Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rozebrano Damrokę

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 25 stycznia 2014 15:12

Na części rozebrano Damrokę. Kilkanaście jej elementów, czyli maszyny TBM, najpierw wydobyto na zewnątrz szybu wyjściowego z wydrążonego tunelu, po czym przetransportowano na drugi brzeg Martwej Wisły. Przewożono je zarówno drogą wodną jak i lądową, na miejsce ponownego montażu i startu do drugiego wiercenia.


Najlżejszy z elementów waży 38 ton, a najcięższe, tj. zespół napędowy i tarcza ponad 200 ton. Te ostatnie, ze względu na dużą około 13 metrową średnicę, wymagały przy dowożeniu do rzecznego nabrzeża czasowego zamknięcia ulicy Wielopole. Dla zmniejszenia uciążliwości, transport odbywał się nocą.


altDamroka, to ogromnych rozmiarów urządzenie TBM (Tunnel Boring Machine), dwukrotnie większe niż stosowane przy budowie metra w Warszawie, przystosowane do wiercenia mocno nawodnionych gruntów, o średnicy tarczy 12,6 metrów.


Gigantyczna maszyna TBM powstała na nasze zamówienie w Niemczech. Budowano ją przez 9 miesięcy, po czym w częściach przetransportowano do Gdańska drogą lądową i wodną. Koszt budowy gigantycznego „kreta" to 80 mln zł. Jest to jedno z największych tego typu urządzeń na świecie, waży 2,2 tys. ton i ma 91 metrów długości.


altPod Martwą Wisłą w Gdańsku po pierwszym, teraz „kret”wywierci drugi tunel. W każdym z nich znajdą się po dwa jedno kilometrowej długości pasy ruchu. W najgłębszym miejscu będą one przebiegać ok. 35 metrów pod lustrem wody.


Przypomnijmy, iż Damroka już wywierciła 1072 metry pierwszej nitki tunelu drogowego i dotarła na drugą stronę Martwej Wisły, tuż obok stadionu PGE Arena. Ogromnym dźwigiem 30 listopada zdjęto i podniesiono do góry metalową, ważącą 52 tony osłonę maszyny. Z wydrążonego tunelu wydobyto 250 tys. m3 gruntu.


Po przetransportowaniu Damroki z powrotem na drugą stronę rzeki obecnie trwają przygotowania maszyny do rozpoczęcia wiercenia drugiej nitki, co ma nastąpić w marcu. Tym razem  powinno ono trwać krócej, bo do 4 miesięcy, tj. o ponad 2 miesiące krócej. W tym czasie, w już gotowej pierwszej nitce tunelu, będzie powstawać estakada drogowa. Zgodnie z założeniami, tunel ma być zbudowany do końca 2014 roku, a w klika miesięcy później oddany do użytku.


Tunel ma być elementem Trasy Słowackiego, obecnie jednej z najważniejszych arterii w Trójmieście. Docelowo ma ona połączyć Port Lotniczy  im. Lecha Wałęsy, z Portem Morskim w Gdańsku. Z obwodnicy południowej Gdańska, dzięki tunelowi, będzie można dojechać do piłkarskiego stadionu PGE Arena, Nowego Portu i dalej do lotniska, omijając korki w centrum miasta.


Długość całej drogi, to ponad 13 kilometrów. Będzie się ona krzyżowała z inną ważną ulicą w Gdańsku, tj. trasą Sucharskiego. Koszt całej inwestycji, to 1,42 mld zł., z tego wykonanie samego tunelu pochłonie 885 mln zł.
Dodatkowo, dla celów bezpieczeństwa, przy dwóch głównych nitkach tunelu, powstanie siedem minituneli, stanowiących drogi ewakuacyjne.


altPo zakończeniu wiercenia pierwszej nitki tunelu, dla zaproszonych mieszkańców Gdańska oraz przedstawicieli mediów, w styczniu zorganizowano pierwszy spacer pod Martwą Wisłą. W towarzystwie prezydenta miasta Pawła Adamowicza, odcinek o długości 1072 metry pokonano pieszo dwukrotnie, tam i z powrotem. Ta dość nietypowa, jak na warunki budowlane, około 80-osobowa wycieczka, ubrana w ochronne kaski i kamizelki, przeszła od wlotu tunelu przy ul. Marynarki Polskiej do wylotu Ku Ujściu, po czym powróciła. Większość wizytujących stwierdziła, że ten podwodny obiekt inżynierski jest imponujący.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież