Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

PiS odsłania karty w wyborach do europarlamentu

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
niedziela, 24 marca 2019 21:30

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kolejne nazwiska na swych listach wyborczych do europarlamentu.  Anna Fotyga, co nie jest niespodzianką, jest pomorską "jedynką" Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z drugiego miejsca kandydować będzie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Przypomnijmy, że w lutym br. Komitet Polityczny PiS podjął decyzje dotyczące "jedynek" i "dwójek" na listach do Parlamentu Europejskiego.


Z trzeciego miejsca kandyduje Danuta Sikora, dyrektor oddziału Agencji Mienia Wojskowego w Gdyni i była radna pomorskiego sejmiku. Na czwartym miejscu listy znalazł się poseł i sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Mueller, a na piątym senator Antoni Szymański.


Kolejne miejsca na liście PiS otrzymali radca prawna Arleta Kurzelewska z Człuchowa, kandydatka na burmistrza tego miasta, Danuta Białooka-Kostenecka, prawnik i radna miasta Gdyni, gdański radny Karol Rabenda z Porozumienia oraz były burmistrz Pelplina Patryk Demski, wiceprezes Lotosu. Pomorską listę PiS zamyka wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk.


W okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim 8 miejsce otrzymał poseł urodzony w Nowym Stawie mieszkający w Malborku Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski, który był już europosłem w latach 2009-2014.


Przypomnijmy, że 26 maja 2019 r. wybierzemy posłów do Parlamentu Europejskiego, forum debaty politycznej i podejmowania decyzji w imieniu ponad 500 milionów obywateli.


Czym jest ta instytucja, która składa się z 751 posłów, wybranych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, przy stosunkowo niskiej u nas frekwencji?
Od 1979 r. posłowie PE, nazywani też eurodeputowanymi, są wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich na 5 lat. Polska od wstąpienia do UE w 2004 roku po raz czwarty wybierze swoich reprezentantów, a będzie ich 52.


Uwaga! Ta liczba może być mniejsza jeśli do czasu ukonstytuowania się nowego Europarlamentu nie nastąpi opuszczenie Wspólnoty przez Wielką Brytanię (brexit). Niezbędna będzie nowelizacja Kodeksu wyborczego. Dlaczego? Otóż w przednich wyborach do PE w 2014 r. Polacy wybrali 51 swoich przedstawicieli. Teraz, w związku z planowanym brexitem, przysługuje nam o jeden mandat więcej. Wielka Brytania, opuszczając Unię Europejską, zwolni 73 mandaty europosłów. Przepisy wyborcze nie przewidują jednak sytuacji, jeżeli Wielka Brytania wystąpi z UE już po rozpoczęciu nowej kadencji europarlamentu!


Propozycje podziału mandatów Parlament Europejski przyjął w lutym 2018 r. i zaakceptowała ją Rada Europejska. Jeśli liczba posłów w Parlamencie Europejskim zmniejszy się z 751 do 705 owe 46 mandaty zostaną „zamrożone” na rozszerzanie się UE w przyszłości. Pozostałe 27 mandatów zostaną rozdzielone pomiędzy 14 krajów UE, które są niedoreprezentowane. Po 5 dodatkowych mandatów otrzymają Francja i Hiszpania, po 3 mandaty - Włochy i Holandia, a 2 przypadną Irlandii. Po jednym mandacie otrzymają Szwecja, Austria, Dania, Finlandia, Słowacja, Chorwacja, Estonia, Polska i Rumunia.


Nie jest jednak pewne, czy brexit nie zostanie opóźniony. Jeśli nastąpi już po majowych wyborach Brytyjczycy będą wybierać przedstawicieli do PE. Brytyjska Izba Gmin zagłosowała przeciwko projektowi umowy rządu Theresy May i Unii Europejskiej. W razie braku poparcia dla umowy Wielka Brytania automatycznie opuści Unię o północy z 29 na 30 marca br. bez umowy, na mocy art. 50 Traktatu UE. Jednak aby uniknąć twardego brexitu, proces negocjacji będzie przedłużony.


Posłowie do PE nie mają jednego miejsca obrad. Podróżują ze swych państw między Strasburgiem, w którym odbywa się 12 posiedzeń plenarnych w ciągu roku, a Brukselą, gdzie uczestniczą w dodatkowych obradach plenarnych i spotkaniach komisji parlamentarnych oraz grup politycznych.
Państwa UE mają prawo podejmować indywidualnie decyzje odnośnie dokładnego terminu głosowania. Jedynym ograniczeniem jest obowiązek przeprowadzenia wyborów w tym samym tygodniu w każdym państwie UE. Okres wyborczy przypada między 23 a 26 maja 2019 r. Głosowanie rozpocznie się 23 maja br. w Holandii, i potrwa tam cztery dni. W niedzielę 26 maja głosowanie odbywa się w większości państw członkowskich, w tym w Polsce.


Najpewniej po wyborach nastąpi zmiana układu sił w Parlamencie Europejskim i przesunięcie siły ciężkości kosztem głównych frakcji (chadeckiej i socjalistycznej) na rzecz ugrupowań, które twierdzą, że Unia ma  powrócić do europejskich korzeni i słuchać obywateli.


Obecnie frakcja „nacjonalistów” w Parlamencie Europejskim (w tym Front Narodowy Marine Le Pen i Liga Matteo Salviniego), to 30 eurodeputowanych. Według sondaży może ona mieć 70 europosłów, czyli 10 proc. A to niepokoi mainstream chadecko-socjalistyczny. Na dodatek i frakcja liberalna też nie będzie tak znacząca.


To prawdopodobny scenariusz, tym bardziej, że Viktor Orban, na którego powołuje się często obóz Zjednoczonej Prawicy, jest już po rozmowach ze Zjednoczeniem Narodowym Marine Le Pen w sprawie dołączenia do jej frakcji Europy Narodów i Wolności (jej członkami jest partia Salviniego oraz austriacka FPÖ).


O ile „wielka koalicja” Europejskiej Partii Ludowej (EPL) oraz Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) straci większość, będzie potrzebować trzeciego partnera. A to Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR), do których należy PiS, albo liberałowie z ALDE Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.


Co ciekawe, konserwatyści z EKR (PiS i brytyjscy Torysi) nie będą w PE znaczącą samodzielnie siłą, ale po zmian wprowadzanych do kodeksu wyborczego, PiS (po brexicie PiS będzie dominować w EKR), może zyskać 6 mandatów (powiększając „urobek” z 19 do 25 mandatów w PE).


W okręgu Gdańsk w 2014 roku triumfowała PO 47,69 proc., bijąc PiS 25,62 proc., SLD-UP 7,66 proc. i Nową Prawicę Janusza Korwin Mikkego 6,61 proc. Najwięcej głosów i mandaty zdobyli Janusz Lewandowski 107 814, Anna Fotyga 56 677 i Jarosław Wałęsa 55 898.


W skali kraju też triumfowała PO 32,13 proc., z niewielką przewagą nad PiS 31,78 proc., SLD UP 9,44 proc., Nowa Prawica 7,15 proc, SP Ziobry 3,98 proc., Ruch Narodowy 1,4 proc.


Frekwencja wyniosła 23,83 proc. PO i PiS uzyskały po 19 mandatów, SLD-UP 5, a NP i PSL po 4 miejsca w PE.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież