie zgromadziła się grupa 40 uczestników, którzy mieli do przebycia dystans około 20 kilometrów. Trasa z Elbląga do Tolkmicka biegła przez malowniczy teren Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

alt


Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, rajdowicze dzielnie pokonywali kolejne kilometry. Na trasie nie zabrakło kilku postojów z ciepłymi napojami i posiłkami, wszystko oczywiście w partyzanckich warunkach. Jedna z przerw miała miejsce tuż obok Zespołu Klasztornego Franciszkanów w Kadynach. Chętni mogli udać się na taras widokowy, aby podziwiać Zalew Wiślany.

alt


Po dotarciu do Tolkmicka, dzięki uprzejmości Państwa Łucji i Andrzeja Stryjewskich, odbyło się ognisko. Uczestnicy wysłuchali wykładu poświęconego postaci sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. Zwieńczeniem tej części rajdu był konkurs wiedzy. Najlepsi otrzymali nagrody. Później uczestnicy mieli okazję do rozmów przy ognisku z dźwiękami partyzanckich pieśni w tle.


Kim był „Cacko”?
Przed wybuchem II Wojny Światowej prowadził 27 hektarowe gospodarstwo. W 1939 roku pełnił służbę w 32. Pułku piechoty. Podczas okupacji niemieckiej działał w szeregach AK Obwodu Sierpc. Gdy do kraju weszły wojska sowieckie, został skierowany do pracy w Służbie Ochrony Kolei w Sierpcu. W 1946 roku został aresztowany przez UB z powodu stanięcia w obronie Polki gwałconej przez sowieckiego żołnierza. Po ucieczce z aresztu wstąpił do oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej krypt. „Mewa”, dowodzonego przez Leona Ziółkowskiego „Lisa”.


W czasie amnestii w roku 1947 wraz z por. Franciszkiem Majewskim ps. Słony podjęli decyzję o nieujawnianiu się. 11 października 1947 roku we wsi Chudzynek wykonał zamach na Władysława Rypińskiego „Rypę” (dowódcę „szwadronu śmierci”, mordującego członków PSL i byłych żołnierzy AK). W tym samym roku wszedł w skład 11. Grupy Operacyjnej NSZ. Objął dowództwo patrolu bojowego działającego na terenie powiatów płońskiego, płockiego i sierpeckiego.


Został ujęty przez UB we wsi Gałki dnia 8 lutego 1949 roku po walce z 262 – osobową grupą operacyjną KBW, UB i MO. Otrzymał wyrok 38 kar śmierci. Został on wykonany 18 stycznia 1951 roku w mokotowskim więzieniu. Do dnia dzisiejszego nie wiemy, gdzie spoczywają szczątki sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko.


Nasze Westerplatte
Pamięć o Bohaterach walczących o Polskę prawdziwie wolną i niepodległą to nasz obowiązek. To nasze Westerplatte, które musimy „utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych” (Św. Jan Paweł II, Westerplatte 1987 rok) i nie możemy zdezerterować.
Wszystkich, którzy podejmują działania na rzecz krzewienia patriotyzmu, zapraszamy już 4 lutego do Elbląga na III Kongres Środowisk Patriotycznych Polski Północnej. Celem wydarzenia, którego organizatorami są: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – Okręg Pomorski, Bractwo Przedmurza – Olsztyn i Elbląscy Patrioci, jest stworzenie kalendarium wydarzeń patriotycznych oraz spisanie dostępnych materiałów i zasobów. W planie są także interesujące wykłady.

Blanka Kiesz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież