Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Solidarność” broni SKOK

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 03 grudnia 2014 16:24

Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” sprzeciwia się działaniom Komisji Nadzoru Finansowego wymierzonych - w opinii związkowców, w spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.


- Przypominamy, że już I Zjazd „Solidarności” w 1981 roku upomniał się w specjalnej uchwale o niezależność i samorządność ruchu spółdzielczego. W latach dziewięćdziesiątych  NSZZ „Solidarność” wspierał odrodzenie się spółdzielni oszczędnościowo-kredytowych, a kilka lat temu XXIII Zjazd Związku przestrzegał przed katastrofalnymi skutkami wprowadzenia w życie nowych restrykcyjnych przepisów prawnych, które mogą skutkować wyeliminowaniem tej instytucji z polskiego rynku finansowego – napisali związkowcy w specjalnym oświadczeniu.


Związkowcy piszą, że z niepokojem obserwują „czarny scenariusz” realizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, przy wsparciu najważniejszych sił politycznych w kraju, a także części mediów.
- To nie tylko eliminowanie jednej z ostatnich polskich instytucji finansowych, utworzonych w sposób niezależny przez ponad 2,5 mln członków. Obawiamy się także likwidacji tysięcy miejsc pracy i utraty dostępu do usług świadczonych na dobrych społecznych zasadach – stwierdzają związkowcy z „S”, protestując przeciwko narzuceniu Kasom warunków finansowych ich zdaniem niemal niemożliwych do spełnienia w tak krótkim czasie, a także przeciwko stopniowej eliminacji przez KNF z instytucji zarządzających kasami ich współtwórców.  Przypominają też, iż w wielu krajach „w czasie kryzysu, wobec utraty zaufania do banków, to właśnie kasy spółdzielcze, wspierane przez państwo stały się instytucjami publicznego zaufania”.   


Przypomnijmy, że przed paru miesiącami Piotr Duda, lider NSZZ „Solidarność” został laureatem Nagrody Feniksa, najwyższego odznaczenia ruchu SKOK, w kategorii „Promotor idei SKOK”.


Z kolei eksperci SKOK, jak prof. Henryk Cioch, senator RP, twierdzą, że to banki komercyjne w końcu przejmą duże SKOK-i, a pozostawionych zostanie kilka, bądź kilkanaście, małych kas, ażeby kiedyś nie postawiono zarzutu, że zlikwidowano cały sektor SKOK-ów w Polsce. Przekazywanie SKOK-ów bankom budzi zastrzeżenia natury konstytucyjnej, również w opinii prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który zaskarżył kilka istotnych przepisów ustawy z 2012 r., nowelizującej ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież