Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Parada Niepodległości w Gdańsku - z uśmiechem i pokojowo

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 11 listopada 2016 14:26

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości gdańszczanie wzięli udział w Paradzie Niepodległości, której organizatorem było Stowarzyszenie SUM przy wsparciu miasta. W uroczystym pochodzie szli m.in. członkowie grup rekonstrukcyjnych, właściciele zabytkowych pojazdów, uczniowie, członkowie zespołów i grup muzycznych oraz... marszałek Józef Piłsudski. Czternasta edycja gdańskiej Parady Niepodległości odbyła się pod hasłem "Przybij piątkę biało-czerwonej".


Parada Niepodległości odbyła się w  Gdańsku po raz czternasty. Uroczystość rozpoczęła się na Podwalu Staromiejski, gdzie do zebranych przemówił marszałek Józef Piłsudski. Pochód wyruszył z Podwala Staromiejskiego o 10:00. Następnie uczestnicy parady przeszli ulicami Podmłyńską, Wielkie Młyny, Rajską, Jana Heweliusza, Korzenną, Kowalską, aż do Targu Drzewnego pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego, gdzie przemówienia wygłosili prezydent Paweł Adamowicz oraz przewodniczący Parady Niepodległości Lech Parell. Hasło tegorocznej parady brzmiało "Przybij piątkę biało-czerwonej". Gdańszczanie mieli możliwość podpisania się na specjalnej tablicy, która stworzyła unikalną narodową flagę. Na Targu Węglowym uczestnicy parady wspólnie odśpiewali hymn narodowy.


alt


Na trasie pochodu ustawiły się setki gdańszczan, którzy wyszli na ulice, by wspólnie świętować polską niepodległość. Na Paradzie Niepodległości zobaczyć można było zabytkowe pojazdy m.in. autobus i milicyjnego Fiata, a także grupy rekonstrukcyjne m.in. husarię oraz Piłsudczyków. W pochodzie szło wielu uczniów, którzy dumnie reprezentowali swoje szkoły. Obecni byli także radni Rady Miasta Gdańska. W uroczystości uczestniczyły zarówno osoby starsze, jak i młodzież.  Zjawiło się wiele rodzin z dziećmi. Licznie przybyli także właściciele czworonogów ze swoimi pupilami. Jak podkreślali organizatorzy w wydarzeniu udział wzięli ludzi o różnych poglądach i doświadczeniach, ale połączyła ich miłość do ojczyzny.


alt


Podczas swego przemówienia Lech Parell powiedział, że polska niepodległość jest budowana przez cały czas. Podkreślił także jak bardzo istotna jest wspólnota i zgoda, które przezwyciężają wszelkie różnice.

- Niepodległość wykuwaliśmy nie tylko 1918 roku, niepodległość wykuwamy non stop. Wykuwaliśmy ją od Mieszka I, a może i jeszcze dłużej i wykuwamy ją cały czas. Nie możemy ani na chwilę przestać. Wykuwamy ją naszą pracą, oddaniem. Bądźmy oddani flagom narodowym, bądźmy oddani Polsce i pamiętajmy, że jak byśmy się nie różnili, jakie by nie były między nami różnice polityczne, społeczne, czy każde inne, musimy mieć takie miejsce, gdzie możemy wspólnie się spotkać, gdzie możemy podać sobie ręce, gdzie możemy się do siebie uśmiechnąć. Takim dniem jest 11 listopada. Takim miejscem jest na pewno Parada Niepodległości - powiedział Lech Parell, przewodniczący Parady Niepodległości.


alt


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz mówił o tym, że Gdańsk ze swoim otwartym i radosnym patriotyzmem jest wzorem dla całej Polski.

- Gdańsk, miasto wolności i solidarności, bo tak Polska patrzy na Gdańsk, tak Europa patrzy na Gdańsk, jako na miasto, które służy przykładem. My przypominamy, że nasz patriotyzm to jest właśnie patriotyzm radosny, uśmiechniętej twarzy, otwartych dłoni. Jest to przeciwieństwem lęku, niepokoju, wrogości. Nasz patriotyzm chcemy budować jako empatyczny, solidarny, otwarty dla wszystkich. Chcemy się pięknie różnić, ale chcemy też odnajdywać to, co nas łączy. To też patriotyzm konstytucyjny, to patriotyzm przywiązania do konstytucji, do trójpodziału władzy, do tego, że prawo ustanowione przez Sejm jest nad rządzącymi, że muszą przestrzegać prawa.


alt


Prezydent Adamowicz podkreślił także, że bardzo ważny jest patriotyzm dnia codziennego, który objawia się m.in. w aktywności obywatelskiej.

- Nie tylko patriotyzm wielki, pomnikowy, ale właśnie patriotyzm codzienny stanowi bazę dla tego wielkiego patriotyzmu - powiedział prezydent Gdańska.


alt


W Paradzie Niepodległości uczestniczyły także członkinie grupy Dziewuchy Dziewuchom Trójmiasto, które w dniu Święta Niepodległości, m.in. za pomocą parasolek z wypisanymi hasłami, zaakcentowały jak bardzo istotne są prawa kobiet.


Po paradzie na Targu Węglowym odbył się koncert pieśni patriotycznych. Dla gdańszczan i turystów przygotowano liczne atrakcje. Można było również porozmawiać z członkami grup rekonstrukcyjnych, którzy przechadzali się po ulicy Długiej i po Targu Węglowym.


alt


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież