Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rozebrano Damrokę

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 25 stycznia 2014 15:12

Na części rozebrano Damrokę. Kilkanaście jej elementów, czyli maszyny TBM, najpierw wydobyto na zewnątrz szybu wyjściowego z wydrążonego tunelu, po czym przetransportowano na drugi brzeg Martwej Wisły. Przewożono je zarówno drogą wodną jak i lądową, na miejsce ponownego montażu i startu do drugiego wiercenia.


Najlżejszy z elementów waży 38 ton, a najcięższe, tj. zespół napędowy i tarcza ponad 200 ton. Te ostatnie, ze względu na dużą około 13 metrową średnicę, wymagały przy dowożeniu do rzecznego nabrzeża czasowego zamknięcia ulicy Wielopole. Dla zmniejszenia uciążliwości, transport odbywał się nocą.


altDamroka, to ogromnych rozmiarów urządzenie TBM (Tunnel Boring Machine), dwukrotnie większe niż stosowane przy budowie metra w Warszawie, przystosowane do wiercenia mocno nawodnionych gruntów, o średnicy tarczy 12,6 metrów.


Gigantyczna maszyna TBM powstała na nasze zamówienie w Niemczech. Budowano ją przez 9 miesięcy, po czym w częściach przetransportowano do Gdańska drogą lądową i wodną. Koszt budowy gigantycznego „kreta" to 80 mln zł. Jest to jedno z największych tego typu urządzeń na świecie, waży 2,2 tys. ton i ma 91 metrów długości.


altPod Martwą Wisłą w Gdańsku po pierwszym, teraz „kret”wywierci drugi tunel. W każdym z nich znajdą się po dwa jedno kilometrowej długości pasy ruchu. W najgłębszym miejscu będą one przebiegać ok. 35 metrów pod lustrem wody.


Przypomnijmy, iż Damroka już wywierciła 1072 metry pierwszej nitki tunelu drogowego i dotarła na drugą stronę Martwej Wisły, tuż obok stadionu PGE Arena. Ogromnym dźwigiem 30 listopada zdjęto i podniesiono do góry metalową, ważącą 52 tony osłonę maszyny. Z wydrążonego tunelu wydobyto 250 tys. m3 gruntu.


Po przetransportowaniu Damroki z powrotem na drugą stronę rzeki obecnie trwają przygotowania maszyny do rozpoczęcia wiercenia drugiej nitki, co ma nastąpić w marcu. Tym razem  powinno ono trwać krócej, bo do 4 miesięcy, tj. o ponad 2 miesiące krócej. W tym czasie, w już gotowej pierwszej nitce tunelu, będzie powstawać estakada drogowa. Zgodnie z założeniami, tunel ma być zbudowany do końca 2014 roku, a w klika miesięcy później oddany do użytku.


Tunel ma być elementem Trasy Słowackiego, obecnie jednej z najważniejszych arterii w Trójmieście. Docelowo ma ona połączyć Port Lotniczy  im. Lecha Wałęsy, z Portem Morskim w Gdańsku. Z obwodnicy południowej Gdańska, dzięki tunelowi, będzie można dojechać do piłkarskiego stadionu PGE Arena, Nowego Portu i dalej do lotniska, omijając korki w centrum miasta.


Długość całej drogi, to ponad 13 kilometrów. Będzie się ona krzyżowała z inną ważną ulicą w Gdańsku, tj. trasą Sucharskiego. Koszt całej inwestycji, to 1,42 mld zł., z tego wykonanie samego tunelu pochłonie 885 mln zł.
Dodatkowo, dla celów bezpieczeństwa, przy dwóch głównych nitkach tunelu, powstanie siedem minituneli, stanowiących drogi ewakuacyjne.


altPo zakończeniu wiercenia pierwszej nitki tunelu, dla zaproszonych mieszkańców Gdańska oraz przedstawicieli mediów, w styczniu zorganizowano pierwszy spacer pod Martwą Wisłą. W towarzystwie prezydenta miasta Pawła Adamowicza, odcinek o długości 1072 metry pokonano pieszo dwukrotnie, tam i z powrotem. Ta dość nietypowa, jak na warunki budowlane, około 80-osobowa wycieczka, ubrana w ochronne kaski i kamizelki, przeszła od wlotu tunelu przy ul. Marynarki Polskiej do wylotu Ku Ujściu, po czym powróciła. Większość wizytujących stwierdziła, że ten podwodny obiekt inżynierski jest imponujący.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież