Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

"Przybij piątkę biało-czerwonej" - Parada Niepodległości w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 listopada 2016 13:06

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada ulicami Gdańska po raz czternasty przejdzie Parada Niepodległości. Hasło tegorocznego pochodu brzmi "Przybij piątkę biało-czerwonej". Podczas parady nie zabraknie muzyki, tańca i śpiewu, dzięki którym fetowanie niepodległości stanie się jeszcze bardziej radosne. Parada Niepodległości rozpocznie się o 9:00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. Uczestnicy pochodu, którzy przejdą ulicami Gdańska, wyruszą o 10:00.Parada Niepodległości w Gdańsku odbędzie się po raz czternasty. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie SUM. Parada zostanie dofinansowana ze środków miasta, a patronat nad nią objął prezydent Paweł Adamowicz. Pochód poprowadzą, z ramienia organizatora, Lech Parell oraz Marek Lesiński. Towarzyszyć im będzie Michał Juszczakiewicz - aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych.


W Paradzie Niepodległości udział wezmą zespoły oraz grupy muzyczne. Czoło pochodu prowadził będzie męski chór Rewelersów, który prowadzi Tomasz Stroynowski - kompozytor, pianista i pedagog. Jeśli pogoda dopisze prowadzący będzie akompaniował chórowi na pianinie. Nie zabraknie także artystycznego symbolu Parady Niepodległości, czyli chóru Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego GRYF z Trąbek Wielkich podkierownictwem Teofila Bąka. Podczas gdańskich obchodów Święta Niepodległości wystąpią również uczniowie, nauczyciele i rodzice z II Podstawowo-Gimnazjalnego Zespołu Szkół Społecznych w Gdańsku, którzy wykonają pieśni patriotyczne. Ich repertuar jest bardzo szeroki - od zabytkowej, średniowiecznej "Bogurodzicy", po krzepiące serca "Mury" Jacka Kaczmarskiego. Kolejni artyści, którzy zaprezentują widzom i uczestnikom parady swoje umiejętności to Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk z Gdańskiego Archipelagu Kultury. Członkowie zespołu wykonają tradycyjne tańce ludowe. Na scenie wystąpią również młodzi artyści z Pałacu Młodzieży. Przewidziany został także koncert Maszerujących Muzyków, czyli młodych, aczkolwiek wytrawnych jazzmanów, którzy zaprezentują nie tylko jazzowe standardy, ale również specjalne aranżacje pieśni patriotycznych. Jazzmanom towarzyszyć będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sierakowic. Nad morzem nie może oczywiście zabraknąć szantów, które, z okazji Święta Niepodległości, wykonają członkowie zespołu Szantymentalni. Muzycy zapowiadają, że na paradę przybędą... jachtem.


alt


Podczas Parady Niepodległości nie zabraknie narodowych barw, patriotycznych dekoracji oraz zabytkowych pojazdów. W tym roku motywem przewodnim parady jest biało-czerwona flaga. Dla uczestników zostanie przygotowana specjalna tablica, na której każdy chętny będzie mógł się podpisać lub odrysować swoją dłoń - w ten sposób powstanie unikalna flaga, flaga stworzona rękami miłośników niepodległości i ojczyzny.
Zbiórka przed Paradą Niepodległości odbędzie się o 9:00 na Podwalu Staromiejskim. O 10:00 uczestnicy pochodu przejdą ulicami Gdańska: Podmłyńską, Wielkie Młyny, Rajską, Jana Heweliusza, Korzenną, Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego, który znajduje się na Targu Drzewnym. Tam nastąpi część finalna Parady Niepodległości. Zakończenie parady przewidziane jest na 11:45, ale nie jest to koniec świętowania niepodległości w Gdańsku. Po paradzie na Targu Węglowym odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. O 12:00 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie uroczysta msza za ojczyznę.


Na uczestników Parady Niepodległości czekać będą upominki - pierwszych 10 tys. osób otrzyma pinsy, czyli biało-czerwone znaczki do wpięcia w ubranie. Niespodzianki przygotowały także członkinie Klubu Seniora Motława - Śródmieście, które własnoręcznie wykonały kilkaset szalików oraz biało-czerwonych kokard.


W związku ze Świętem Niepodległości niektóre gdańskie lokale przygotowały dla gości specjalne patriotyczne menu w atrakcyjnych cenach. W dniach 10 i 11 listopada w kilkudziesięciu gdańskich restauracjach i knajpach oznaczonych biało-czerwoną flagą na miłośników jedzenia czekać będą niezwykłe narodowe dania w różnych odsłonach. Każde z nich opatrzone zostanie patriotycznym akcentem.

Karolina Rabiej, Źródło: sumgdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież