Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Podwyżki w gdańskim magistracie - tajne przez poufne

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 marca 2022 19:21

altOd miesiąca rzecznik urzędu Daniel Stenzel nie potrafi odpowiedzieć na pytania o podwyżki dla najbliższego otoczenia prezydent Dulkiewicz. Według informacji nieoficjalnych, których urząd nie chce od miesiąca skomentować, jej zastępcy, sekretarz, skarbnik, niektórzy dyrektorzy, otrzymali podwyżki zbliżone do 50 proc.. Czy więc te wynagrodzenia wynoszą w granicach 20 tys. zł dla prominentów gdańskiego samorządu?


Od 1 stycznia br. wzrosły też pensje samorządowych pracowników, tych nie pochodzących z wyboru. Dopytywaliśmy z uporem czy w ślad za tym podwyżki wynagrodzeń otrzymali także dyrektorzy Biura oraz zastępca Prezydenta ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz, zastępca Prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski, zastępczyni Prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior, Skarbnik Miasta - Izabela Kuś i Sekretarz Miasta Danuta Janczarek?


Odpowiedź do dziś nie nadeszła, a mija tydzień od ponowienia zadanego 22 lutego br. pytania po raz pierwszy. To niepokojąco dziwne, bo transparentność urzędniczych wynagrodzeń to podstawa demokracji (vide oświadczenia majątkowe) a wcześniej politykom potrzebne były podwyżki obejmujące uposażenie posłów, senatorów, ministrów.
– To było fatalny ruch, ale wykonany ponad politycznymi podziałami. Było to źle przeprowadzone, nieprzygotowane. Do tego podniesienie partyjnych subwencji. Moment był fatalny. To była potężna wtopa. Posłowie powinni być, jak administracja, raczej objęci wysługą lat, jubileuszówkami, trzynastkami. Rozmawiając z ludźmi słyszę, że świadomość jak odpowiedzialna jest praca ministra jest mizerna. Ci ludzie muszą być godziwie wynagradzani. A tu prezydent RP, premier, ministrowie, w rankingu pensji są na odległych miejscach, na listach płac na pozycjach od 200 tysięcy wzwyż, czyli w dół – komentował wówczas w rozmowie z Gazetą Gdańską poseł Tadeusz Cymański (Solidarna Polska).


I jeszcze jedno. Transparentność wynagrodzeń w Unii Europejskiej zakłada projekt przygotowany przez Komisję Europejską. Transparentny to przejrzysty, a jawny to widoczny i wiadomy powszechnie. Firma lub urząd, posiadając przejrzysty system wynagrodzeń staje się bardziej przyjaznym i wiarygodnym pracodawcą. Przykładem systemu transparentnych wynagrodzeń są Niemcy od 6 stycznia 2018 r.. Pracodawca jest zobowiązany, na prośbę pracownika, przedstawić jakie kryteria zostały wzięte pod uwagę przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia.


- Brak szybkiej odpowiedzi dziwi. Chyba, że odpowiedź zawiera tajemną wiedzę. To nie jest trudne pytanie aby napotkało tajemniczą rafę milczenia. Są też oświadczenia majątkowe, jest obowiązek ich złożenia. W Gdańsku tradycją było, być może tradycją wstydliwą, że zatrudnieni pracownicy, czyli zastępcy prezydenta miasta i wysocy urzędnicy, zarabiali więcej niż sam prezydent. Czy to w formie dodatkowego wynagrodzenia, czy dodatkowych profitów. Kuriozalna tradycja jest kontynuowana – ocenia radny Kazimierz Koralewski, szef kluby radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.


Dla przypomnienia: podwyższa wynagrodzeń pracowników urzędów miast i gmin nastąpiła 1 stycznia 2022 roku na podstawie aktu wykonawczego Rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych. Dotyczyła pracowników samorządów zatrudnionych na podstawie wyboru, powołania i umowy o pracę. Nastąpiło w związku z koniecznością opracowania regulacji powstałą wraz z ustawą z 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. To na tej podstawie maksymalny poziom wynagrodzenia to 11 300 zł a dodatku funkcyjnego wynosi on 4116,54 (dla miasta stołecznego Warszawy). Dla Gdańska to odpowiednio 10 770 zł i 4100 zł. Urzędnik na podstawie powołania (zastępca prezydenta) to odpowiednio 9730 zł i 4500 zł. Do tego dodatki i wysługa oraz stopień zaszeregowania. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 8 września 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, od 1 października będą obowiązywały nowe stawki w kategoriach zaszeregowania pracowników samorządowych zatrudnionych na umowę o pracę. Minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego będzie się mieścił w kwocie od 2000 do 3300 zł w zależności od kategorii zaszeregowania (Uwaga, nie jest to płaca minimalna).

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież