Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rozebrano Damrokę

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 25 stycznia 2014 15:12

Na części rozebrano Damrokę. Kilkanaście jej elementów, czyli maszyny TBM, najpierw wydobyto na zewnątrz szybu wyjściowego z wydrążonego tunelu, po czym przetransportowano na drugi brzeg Martwej Wisły. Przewożono je zarówno drogą wodną jak i lądową, na miejsce ponownego montażu i startu do drugiego wiercenia.


Najlżejszy z elementów waży 38 ton, a najcięższe, tj. zespół napędowy i tarcza ponad 200 ton. Te ostatnie, ze względu na dużą około 13 metrową średnicę, wymagały przy dowożeniu do rzecznego nabrzeża czasowego zamknięcia ulicy Wielopole. Dla zmniejszenia uciążliwości, transport odbywał się nocą.


altDamroka, to ogromnych rozmiarów urządzenie TBM (Tunnel Boring Machine), dwukrotnie większe niż stosowane przy budowie metra w Warszawie, przystosowane do wiercenia mocno nawodnionych gruntów, o średnicy tarczy 12,6 metrów.


Gigantyczna maszyna TBM powstała na nasze zamówienie w Niemczech. Budowano ją przez 9 miesięcy, po czym w częściach przetransportowano do Gdańska drogą lądową i wodną. Koszt budowy gigantycznego „kreta" to 80 mln zł. Jest to jedno z największych tego typu urządzeń na świecie, waży 2,2 tys. ton i ma 91 metrów długości.


altPod Martwą Wisłą w Gdańsku po pierwszym, teraz „kret”wywierci drugi tunel. W każdym z nich znajdą się po dwa jedno kilometrowej długości pasy ruchu. W najgłębszym miejscu będą one przebiegać ok. 35 metrów pod lustrem wody.


Przypomnijmy, iż Damroka już wywierciła 1072 metry pierwszej nitki tunelu drogowego i dotarła na drugą stronę Martwej Wisły, tuż obok stadionu PGE Arena. Ogromnym dźwigiem 30 listopada zdjęto i podniesiono do góry metalową, ważącą 52 tony osłonę maszyny. Z wydrążonego tunelu wydobyto 250 tys. m3 gruntu.


Po przetransportowaniu Damroki z powrotem na drugą stronę rzeki obecnie trwają przygotowania maszyny do rozpoczęcia wiercenia drugiej nitki, co ma nastąpić w marcu. Tym razem  powinno ono trwać krócej, bo do 4 miesięcy, tj. o ponad 2 miesiące krócej. W tym czasie, w już gotowej pierwszej nitce tunelu, będzie powstawać estakada drogowa. Zgodnie z założeniami, tunel ma być zbudowany do końca 2014 roku, a w klika miesięcy później oddany do użytku.


Tunel ma być elementem Trasy Słowackiego, obecnie jednej z najważniejszych arterii w Trójmieście. Docelowo ma ona połączyć Port Lotniczy  im. Lecha Wałęsy, z Portem Morskim w Gdańsku. Z obwodnicy południowej Gdańska, dzięki tunelowi, będzie można dojechać do piłkarskiego stadionu PGE Arena, Nowego Portu i dalej do lotniska, omijając korki w centrum miasta.


Długość całej drogi, to ponad 13 kilometrów. Będzie się ona krzyżowała z inną ważną ulicą w Gdańsku, tj. trasą Sucharskiego. Koszt całej inwestycji, to 1,42 mld zł., z tego wykonanie samego tunelu pochłonie 885 mln zł.
Dodatkowo, dla celów bezpieczeństwa, przy dwóch głównych nitkach tunelu, powstanie siedem minituneli, stanowiących drogi ewakuacyjne.


altPo zakończeniu wiercenia pierwszej nitki tunelu, dla zaproszonych mieszkańców Gdańska oraz przedstawicieli mediów, w styczniu zorganizowano pierwszy spacer pod Martwą Wisłą. W towarzystwie prezydenta miasta Pawła Adamowicza, odcinek o długości 1072 metry pokonano pieszo dwukrotnie, tam i z powrotem. Ta dość nietypowa, jak na warunki budowlane, około 80-osobowa wycieczka, ubrana w ochronne kaski i kamizelki, przeszła od wlotu tunelu przy ul. Marynarki Polskiej do wylotu Ku Ujściu, po czym powróciła. Większość wizytujących stwierdziła, że ten podwodny obiekt inżynierski jest imponujący.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież