Andrzej Jaworski: Nowe otwarcie by zjednać wyborców dla państwa solida... » Z Andrzejem Jaworskim, pełnomocnikiem PiS w okręgu gdyńskim, radnym Gdańska (1998–02), kandydatem na... Inwalidzi zostają! Na razie... » Od dwóch miesięcy toczy się spór między dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności Basilem Kerski... W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Janusz Kupcewicz - legenda Arki Gdynia nie żyje
wtorek, 05 lipca 2022 10:24
Janusz Kupcewicz - legenda Arki Gdynia nie żyje
Pamiętam rok 1988, czerwiec, pierwszy mecz barażowy o utrzymanie w
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Park Steffensów przyrodą malowany
środa, 29 czerwca 2022 07:46
Park Steffensów przyrodą malowany
Jest takie miejsce w Gdańsku, które pomimo biegnącego czasu i

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Podwyżki w gdańskim magistracie - tajne przez poufne

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 marca 2022 19:21

altOd miesiąca rzecznik urzędu Daniel Stenzel nie potrafi odpowiedzieć na pytania o podwyżki dla najbliższego otoczenia prezydent Dulkiewicz. Według informacji nieoficjalnych, których urząd nie chce od miesiąca skomentować, jej zastępcy, sekretarz, skarbnik, niektórzy dyrektorzy, otrzymali podwyżki zbliżone do 50 proc.. Czy więc te wynagrodzenia wynoszą w granicach 20 tys. zł dla prominentów gdańskiego samorządu?


Od 1 stycznia br. wzrosły też pensje samorządowych pracowników, tych nie pochodzących z wyboru. Dopytywaliśmy z uporem czy w ślad za tym podwyżki wynagrodzeń otrzymali także dyrektorzy Biura oraz zastępca Prezydenta ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz, zastępca Prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski, zastępczyni Prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior, Skarbnik Miasta - Izabela Kuś i Sekretarz Miasta Danuta Janczarek?


Odpowiedź do dziś nie nadeszła, a mija tydzień od ponowienia zadanego 22 lutego br. pytania po raz pierwszy. To niepokojąco dziwne, bo transparentność urzędniczych wynagrodzeń to podstawa demokracji (vide oświadczenia majątkowe) a wcześniej politykom potrzebne były podwyżki obejmujące uposażenie posłów, senatorów, ministrów.
– To było fatalny ruch, ale wykonany ponad politycznymi podziałami. Było to źle przeprowadzone, nieprzygotowane. Do tego podniesienie partyjnych subwencji. Moment był fatalny. To była potężna wtopa. Posłowie powinni być, jak administracja, raczej objęci wysługą lat, jubileuszówkami, trzynastkami. Rozmawiając z ludźmi słyszę, że świadomość jak odpowiedzialna jest praca ministra jest mizerna. Ci ludzie muszą być godziwie wynagradzani. A tu prezydent RP, premier, ministrowie, w rankingu pensji są na odległych miejscach, na listach płac na pozycjach od 200 tysięcy wzwyż, czyli w dół – komentował wówczas w rozmowie z Gazetą Gdańską poseł Tadeusz Cymański (Solidarna Polska).


I jeszcze jedno. Transparentność wynagrodzeń w Unii Europejskiej zakłada projekt przygotowany przez Komisję Europejską. Transparentny to przejrzysty, a jawny to widoczny i wiadomy powszechnie. Firma lub urząd, posiadając przejrzysty system wynagrodzeń staje się bardziej przyjaznym i wiarygodnym pracodawcą. Przykładem systemu transparentnych wynagrodzeń są Niemcy od 6 stycznia 2018 r.. Pracodawca jest zobowiązany, na prośbę pracownika, przedstawić jakie kryteria zostały wzięte pod uwagę przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia.


- Brak szybkiej odpowiedzi dziwi. Chyba, że odpowiedź zawiera tajemną wiedzę. To nie jest trudne pytanie aby napotkało tajemniczą rafę milczenia. Są też oświadczenia majątkowe, jest obowiązek ich złożenia. W Gdańsku tradycją było, być może tradycją wstydliwą, że zatrudnieni pracownicy, czyli zastępcy prezydenta miasta i wysocy urzędnicy, zarabiali więcej niż sam prezydent. Czy to w formie dodatkowego wynagrodzenia, czy dodatkowych profitów. Kuriozalna tradycja jest kontynuowana – ocenia radny Kazimierz Koralewski, szef kluby radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.


Dla przypomnienia: podwyższa wynagrodzeń pracowników urzędów miast i gmin nastąpiła 1 stycznia 2022 roku na podstawie aktu wykonawczego Rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych. Dotyczyła pracowników samorządów zatrudnionych na podstawie wyboru, powołania i umowy o pracę. Nastąpiło w związku z koniecznością opracowania regulacji powstałą wraz z ustawą z 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. To na tej podstawie maksymalny poziom wynagrodzenia to 11 300 zł a dodatku funkcyjnego wynosi on 4116,54 (dla miasta stołecznego Warszawy). Dla Gdańska to odpowiednio 10 770 zł i 4100 zł. Urzędnik na podstawie powołania (zastępca prezydenta) to odpowiednio 9730 zł i 4500 zł. Do tego dodatki i wysługa oraz stopień zaszeregowania. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 8 września 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, od 1 października będą obowiązywały nowe stawki w kategoriach zaszeregowania pracowników samorządowych zatrudnionych na umowę o pracę. Minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego będzie się mieścił w kwocie od 2000 do 3300 zł w zależności od kategorii zaszeregowania (Uwaga, nie jest to płaca minimalna).

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież