Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Podwyżki w gdańskim magistracie - tajne przez poufne

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 marca 2022 19:21

altOd miesiąca rzecznik urzędu Daniel Stenzel nie potrafi odpowiedzieć na pytania o podwyżki dla najbliższego otoczenia prezydent Dulkiewicz. Według informacji nieoficjalnych, których urząd nie chce od miesiąca skomentować, jej zastępcy, sekretarz, skarbnik, niektórzy dyrektorzy, otrzymali podwyżki zbliżone do 50 proc.. Czy więc te wynagrodzenia wynoszą w granicach 20 tys. zł dla prominentów gdańskiego samorządu?


Od 1 stycznia br. wzrosły też pensje samorządowych pracowników, tych nie pochodzących z wyboru. Dopytywaliśmy z uporem czy w ślad za tym podwyżki wynagrodzeń otrzymali także dyrektorzy Biura oraz zastępca Prezydenta ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz, zastępca Prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski, zastępczyni Prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior, Skarbnik Miasta - Izabela Kuś i Sekretarz Miasta Danuta Janczarek?


Odpowiedź do dziś nie nadeszła, a mija tydzień od ponowienia zadanego 22 lutego br. pytania po raz pierwszy. To niepokojąco dziwne, bo transparentność urzędniczych wynagrodzeń to podstawa demokracji (vide oświadczenia majątkowe) a wcześniej politykom potrzebne były podwyżki obejmujące uposażenie posłów, senatorów, ministrów.
– To było fatalny ruch, ale wykonany ponad politycznymi podziałami. Było to źle przeprowadzone, nieprzygotowane. Do tego podniesienie partyjnych subwencji. Moment był fatalny. To była potężna wtopa. Posłowie powinni być, jak administracja, raczej objęci wysługą lat, jubileuszówkami, trzynastkami. Rozmawiając z ludźmi słyszę, że świadomość jak odpowiedzialna jest praca ministra jest mizerna. Ci ludzie muszą być godziwie wynagradzani. A tu prezydent RP, premier, ministrowie, w rankingu pensji są na odległych miejscach, na listach płac na pozycjach od 200 tysięcy wzwyż, czyli w dół – komentował wówczas w rozmowie z Gazetą Gdańską poseł Tadeusz Cymański (Solidarna Polska).


I jeszcze jedno. Transparentność wynagrodzeń w Unii Europejskiej zakłada projekt przygotowany przez Komisję Europejską. Transparentny to przejrzysty, a jawny to widoczny i wiadomy powszechnie. Firma lub urząd, posiadając przejrzysty system wynagrodzeń staje się bardziej przyjaznym i wiarygodnym pracodawcą. Przykładem systemu transparentnych wynagrodzeń są Niemcy od 6 stycznia 2018 r.. Pracodawca jest zobowiązany, na prośbę pracownika, przedstawić jakie kryteria zostały wzięte pod uwagę przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia.


- Brak szybkiej odpowiedzi dziwi. Chyba, że odpowiedź zawiera tajemną wiedzę. To nie jest trudne pytanie aby napotkało tajemniczą rafę milczenia. Są też oświadczenia majątkowe, jest obowiązek ich złożenia. W Gdańsku tradycją było, być może tradycją wstydliwą, że zatrudnieni pracownicy, czyli zastępcy prezydenta miasta i wysocy urzędnicy, zarabiali więcej niż sam prezydent. Czy to w formie dodatkowego wynagrodzenia, czy dodatkowych profitów. Kuriozalna tradycja jest kontynuowana – ocenia radny Kazimierz Koralewski, szef kluby radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.


Dla przypomnienia: podwyższa wynagrodzeń pracowników urzędów miast i gmin nastąpiła 1 stycznia 2022 roku na podstawie aktu wykonawczego Rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych. Dotyczyła pracowników samorządów zatrudnionych na podstawie wyboru, powołania i umowy o pracę. Nastąpiło w związku z koniecznością opracowania regulacji powstałą wraz z ustawą z 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. To na tej podstawie maksymalny poziom wynagrodzenia to 11 300 zł a dodatku funkcyjnego wynosi on 4116,54 (dla miasta stołecznego Warszawy). Dla Gdańska to odpowiednio 10 770 zł i 4100 zł. Urzędnik na podstawie powołania (zastępca prezydenta) to odpowiednio 9730 zł i 4500 zł. Do tego dodatki i wysługa oraz stopień zaszeregowania. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 8 września 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, od 1 października będą obowiązywały nowe stawki w kategoriach zaszeregowania pracowników samorządowych zatrudnionych na umowę o pracę. Minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego będzie się mieścił w kwocie od 2000 do 3300 zł w zależności od kategorii zaszeregowania (Uwaga, nie jest to płaca minimalna).

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież