300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Raport: gdańscy radni o likwidacji szkół

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 25 listopada 2011 19:50

alt


Raport Wydziału Oświaty o stanie gdańskiej oświaty, jak każdego roku, miał być złożony przed Radą Miasta Gdańska do końca października. Taki raport zdano dopiero podczas XX sesji, która odbyła się 24.11.2011.
Wspomniany raport radni otrzymali drogą mailową już w październiku - jeszcze przed sesją Rady Miasta, która odbyła się 27 października. Radni jednak uznali, że jest to niepoważne, aby jedynie do komunikatu ograniczyć przedstawienie sytuacji o gdańskiej oświacie. - Klub Radnych PiS wnioskuje o odwołanie Ewy Kamińskiej, zastępcy prezydenta ds. polityki społecznej - zapowiadają radni opozycji.


Radna Jolanta Banach z SLD wręcz wyraziła swoje oburzenie, że najbardziej kontrowersyjny temat dotyczący również likwidacji szkół, pozostawiono na sam koniec sesji. W tej sprawie – stwierdziła - powinna być oddzielna debata. A co z subwencjami? W mojej ocenie uczniów nam przybywa, a nie ubywa, dodała.
Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek odparł, że konwent ustalił oddzielną debatę, przenosząc jej termin z września 2011, na styczeń 2012. Ten komunikat już miesiąc temu został skierowany do radnych. Poza tym, Miasto dostaje na subwencje 380 mln zł, a wydaje 660 mln zł.- A i owszem tak, potwierdziła Jolanta Banach, na uczniów Miasto dokłada w imieniu mieszkańców 170 mln zł, na przedszkola 81 mln zł, ale aż 91 mln zł idzie na Urząd Miasta Gdańska, przy największej dynamice wzrostu tych kosztów.
Maciej Krupa (przewodniczący Klubu PO) uznał, że niepotrzebnie radnym udzielają się emocje. - My nadal po 20 latach demokracji uczymy się dyskusji i dialogu z mieszkańcami. To my radni PO decydujemy o wydatkach i dlatego wydawanych jest więcej pieniędzy, bo trzeba było zatrudnić więcej ludzi, których zadaniem jest pozyskiwanie funduszy unijnych. Co do proponowanej likwidacji szkół, tu nie chodzi, aby ktoś był wygrany. Celem jest sprawa, a nie korzyści.
Głos zabrał też szef Klubu PiS, Wiesław Kamiński, który także uznał, że komunikat o gdańskiej edukacji nie jest najwłaściwszą formą. Zapowiedział, że PiS będzie głosował przeciw likwidacji szkół, bo nie będzie brał odpowiedzialności za cząstkowe decyzje w gdańskiej edukacji. W związku z takim stanem rzeczy – zaznaczył z naciskiem - Klub Radnych PiS wnioskuje o odwołanie Ewy Kamińskiej, zastępcy prezydenta ds. polityki społecznej.
Najwięcej kontrowersji było przed głosowaniem uchwał dotyczących likwidacji Szkoły Podstawowej nr 27 przy ul. Srebrniki 10 oraz Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych przy ul. Powstańców Warszawskich 25. 


 
Sekretarz Klubu PO, Szymon Moś podziękował za zaangażowanie rodziców i radnych za merytoryczną rozmowę oraz spokojne przedstawienie rzeczowych argumentów. Zapewnił, że PO nie będzie głosowało za likwidacją SP 27.
Jolanta Banach (SLD) zaapelowała, aby podczas głosowania decyzje nie były podejmowane w oparciu o odczucia rodziców uczniów poszczególnych szkół.
Jacek Teodorczyk (PiS, wiceprzewodniczący Rady Miasta) powiedział m.in, że szkoła to nie tylko pieniądze i budynki. To głownie nauczyciele, uczniowie i edukacja. W związku z tym będzie protestował przeciw likwidacji wszystkich szkół.
Agnieszka Owczarczak (PO, wiceprzewodnicząca Rady Miasta) uznała, że każde wnioski o likwidacji trzeba traktować oddzielnie.
Piotr Gierszewski (wiceprzewodniczący Klubu PiS) powiedział, że powinien być długoterminowy plan działania, co do gdańskiej edukacji.
- A czym zajmował się radny Gierszewski przez ostatnie cztery lata, jak był przewodniczącym Komisji Edukacji? Zapytał dosadnie radny Marcin Skwierawski z PO, po czym dodał: - Wykorzystywał pan tę funkcję do manifestacji, swoich prywatnych celów. Plan długoterminowy nie powstał i dlatego pana zmieniliśmy.
Jolanta Banach (SLD): - Muszą być sformułowane, dokładnie określone i upublicznione kryteria.
Szymon Moś (PO): - W różnych gremiach rzeczowo rozpatrywaliśmy ten problem, co do likwidacji gdańskich szkół. Ja mam już dość tych ataków personalnych.
Piotr Gierszewski (PiS): - Po raz czwarty wybrali mnie wyborcy. Odwołaliście mnie, ale to nie pan Skwierawski będzie decydował o merytoryczności.
Kazimierz Koralewski (wiceprzewodniczący Klubu PiS): - Nie sprzeczajmy się dla zasady.
Wiesław Kamiński (PiS): - To, co tu się dzieje jest dowodem na to, że miasto jest źle zarządzane. Nie poznaliśmy argumentów, co do likwidacji szkół.
Piotr Skiba (PO) uznał, że wszyscy radni powinni dokładnie zgłębić ten temat.
Marcin Skwierawski (PO): - Ja oceniłem tylko pracę radnego Gierszewskiego, bo mam do tego pełne prawo.
Jolanta Banach (SLD): - Rodzice z Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych twierdzą, że zmniejszanie naboru uczniów było administracyjne.


alt
Piotr Gierszewski (PiS): - Jaki jest powód likwidacji ZSBA, skoro w remonty tej szkoły wpakowano wiele pieniędzy. Szkołę zlikwidujemy, pozyskamy budynek, a już kilka budynków po zlikwidowanych szkołach stoi pusta i niszczeje i to w centrum miasta
Jacek Teodorczyk (PiS) dopytywał, na co zostanie przeznaczony budynek po ZSBA? Usłyszał odpowiedź, że planuje się sprzedaż tej działki i za uzyskane pieniądze wybuduje się nową szkołę w południowej części Gdańska.
Wiesław Kamiński (PiS): - Dopuszczono do likwidacji szkół bez debaty, to jest skandal!
Marcin Skwierawski (PO): - Były w tej sprawie debaty, ale pan w nich nie uczestniczył.
Wiesław Kamiński (PiS): - Ja na ten temat nic nie wiem.
Dyskusję spuentowała Jolanta Banach (SLD): - Skoro likwidujemy szkoły, bo mają coraz mniej uczniów i stają się puste, to dlaczego utrzymujemy puste stadiony?

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież