Przeciw niszczeniu Polski! » Apel więźniów politycznych stanu wojennego oraz działaczy podziemnej „Solidarności”. Sygnatariusze n... Jeśli Zielony Ład będzie forsowany, to Polacy zapłacą za to 2400 milia... » Jeszcze przed chwilą społeczeństwa europejskie były zalewane informacjami, że tzw. Zielony Ład jest ... Janusz Szewczak: To były niezwykle ważne słowa Karola Nawrockiego. Dot... » „Karol Nawrocki na dodatkowe obciążenia podatkowe się nie zgodzi. Wystarczy sobie wyobrazić, co się ... Przemówienie Karola Nawrockiego: "Wybory 18 maja będą referendum za od... » „Chcę, żeby Polska była wielka, żeby Polska była silna, żeby Polska była ambitna. Polska musi być wi... Brunatny czas dwóch gdańskich zbrodniarzy » Przed 80. laty, 30 marca 1945 roku, wojska polsko-sowieckie weszły do Gdyni i Gdańska. Rozkaz wydany... Kto oszukał sopockich radnych? Prokurator wzywa do Bydgoszczy... » Nabiera tempa wszczęte w 2023 roku dochodzenie w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez b... Emma Popik ozdabiała Gdańsk » W Drohicznie zmarła Emma Popik (80.l.). Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, na... Karol Nawrocki z poparciem NSZZ „Solidarność” » Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisał w czwartek umowę programową z Komisją Kra... Ankieta w PSL - dalej od Hołowni? » Władze PSL rozesłały do wszystkich członków partii ankietę zawierająca kilkadziesiąt pytań dotyczący... Prezes Trybunału Konstytucyjnego oskarża rządzących o zamach stanu! Sk... » Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski na konferencji prasowej poinformował o tym, że ...
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
środa, 01 stycznia 2025 19:21
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
Po raz 46. pracownicy oliwskiej Akademii Wychowania Fizycznego i
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bogusław Górecki - „Wśród wiatraków na Żuławach”
środa, 04 grudnia 2024 23:40
Bogusław Górecki - „Wśród wiatraków na Żuławach”
Ostatnio miałem przyjemność wzięcia udział w przygotowaniach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Robert Kwiatek: Przywracanie pamięci

Ocena użytkowników: / 34
SłabyŚwietny 
czwartek, 08 grudnia 2016 18:34

Z Robertem Kwiatkiem "Jackiem", działaczem Federacji Młodzieży Walczącej i prezesem Stowarzyszenia FMW rozmawia Artur S. Górski



- Mija 35 lat od wprowadzenia stanu wojennego przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego. Milicja, przy wsparciu wojska, tłumiła strajki w stoczniach, kopalniach, hutach i uliczne manifestacje. Od pięciu lat spotykamy się na Targu Rakowym, by uczcić pamięć ofiar stanu wojennego. Teraz stanie tam pomnik, w miejscu, w którym od kul zginął młody człowiek, Antoni Browarczyk. Dlaczego tak długo trwało symboliczne upamiętnienie tamtej tragedii?
Robert Kwiatek: Długo trwały rozmowy i ustalenia z władzami miasta Gdańska. Miała być tam tablica. Jednak czas mijał. Zbliżała się 30 rocznica stanu wojennego. Okazało się, że jeżeli nie będzie ona w formie pionowej, czyli owej tablicy i głazu, ale w poziomie, wówczas nie będzie problemu. Monitowaliśmy więc w sprawie tablicy. Okazało się, że tablica jest traktowana jako pomnik, a zgodę na pomniki wydaje Rada Miasta. Byliśmy gotowi nawet tablicę postawić nielegalnie, ale na prośbę rodziny Antoniego zrezygnowaliśmy z tej akcji i dalej załatwialiśmy wszelkie pozwolenia. Powstał społeczny komitet, rozpoczęła się zbiórka funduszy. W końcu radni Gdańska przyjęli uchwałę wyrażającą zgodę na powstanie pomnika, który będzie miał formę płaskorzeźby. Szkoda, że nie wcześniej, ale przez kilka lat to miejsce stało się symboliczne. Co roku 13 grudnia spotykamy się, odmawiamy modlitwę. Przychodzą ludzie, często bardzo młodzi. Upamiętnienie miejsca śmierci Antoniego Browarczyka było inicjatywą całkowicie oddolną, społeczną...


alt


- Nikt z tych, którzy wspięli się na szczyt schodów władzy nie pomógł? Jest w tym jakiś żal...
Robert Kwiatek: Cóż, nikt z wielkich włodarzy nie pochylił się przez lata nad tamtym dramatem. Brakowało prostego gestu. Oni nawet nie rozmawiali z rodziną Antoniego. Czy Lech Wałęsa był chociaż raz na tym miejscu, czy spotkał się z jego siostrą, z mamą, z tatą?


- A pomnik powstał z udziałem i z inspiracji środowiska kibiców. Dla wielu dość podejrzanego, zadymiarskiego. Poprzednia ekipa rządowa, w czasie premierowania Donalda Tuska, próbowała spacyfikować niezależny ruch kibicowski. Skąd się bierze to, że znaczna część środowisk kibicowskich na przykład Lechii Gdańsk, Śląska Wrocław, Legii Warszawa, Lecha Poznań i innych drużyn tak wrażliwa jest na historię i pamięta o bohaterach często tych nieobecnych, wyklętych z oficjalnej historii?
Robert Kwiatek: Jest w tym rzeczywiście pewien fenomen. Ale może da się on prosto wytłumaczyć. To jest kwestia solidarności, identyfikacji. To jest szukanie symboli. Rzeczywiście kibice Lechii i  Ślaska są tego przykładami. Nie całe środowisko kibicowskie jest patriotyczne. Ale dla nas to coś naturalnego. To było jak wypełnianie niszy opozycyjnej. Inicjatywa i akcja wokół pomnika Antoniego Browarczyka też wyszła z tego środowiska. Jest to kwestia aksjologiczna...


- Czyli wartości moralnych, estetycznych, religijnych?  
Robert Kwiatek: Tak właśnie. Przecież to jest sfera typowa dla gdańskiego środowiska kibiców Lechii poprzez księdza Jarosława Wąsowicza (ks. dr Jarosław Wąsowicz od lat włącza się w promowanie postawy patriotycznej wśród młodych, organizuje m.in. Ogólnopolską Patriotyczną Pielgrzymkę Kibiców na Jasną Górę - dop. red.). Przecież to środowisko kibiców gdańskiej Lechii z niepamięci wydobyło postać Antoniego Browarczyka upamiętniając go oprawą meczu w 2007 roku. Tak naprawdę w tamtym momencie wiele osób zorientowało się, że była taka postać. Przyznam się ze smutkiem, że ja do tych osób należę. Mam żal do siebie, że o Antonim Browarczyku dowiedziałem się w 2007 roku. Nie wiedziałem, wstyd się przyznać. On był też kibicem Lechii i ci ludzie o nim pamiętali. Dlatego w sposób automatyczny włączyłem się w te działania. Z poczucia wstydu, że o nim nie wiedziałem.  Przeczytałem materiały w IPN, ponad tysiąc stron ze śledztwa. Poznałem jego rodzinę. Nie ma innej opcji. Trzeba pamiętać i trzeba przybliżyć tę postać gdańszczanom, bo ludzie w Gdańsku nie mieli o nim pojęcia.


- W końcu w miejscu, gdzie 17 grudnia 1981 roku od strzału w głowę zginął 20-letni Antoni Browarczyk, stanie pomnik, bo jak przed dwoma laty mówił ksiądz Jarosław Wąsowicz w ten sposób ludzie dobrej woli chcą oddać hołd tym, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny, bo dopominamy się o pamięć. 13. grudnia nastąpi odsłonięcie pomnika Ofiar Stanu Wojennego w miejscu, w którym przez kilka lat ustawiany był brzozowy krzyż.
Robert Kwiatek: Taka jest nasza idea. Będzie on upamiętniał, poprzez postać świętej pamięci Antoniego Browarczyka wszystkie ofiary. Największą była ofiara życia. Ale też ofiarami były ich rodziny. Są złamane życiorysy, moralne kręgosłupy, ludzie, którzy nie potrafią się podnieść i ci, którzy stracili zdrowie, zostali wyrzuceni z kraju.


alt


- W dyskusji politycznej pojawił się mocno akcentowany wątek 13 grudnia, jako daty buntu społecznego przeciwko obecnej sytuacji, czyli porównanie 2016 roku do dyktatury WRON i reżimu Jaruzelskiego. Wraca do polityki tamta nieodległa historia?
Robert Kwiatek: Myślę, że osoby które nie przeżyły stanu wojennego mogą z tym nie mieć poznawczego problemu i dają się uwieść tym hasłom. Problem poznawczy mają ci, którzy przeżyli stan wojenny i uznają, że jest tak źle, że dzisiaj muszą walczyć, demonstrować. Nie będę umniejszał tych ich pobudek, chociaż się z nimi nie zgadzam. Na wszystko jest czas. A dzień 13 grudnia jest czasem na pochylenie się, na upamiętnienie tamtych wydarzeń. Wychodzenie na ulicę i wykorzystywanie tej daty dla celów politycznych jest nadużyciem. Jeśli ktoś uważa, że w Polsce jest tak źle, iż należy wyjść na ulice, coś mi się tu nie zgadza. Niechaj to zrobi na przykład 12 grudnia. Odnoszę wrażenie, że ktoś bardzo oczekuje ostrego konfliktu. Także ulicznego. Ja się z tym nie zgadzam.      


Nocą z 16 na 17 grudnia 1981 roku do Gdańska zostały ściągnięte kolejne oddziały ZOMO z Torunia i Bydgoszczy. Władze obawiały się manifestacji zapowiadanych przez NSZZ „Solidarność” na 17 grudnia. Od 9-tej w rejonie Dworca Głównego trwały wystąpienia młodzieży szkolnej i akademickiej. Po południu walki wybuchły w innych rejonach Śródmieścia i toczyły się w rejonie ul. Hucisko, niedaleko Komitetu Wojewódzkiego PZPR. ZOMO otrzymało wsparcie: wojskowy transporter opancerzony z dziewięcioma żołnierzami oraz w więźniarce marki „Star” sześciu milicjantów z Kompanii Konwojowej KM MO w Gdańsku. Wszyscy byli uzbrojeni w ostrą amunicję.

Około 16-tej padły strzały. Ranni zostali Grzegorz Zakrzewski, Andrzej Adamczyk oraz  śmiertelnie postrzelony – Antoni Browarczyk.
Antoni Browarczyk urodził się 21 października 1961 r. w Gdańsku. Mieszkał na osiedlu Zaspa przy ul. Startowej. Antoni kolportował ulotki, rozwieszał plakaty. 13 grudnia 1981 r.  zniszczył swój notes z adresami i telefonami, a dla rodziny wykonał „nieśmiertelniki”. Wziął udział w demonstracjach i walkach z milicją na ulicach Gdańska 16 grudnia.  

17 grudnia, około 15.30 opuścił z kolegami warsztat elektromechaniczny i przyłączył się do manifestacji. Po 16-tej otrzymał śmiertelny strzał. Świadkowie postrzelenia położyli go na ławce i zanieśli do Szpitala Wojewódzkiego. Tam skonał.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież