W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jak będzie wyglądał budżet Gdańska w 2017 roku?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 14 listopada 2016 17:50

Najprawdopodobniej deficyt budżetowy pod koniec przyszłego roku wyniesie w Gdańsku ponad 161 mln zł. Problemy w przyszłorocznym budżecie wynikać będą głównie z rosnących wydatków na edukację i wychowanie oraz ze względu na program 500+ - w październiku 2017 roku, jeśli nie zostanie zwiększona dotacja, skończą się pieniądze samorządu na rządowy program.


Na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Gdańska prezydent Paweł Adamowicz zaprezentował budżet miasta Gdańska na nadchodzący rok.

Budżet na rok 2017 „nie domyka się”, tzn. prawdopodobnie zakończony zostanie deficytem, który oszacowano na 161 mln zł. Budżet roku 2016 najprawdopodobniej zostanie „zamknięty” nadwyżką, która wyniesie prawie 30 mln zł. Dochody miasta Gdańska w 2016 roku finalnie wyniosą ok. 2,79 mld zł. W przyszłym roku, według założeń, dochód będzie mniejszy o prawie 80 mln zł, niż w roku 2016.


Jak poinformowała skarbnik miasta Gdańska Teresa Blacharska – dług miasta pod koniec 2017 roku wyniesie 1 mld 4 mln zł. Pod koniec tego roku będzie to ok. 925 mln zł. Mimo wszystko wśród dużych polskich miast Gdańsk nie wypada źle.

- Na koniec roku 2017 dług nominalny powinien wynieść ponad 37% do 60% dopuszczalnych, a więc jest to bardzo bezpieczny próg zadłużenia Gdańska. Z kolei wskaźnik obsługi tego zadłużenia będzie wynosił 4,28% w stosunku do dopuszczalnego poziomu 15,89%. Zadłużenie Gdańska jest niezwykle bezpieczne i jesteśmy jednym z prymusów jeżeli chodzi o niskie zadłużenie dużych miast w naszym kraju – powiedział Paweł Adamowicz.


Jeżeli chodzi o dochód - w przyszłym roku wpływy z podatku PIT do kasy miasta wzrosną o 41 mln zł.

- Prognozujemy, że więcej o 41 mln zł wpłynie podatku PIT. Prawie pięćdziesiąt procent PIT-u wraca do budżetu miasta. Jest to wynik przede wszystkim tego, że rosną płace i to się odzwierciedla w dochodach miasta – powiedział prezydent Adamowicz.

Daje to około 28% dochodu miasta.


Pojawią się także większe wpływy z racji podatku od nieruchomości.

- Jest to wynikiem dynamicznego rozwoju Gdańska. Powstają na naszych oczach nowe biurowce, nowe centra handlowe i naturalnie one płacą lub będą płacić podatek od nieruchomości i to znajduje swoje odzwierciedlenie – powiedział Paweł Adamowicz.


Pokaźną kwotę dają także subwencje z budżetu państwa, głównie jeśli chodzi o edukację, które zapewnią ok. 17,6% dochodu miasta Gdańska.


alt


Jeśli chodzi o wydatki – w roku 2016 wyniosą 2,76 mld zł, natomiast, wedle założeń, w 2017 roku będzie to kwota 2,87 mld zł.

Wzrosną w sposób znaczny wydatki na oświatę i edukację. W  2017 będzie to, wedle prognoz, wzrost rzędu 32 mln zł i będzie wynosił 35% wydatków miasta. Z subwencji oświatowej do miasta wpłynie ponad 453 mln zł, co daje ponad 56% wydatków na oświatę. Gdańsk musi dopłacić do oświaty i wychowania ponad 43%, czyli ponad 352 mln zł. Łączny koszt wydatków na oświatę wyniesie w Gdańsku ponad 805 mln zł.

- Przypomnę, że zadania oświaty są zadaniami państwowymi – powiedział Paweł Adamowicz.


Podniosą się także wydatki na kulturę – o 6 mln zł i kulturę fizyczną – o 1 mln zł. Wzrośnie też tzw. „janosikowe” – o 4 mln zł.


Prezydent Adamowicz powiedział także o inwestycjach, które planowane są na przyszły rok. Największą inwestycją będzie rozbudowa ulicy Kartuskiej na odcinku Otomińska do granicy miasta Gdańska w ciągu DK 7. Inwestycja zakończona zostanie w roku 2019. Koszt w przyszłym roku to 66 mln zł. Kolejna kosztowna inwestycja to realizacja Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, czyli m.in. rozbudowa komunikacji tramwajowej, co pochłonie z budżetu 40 mln zł. Droga inwestycja to także budowa mostu zwodzonego na Wyspie Sobieszewskiej. Będzie to koszt rzędu 36 mln zł. Kolejne inwestycje to m.in. przebudowa wiaduktu na Biskupiej Górce (27 mln zł), budowa 154 mieszkań przez Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (26 mln zł), rewaloryzacja trzech parków – Oruńskiego, Oliwskiego i Schopenhauera (13 mln zł), budowa szkoły przy ulicy Jabłoniowej (12 mln zł).


Jeśli chodzi o komunikację miejską – wpływy ze sprzedży biletów w 2017 roku wyniosa ok. 53, 8%, natomiast dopłata z budżetu miasta to ok. 46,2%.

- Ta proporcja jest zdrowa. Ona też pokazuje, że nasza polityka taryfowa jest dobra i dzisiaj już większośść ludzi korzysta z biletów okresowych – powiedział prezydent Adamowicz.


Prezydent Gdańska zwrócił uwagę na program 500+, gdyż miasto dostanie na ten cel o 40 mln mniej z dotacji, niż powinno otrzymać. Wedle obecnie zgłoszonej przez ministra finansów dotacji pieniądze na program 500+ w Gdańsku skończą się 15 października 2017 roku. Paweł Adamowicz dodał, że według wyliczeń miasto wydaje miesięcznie na rządowy program, łącznie z obsługą, ok. 17 mln zł.

- Ja podejrzewam, że w budżecie państwa nie ma wystarczających pieniędzy na 500+ i w związku z tym samorządy dostały również mniej dotacji i prawdopodobnie w ciągu roku budżetowego minister Morawiecki będzie szukał dodatkowych pieniędzy na pokrycie 500+ - powiedział prezydent Gdańska. – My na pewno do końca października wypłacimy 500+, ale chcę powiedzieć, że nie zamierzam kredytować rządu polskiego, czyli od 1 listopada, jeżeli te pieniądze się nie pojawią, będę musiał odesłać chętnych do wojewody.


Problemem są również rosnące wydatki na edukację i wychowanie przy długofalowo malejącej liczbie uczniów i nauczycieli.

- Generalnie jest to duży problem, że liczba uczniów w Gdańsku spada patrząc na to w dłuższym okresie czasu. Liczba nauczycieli w dłuższym okresie czasu również spada, natomiast koszty rosną lawinowo. To jest rzecz trudno wytłumaczalna – powiedział Paweł Adamowicz.

Prezydent podkreślił, że zarówno podczas kadencji obecnego rządu, jak i w trakcie rządzenia Platformy Obywatelskiej ta tendencja się utrzymuje, co Paweł Adamowicz krytykuje.

- To jest rzecz niedobra, bo można domniemywać, że te wydatki w roku 2018, 2019 i w kolejnych latach będą jeszcze większe. Dlaczego? Bo będziemy konsumowali negatywne skutki reformy, czyli likwidację gimnazjów – powiedział prezydent Gdańska.


Paweł Adamowicz skrytykował także decyzję likwidacji obowiązku szkolnego wśród sześciolatków.

- To jest decyzja strategicznie bardzo głupia, zła dla dzieci i finansowo uderzająca w samorząd bardzo, bowiem te roczniki nie opuszczają przedszkoli, nie idą do szkół, a my subwencje otrzymujemy tylko na uczniów szkolnych, na przedszkola te subwencje są bardzo skromne, czyli w ten sposób rząd zrobił sobie oszczędności kosztem samorządu – powiedział Paweł Adamowicz.


Warto dodać, że jedyną grupą zawodową w sferze budżetowej Gdańska, która w przyszłym roku może liczyć na podwyżki są nauczyciele. Urzędnicy, funkcjonariusze straży miejskiej, czy pracownicy instytucji kulturalnych w Gdańsku nie mogą liczyć na wzrost płac. Pensje nauczycieli będą wyższe o ok. 1,3%.


Projekt budżetu we wtorek trafi do przewodniczącego Rady Miasta Gdańska, a następnie, podczas głosowania, zostanie przyjęty lub odrzucony przez radnych.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież