Mimo porozumienia rządu z górnikami strategiczne problemy zostały nierozwiązane. W czwartek 19 lutego w Regionie Gdańskim NSZZ „Solidarność” przeprowadził akcję ulotkową na ulicach i w zakładach pracy w ramach ogólnopolskiej akcji strajkowo – protestacyjnej. Na zakładach pracy i szkołach zawisły flagi NSZZ „Solidarność” z szarfą „Protest” oraz flagi OPZZ.
Mimo styczniowego porozumienia rządu z górnikami Kompanii Węglowej, zawieszenia strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz porozumienia w PKP Cargo strukturalne problemy w oświacie, systemie emerytalnym, wynagrodzeniach sfery budżetowej, psucia rynku pracy pozostały nierozwiązane. Bez radykalnej zmiany stylu sprawowania władzy rok 2015 będzie kolejnym rokiem straconym, który nie przyniesie budowy nowoczesnej gospodarki oraz poprawy poziomu życia polskiej rodziny. Jednym z postulatów jest wycofanie się z podwyższonego wieku emerytalnego.
– Pracodawcy w pierwszej kolejności zwalniają osoby w wieku 58-60 lat, przez co w tej grupie wiekowej przybywa bezrobotnych. Domagamy się też, żeby umowy zlecenia i umowy o dzieło były stosowane wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja, a nie zamiast umów o pracę – mówił przewodniczący gdańskiej „Solidarności” Krzysztof Dośla.
Szef „Solidarności” odniósł się też do warunków panujących w niektórych polskich zakładach pracy.
– W czarnych księgach pracodawców czytamy o warunkach urągających ludzkiej godności – podkreślił Krzysztof Dośla.
Z kolei na antenie Radia Gdańsk w piątek 20 lutego Dośla ocenił politykę PO i PSL:
– Rząd obiecuje gruszki na wierzbie, nie spełnia obietnic. Ustawa emerytalna nie sprawdza się, bo najwięcej osób bezrobotnych ma powyżej 60 lat – argumentował związkowy lider.
– Nad żadnym z naszych 12 postulatów rządzący się nie pochylają i nie chcą rozmawiać o problemach. Mówimy o wieku emerytalnym, kwocie wolnej od podatku, progach podatkowych, które ograniczają możliwości uzyskania pomocy społecznej, pomocy dla osób najbiedniejszych, mówimy o wysokości wynagrodzeń – mówił przewodniczący gdańskiej „Solidarności”.
- Zwracamy się do Pani Premier o natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji na bazie postulatów zgłoszonych przez stronę związkową podczas wrześniowych protestów 2013 roku w Warszawie. Chcemy także rozpocząć negocjacje w obszarach problemów branż, które uznajemy za priorytetowe, wymagające pilnego rozwiązania – napisali 20 stycznia br. do szefowej rządu Ewy Kopacz liderzy NSZZ „Solidarność”, OPZZ i FZZ.
Po miesiącu do rozmów nie doszło.
– Coraz więcej grup zawodowych staje więc przed alternatywą odrzucenia bierności i zaostrzenia protestu. Bezczynność władzy i brak reakcji na palące problemy powoduje, że pogrążamy się w chaosie. Elita władzy wypycha na margines życia gospodarczego lub zmusza do ucieczki w „szarą strefę” coraz większą rzeszę rodaków. Poszukiwanie normalnego życia poza krajem nie musi być jedynym wyjściem. Jest jeszcze możliwość dokonania zmian. Chcemy ich dokonać w atmosferze dialogu przy stole negocjacyjnym, z tymi, którzy czują się odpowiedzialni za losy społeczeństwa. Nie cofniemy się przed sięgnięciem po wszelkie instrumenty dostępne związkom zawodowym, by doprowadzić stronę rządową do stołu negocjacyjnego – stwierdza Krzysztof Dośla.
ASG
- 25/02/2015 21:02 - Gdańscy „nie(z)ręczni” delegaci
- 25/02/2015 15:47 - 21 postulatów Okrągłego Stołu Pielęgniarek
- 24/02/2015 18:27 - Herb Gdańska i urząd prezydenta zaangażowane w wyborczą kampanię
- 24/02/2015 16:49 - Żołnierze Niezłomni – cześć i chwała!
- 23/02/2015 09:27 - Brońmy kardiologii w Gdyni - apel do parlamentarzysystów
- 19/02/2015 19:15 - Andrzej Duda: Polsce potrzebna jest aktywna prezydentura, nastawiona na odbudowę poczucia wspólnoty, prospołeczna
- 19/02/2015 19:07 - Komisja do kontroli - nie od parady
- 19/02/2015 13:45 - Rozbieżności w oświadczeniach prezydenta Adamowicza
- 18/02/2015 21:50 - Liderzy biznesu będą rozmawiać z prezydentem o podwyżkach opłat
- 18/02/2015 21:45 - Stara Oliwa nadal z Placem Inwalidów?