Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jak będzie wyglądał budżet Gdańska w 2017 roku?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 14 listopada 2016 17:50

Najprawdopodobniej deficyt budżetowy pod koniec przyszłego roku wyniesie w Gdańsku ponad 161 mln zł. Problemy w przyszłorocznym budżecie wynikać będą głównie z rosnących wydatków na edukację i wychowanie oraz ze względu na program 500+ - w październiku 2017 roku, jeśli nie zostanie zwiększona dotacja, skończą się pieniądze samorządu na rządowy program.


Na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Gdańska prezydent Paweł Adamowicz zaprezentował budżet miasta Gdańska na nadchodzący rok.

Budżet na rok 2017 „nie domyka się”, tzn. prawdopodobnie zakończony zostanie deficytem, który oszacowano na 161 mln zł. Budżet roku 2016 najprawdopodobniej zostanie „zamknięty” nadwyżką, która wyniesie prawie 30 mln zł. Dochody miasta Gdańska w 2016 roku finalnie wyniosą ok. 2,79 mld zł. W przyszłym roku, według założeń, dochód będzie mniejszy o prawie 80 mln zł, niż w roku 2016.


Jak poinformowała skarbnik miasta Gdańska Teresa Blacharska – dług miasta pod koniec 2017 roku wyniesie 1 mld 4 mln zł. Pod koniec tego roku będzie to ok. 925 mln zł. Mimo wszystko wśród dużych polskich miast Gdańsk nie wypada źle.

- Na koniec roku 2017 dług nominalny powinien wynieść ponad 37% do 60% dopuszczalnych, a więc jest to bardzo bezpieczny próg zadłużenia Gdańska. Z kolei wskaźnik obsługi tego zadłużenia będzie wynosił 4,28% w stosunku do dopuszczalnego poziomu 15,89%. Zadłużenie Gdańska jest niezwykle bezpieczne i jesteśmy jednym z prymusów jeżeli chodzi o niskie zadłużenie dużych miast w naszym kraju – powiedział Paweł Adamowicz.


Jeżeli chodzi o dochód - w przyszłym roku wpływy z podatku PIT do kasy miasta wzrosną o 41 mln zł.

- Prognozujemy, że więcej o 41 mln zł wpłynie podatku PIT. Prawie pięćdziesiąt procent PIT-u wraca do budżetu miasta. Jest to wynik przede wszystkim tego, że rosną płace i to się odzwierciedla w dochodach miasta – powiedział prezydent Adamowicz.

Daje to około 28% dochodu miasta.


Pojawią się także większe wpływy z racji podatku od nieruchomości.

- Jest to wynikiem dynamicznego rozwoju Gdańska. Powstają na naszych oczach nowe biurowce, nowe centra handlowe i naturalnie one płacą lub będą płacić podatek od nieruchomości i to znajduje swoje odzwierciedlenie – powiedział Paweł Adamowicz.


Pokaźną kwotę dają także subwencje z budżetu państwa, głównie jeśli chodzi o edukację, które zapewnią ok. 17,6% dochodu miasta Gdańska.


alt


Jeśli chodzi o wydatki – w roku 2016 wyniosą 2,76 mld zł, natomiast, wedle założeń, w 2017 roku będzie to kwota 2,87 mld zł.

Wzrosną w sposób znaczny wydatki na oświatę i edukację. W  2017 będzie to, wedle prognoz, wzrost rzędu 32 mln zł i będzie wynosił 35% wydatków miasta. Z subwencji oświatowej do miasta wpłynie ponad 453 mln zł, co daje ponad 56% wydatków na oświatę. Gdańsk musi dopłacić do oświaty i wychowania ponad 43%, czyli ponad 352 mln zł. Łączny koszt wydatków na oświatę wyniesie w Gdańsku ponad 805 mln zł.

- Przypomnę, że zadania oświaty są zadaniami państwowymi – powiedział Paweł Adamowicz.


Podniosą się także wydatki na kulturę – o 6 mln zł i kulturę fizyczną – o 1 mln zł. Wzrośnie też tzw. „janosikowe” – o 4 mln zł.


Prezydent Adamowicz powiedział także o inwestycjach, które planowane są na przyszły rok. Największą inwestycją będzie rozbudowa ulicy Kartuskiej na odcinku Otomińska do granicy miasta Gdańska w ciągu DK 7. Inwestycja zakończona zostanie w roku 2019. Koszt w przyszłym roku to 66 mln zł. Kolejna kosztowna inwestycja to realizacja Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, czyli m.in. rozbudowa komunikacji tramwajowej, co pochłonie z budżetu 40 mln zł. Droga inwestycja to także budowa mostu zwodzonego na Wyspie Sobieszewskiej. Będzie to koszt rzędu 36 mln zł. Kolejne inwestycje to m.in. przebudowa wiaduktu na Biskupiej Górce (27 mln zł), budowa 154 mieszkań przez Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (26 mln zł), rewaloryzacja trzech parków – Oruńskiego, Oliwskiego i Schopenhauera (13 mln zł), budowa szkoły przy ulicy Jabłoniowej (12 mln zł).


Jeśli chodzi o komunikację miejską – wpływy ze sprzedży biletów w 2017 roku wyniosa ok. 53, 8%, natomiast dopłata z budżetu miasta to ok. 46,2%.

- Ta proporcja jest zdrowa. Ona też pokazuje, że nasza polityka taryfowa jest dobra i dzisiaj już większośść ludzi korzysta z biletów okresowych – powiedział prezydent Adamowicz.


Prezydent Gdańska zwrócił uwagę na program 500+, gdyż miasto dostanie na ten cel o 40 mln mniej z dotacji, niż powinno otrzymać. Wedle obecnie zgłoszonej przez ministra finansów dotacji pieniądze na program 500+ w Gdańsku skończą się 15 października 2017 roku. Paweł Adamowicz dodał, że według wyliczeń miasto wydaje miesięcznie na rządowy program, łącznie z obsługą, ok. 17 mln zł.

- Ja podejrzewam, że w budżecie państwa nie ma wystarczających pieniędzy na 500+ i w związku z tym samorządy dostały również mniej dotacji i prawdopodobnie w ciągu roku budżetowego minister Morawiecki będzie szukał dodatkowych pieniędzy na pokrycie 500+ - powiedział prezydent Gdańska. – My na pewno do końca października wypłacimy 500+, ale chcę powiedzieć, że nie zamierzam kredytować rządu polskiego, czyli od 1 listopada, jeżeli te pieniądze się nie pojawią, będę musiał odesłać chętnych do wojewody.


Problemem są również rosnące wydatki na edukację i wychowanie przy długofalowo malejącej liczbie uczniów i nauczycieli.

- Generalnie jest to duży problem, że liczba uczniów w Gdańsku spada patrząc na to w dłuższym okresie czasu. Liczba nauczycieli w dłuższym okresie czasu również spada, natomiast koszty rosną lawinowo. To jest rzecz trudno wytłumaczalna – powiedział Paweł Adamowicz.

Prezydent podkreślił, że zarówno podczas kadencji obecnego rządu, jak i w trakcie rządzenia Platformy Obywatelskiej ta tendencja się utrzymuje, co Paweł Adamowicz krytykuje.

- To jest rzecz niedobra, bo można domniemywać, że te wydatki w roku 2018, 2019 i w kolejnych latach będą jeszcze większe. Dlaczego? Bo będziemy konsumowali negatywne skutki reformy, czyli likwidację gimnazjów – powiedział prezydent Gdańska.


Paweł Adamowicz skrytykował także decyzję likwidacji obowiązku szkolnego wśród sześciolatków.

- To jest decyzja strategicznie bardzo głupia, zła dla dzieci i finansowo uderzająca w samorząd bardzo, bowiem te roczniki nie opuszczają przedszkoli, nie idą do szkół, a my subwencje otrzymujemy tylko na uczniów szkolnych, na przedszkola te subwencje są bardzo skromne, czyli w ten sposób rząd zrobił sobie oszczędności kosztem samorządu – powiedział Paweł Adamowicz.


Warto dodać, że jedyną grupą zawodową w sferze budżetowej Gdańska, która w przyszłym roku może liczyć na podwyżki są nauczyciele. Urzędnicy, funkcjonariusze straży miejskiej, czy pracownicy instytucji kulturalnych w Gdańsku nie mogą liczyć na wzrost płac. Pensje nauczycieli będą wyższe o ok. 1,3%.


Projekt budżetu we wtorek trafi do przewodniczącego Rady Miasta Gdańska, a następnie, podczas głosowania, zostanie przyjęty lub odrzucony przez radnych.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież