Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Protest działkowców o ocalenie ogrodów!

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 05 czerwca 2013 16:47

Działkowcy z Pomorza manifestowali przed gmachem Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Właściciele działek protestują przeciwko projektowi ustawy Platformy Obywatelskiej o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.
– Trybunał Konstytucyjny zakwestionował 24 artykuły ustawy, która kończy żywot w styczniu 2014 roku i jeżeli sejm nie uchwali nowej ustawy, to będziemy w niebycie prawnym. Nasza organizacja jak Polski Związek Działkowców przestanie istnieć – powiedział przewodniczący pikiety Mieczysław Kamiński.

alt


W październiku ubiegłego roku zawiązał się Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, który stworzył projekt obywatelski ustawy. Działkowcy bowiem obawiają się, że projekt PO odbierze im dotychczasowe prawa zwłaszcza do gruntu i własności majątku na działce, a także do bezczynszowego korzystania z terenów stanowiących własność gminy lub państwa, doprowadzi do likwidacji Polskiego Związku Działkowców oraz podporządkuje ogrody właścicielom terenów. Właściciele ogródków nie kryją obaw, że jedynym tytułem posiadania działki będzie wkrótce umowa dzierżawy, a po atrakcyjne grunty ogrodów działkowych zaczną sięgać deweloperzy.


alt


 – Dla PO ogrody to 44 000 ha, na których komercjalizacji i prywatyzacji można jeszcze zarobić. Dla nas ogrody to milion rodzin, które uprawiają warzywa, wypoczywają i jednocześnie utrzymują tereny zielone w zabetonowanych miastach – uważają manifestujący działkowcy. W projekcie PO widząc „pozbawienie naszych rodzin własności altan, nacjonalizację majątku ogrodów – infrastruktury, pieniędzy na kontach, a nawet kosiarek!, wygaszenie naszym rodzinom praw do działek, uzależnienie istnienia ogrodów od urzędników”.

Przeciwwagą dla wadliwego, zdaniem działkowców, projektu PO jest projekt obywatelski, który gwarantuje: „zachowanie prawa do działki oraz własności majątku na działce, zwolnienie ogrodów z podatków, zachowanie charakteru i funkcji ogrodów, pełną swobodę zrzeszania, odszkodowanie i działki zamienne przy likwidacji ogrodów”. 


Manifestujący działkowcy chcieli dziś złożyć na ręce marszałka i wojewody swoje postulaty.
– Niestety nie zastaliśmy ani marszałka ani wojewody. Nasze postulaty złożyliśmy w kancelariach obu urzędników i mamy nadzieję, że zostaną one przekazane premierowi – stwierdził Mieczysław Kamiński.

21 stycznia przyszłego roku przestanie obowiązywać niemal połowa zapisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że nadaje ona Polskiemu Związkowi Działkowców monopol na prowadzenie ogrodów działkowych. Rząd do tego czasu musi stworzyć nową ustawę.

Na Pomorzu jest niemal 70 tys. działkowców. Podobne manifestacje odbyły się przed urzędami wojewódzkimi innych miast na terenie całego kraju.
(UA)
fot. Urszula Abucewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież