Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Po publikacji „Newsweeka” Piotr Duda obala oskarżenia

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 08 września 2015 13:08

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” krok po kroku obalał podczas wtorkowej konferencji prasowej treści zawarte w „Newsweeku”, które w zamyśle miały zdyskredytować go w oczach opinii publicznej i pośrednio uderzyć w NSZZ „Solidarność”. Wskazał, że na jego nazwisko były dokonywane rezerwacje na rzecz osób ubogich, a zasłużonych dla Związku, którymi nie potrafiło zaopiekować się państwo.– Szanowni Państwo witam serdecznie. Zaufanie społeczne do „Solidarności” jest na wyjątkowym poziomie. To trzeba uderzyć w związkowego lidera. nie mam zamiaru się ani bronić, ani czegokolwiek udowadniać. Ja tylko przedstawię fakty. Nigdy nie byłem w jego programie i nigdy nie pójdę do programu Tomasza Lisa Wiedziałem, co to jest za człowiek. Wiemy do czego zdolny jest ten nie dziennikarz, ale funkcjonariusz – powiedział Piotr Duda, występując w otoczeniu członków prezydium "Krajówki” i podziękował ze setki telefonów i emaili z wyrazami wsparcia.


Tygodnik „Newsweek”, którego redaktorem naczelnym jest Tomasz Lis, mający też swój program w telewizji publicznej, w ostatnim numerze opisał, że Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”, 27 razy korzystał z ośrodka „Bałtyk”, należącego do związkowej spółki Dekom w Kołobrzegu, w tym 4-5 razy prywatnie. nie płacił za noclegi i odnowę biologiczną. Do tego miał jakoby tolerować zatrudnianie pracowników w „Bałtyku” na umowy śmieciowe.  


Szef „Solidarności” przedstawił listę kłamstw „Newsweeka”, wyliczając kolejne daty, w których miał przebywać w hotelu „Bałtyk”, a gdy naprawdę przebywał zupełnie gdzie indziej.


Pokazywał zdjęcia, które są dowodem na to, że w opisanych przez tygodnik datach nie przebywał w hotelu, jak sugerował „Newsweek” i wyliczał świadków tych wydarzeń, m.in. Bronisława Komorowskiego, liderów innych organizacji związkowych, wicepremiera Janusza Piechocińskiego.
Lider związku wyliczał kolejne daty.
– Byłem wtedy w Baku, na tygodniowej delegacji w Azerbejdżanie. Są bilety lotnicze, delegacje, a świadkiem jest choćby przewodniczący OPZZ Jan Guz, który był ze mną w Baku – wyliczał Duda i dalej:
– Byłem na urlopie w Gliwicach, jest potwierdzona karta urlopowa. Przedstawimy wszystkie wydruki w sądzie. Trzecie kłamstwo redaktorów „Newsweeka” – byłem na sekcji krajowej w Gniewie i na konferencji w Łodzi na konferencji „Solidarnosść samorządowa”. Na świadków powołam Jacka Sarusza-Wolskiego, Jerzego Kropiwnickiego i Laslo Andora z Komisji Europejskiej. Czwarte kłamstwo – cały dzień spędziłem w Gdańsku, gdzie organizowaliśmy akcję „Sprawdzaj polityka”. Piotr Duda był tu w Gdańsku, nie mógł być w Kołobrzegu! W listopadzie 2014 roku byłem w Poznaniu, w Rzeszowie, we Wrześni. 11 listopada gościłem na uroczystościach u pana prezydenta.  Na świadków powołani będą Bronisława Komorowskiego, szefa CBA pan Wojtunik, szef NIK pan Kwiatkowski, marszałek Senatu Bogdana Borusewicza – wyliczał Piotr Duda.


Inne daty opisane przez „Newsweek” jako „pławienie się w luksie” w hotelu „Bałtyk” Duda opisał, jako te, które spędził w Sali BHP lub podczas burzliwych strajków na Śląsku oraz na opłatku przygotowanym przez proboszcza ks. kanonika Ludwika Kowalskiego.


- Mam wielkie zarzuty, że jako człowiek, który nadzoruje tak duże przedsiębiorstwo doszło do mnie, że w ostatnich 6 latach byłem tylko raz jeden - przy inwestycji zajrzałem na miejsce, jak wygląda sprawa remontu. A „Newsweek” napisał, że byłem na wczasach. Fakty są takie, że byłem 3 i pół dnia na 6 lat. I opłaciłem to z własnej kieszeni! – podał Duda i zdemaskował kłamstwo jedenaste:
- „Newsweek” pisze: „jego majowy pobyt kojarzę bardzo dobrze. Przedstawił mi żonę i teściów”. Moja teściowa nie żyje od 20 lat, a teść nigdy nie był w Kołobrzegu, ale cieszę się, że moja świętej pamięci teściowa mogła zobaczyć Kołobrzeg! – powiedział Duda.
Zapewnił także, że nikt z opisanych przez tygodnik Lisa osób nie jest zatrudniony na tzw. umowie-śmieciówce, co potwierdził audyt inspekcji pracy.   Podał też, że podwyżki w Dekomie wynosiły średnio 13 proc., czyli 302 złote na osobę.  


Piotr Duda wykpił też sprawę „ręczniczków” przygotowanych dla jego psa „Kacperka”.
- Nie zamawiałem żadnych ręczniczków, karmy. „Kacperek” je karmę „Royal”, kilogram na miesiąc. Ile mógł zjeść przez trzy i pół dnia?! Nie zamawiałem legowiska - tam są legowiska na siódmym piętrze. Kacper od samego początku śpi ze mną i żoną. Zrobię coś dla Kacperka. Kupię pluszowego liska, wyszyję mu na nim „Newsweek”. I będzie miał jako gryzaczek.


Szef „Solidarności” zasugerował, że za atakiem „Newsweeka” mogły stać prywatne animozje ze strony Tomasza Lisa, gdyż wygrał sprawę sądowa z Hanną Lis, która w TVP w „Panoramie” użyła słów: „Do tabunu polityków dołączył dziś Piotr Duda”, opisując protest rodziców dzieci niepełnosprawnych w Sejmie.


Oświadczył też, że na rezerwację  na nazwisko „Duda” przebywały w „Bałtyku” osoby, których nigdy nie byłoby stać na urlop i zabiegi rehabilitacyjne.
Piotr Duda przedstawił też dowody zaprzeczające twierdzeniom prominentnych polityków obozu władzy Henryka Wujca, Pawła Olszewskiego i Michała Kamińskiego o jego rzekomej służbie w ZOMO. Zaprezentował m.in. zeskanowane strony książeczki wojskowej. Fakt, iż obecny lider „S” w czasie stanu wojennego odbywał służbę wojskową  w liniowych oddziałach wojskowych w dywizji spadochronowej – jest od dawna powszechnie znany. Pisano o tym sporo już wtedy, kiedy Duda został przewodniczącym Komisji Krajowej.
Jednak ponownie pojawiły się te oszczerstwa.


Henryk Wujec, były doradca byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego przeprosił za sugestię, że w okresie stanu wojennego szef „Solidarności” był w ZOMO.
- Przepraszam Pana za użyte przeze mnie w tej audycji sformułowanie, że był pan funkcjonariuszem ZOMO, który osłaniał telewizję". Słowa te Wujec wypowiedział w programie „To był dzień” na Polsat News 31 sierpnia br. "Za dyskredytowanie Pana tą wypowiedzią w opinii publicznej, przepraszam" – napisał w liście Henryk Wujec.


- Zawsze darzyłem Pana szacunkiem za Pańską działalność opozycyjną i zasługi dla naszej ukochanej „Solidarności”. Tym bardziej zabolały mnie Pańskie słowa i tym ważniejsze jest dzisiejsze Pańskie słowo – przepraszam – odpowiedział Duda uznając sprawę za zamkniętą.


Pozostali autorzy pomówienia Olszewski i Kamiński zostali pozwani przez Piotra Dudę, a do prokuratury trafił wniosek w sprawie oszczerstwa.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież